Decyzja 74/393/EWG ustanawiająca procedurę konsultacji odnoszącą się do umów o współpracy między Państwami Członkowskimi a państwami trzecimi

DECYZJA RADY
z dnia 22 lipca 1974 r.
ustanawiająca procedurę konsultacji odnoszącą się do umów o współpracy między Państwami Członkowskimi a państwami trzecimi

(74/393/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 30 lipca 1974 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 113 i 235;

uwzględniając wniosek Komisji;

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1);

a także mając na uwadze, co następuje:

należy zapewnić, aby umowy "o współpracy" między Państwami Członkowskimi a państwami trzecimi oraz wszelkie zobowiązania i środki planowane w ramach takich umów były zgodne ze wspólnymi politykami, w szczególności ze wspólną polityką handlową;

pożądane jest ułatwienie wymiany informacji oraz poglądów w dziedzinie współpracy w celu identyfikacji problemów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania i w związku z nimi, gdzie sytuacja tego wymaga, wspieranie koordynacji działań Państw Członkowskich w odniesieniu do zainteresowanych państw trzecich;

negocjacje i wykonanie takich umów powinno zatem podlegać uprzedniej procedurze konsultacji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję i pozostałe Państwa Członkowskie:

– o umowach odnoszących się do współpracy gospodarczej i przemysłowej, zwanych dalej umowami o współpracy, które proponują negocjować lub odnowić z państwami trzecimi;

– o zobowiązaniach i środkach, które są proponowane przez władze zainteresowanych Państw Członkowskich jako część umów o współpracy i które mogą mieć wpływ na wspólne polityki, w szczególności o takich, które mogą mieć wpływ na handel; ta wymiana informacji następuje tam, gdzie stosowne, przed zbadaniem tych zobowiązań i środków w ramach międzyrządowych lub wspólnych komitetów ustanowionych przez te umowy.

2.
Państwa Członkowskie przekazują do Komisji i innych Państw Członkowskich teksty umów o współpracy parafowanych z państwami trzecimi.

Powiadamiają one Komisję i inne Państwa Członkowskie, jeżeli ich władze zaciągają lub przyjmują na mocy umów o współpracy takie zobowiązania lub środki jak określone w ust. 1.

Artykuł  2
1.
Jeżeli złożony został wniosek przez Państwo Członkowskie lub przez Komisję w ciągu ośmiu dni roboczych od otrzymania informacji określonych w art. 1 ust. 1, informacje te podlegają uprzednim konsultacjom z innymi Państwami Członkowskimi i Komisją w terminie trzech tygodni od ich otrzymania. Gdy sprawa jest pilna, konsultacje odbywają się bezzwłocznie.
2.
Jeżeli złożony został wniosek przez Państwo Członkowskie lub przez Komisję, konsultacje w sprawie umów, zobowiązań i środków określonych w art. 1 mogą być przeprowadzone w każdym momencie, z wyjątkiem spraw w stosunku do których konsultacje miały już miejsce oraz w odniesieniu do których nie pojawiły się nowe fakty.
Artykuł  3

Głównym celem konsultacji przewidzianych w art. 2 jest:

a) zapewnienie, że umowy, zobowiązania i środki określone w art. 1 są zgodne ze wspólnymi politykami, w szczególności ze wspólną polityką handlową;

b) ułatwienie wymiany informacji i poglądów w celu identyfikacji problemów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania i, w zależności od tych problemów, wspieranie koordynacji, gdzie sytuacja tego wymaga, działań Państw Członkowskich w odniesieniu do zainteresowanych państw trzecich;

c) badanie celowości jednostronnych środków, które mogą być podjęte przez Wspólnotę w obszarach objętych art. 113 Traktatu w celu wspierania projektów współpracy.

Artykuł  4
1.
Konsultacje przewidziane w art. 2 odbywają się w ramach wybranego komitetu, w skład którego wchodzą przedstawiciele Państw Członkowskich i Komisji. Funkcję przewodniczącego sprawuje przedstawiciel Komisji, a niezbędną obsługę sekretariatu zapewnia Sekretariat Generalny Rady.

Jednak w przypadku, gdy konsultacje te dotyczą ustaleń, zobowiązań i środków w zakresie ubezpieczenia kredytów, gwarancji kredytowych i kredytów finansowych, odbywają się one w Grupie ds. koordynacji polityki ubezpieczenia kredytów, gwarancji kredytowych i kredytów finansowych ustanowionej decyzją Rady z dnia 27 września 1960 r.(2)

Wymiana informacji i koordynacja działań komitetu i wyżej wymienionej Grupy jest zorganizowana w odpowiedni sposób, aby dać całościowy obraz zawartości i funkcjonowania umów o współpracy.

2.
Państwa Członkowskie i Komisja podejmą wszelkie środki niezbędne dla zapewnienia właściwego funkcjonowania procedury konsultacji, w szczególności dla ochrony poufnej natury informacji, które otrzymują w związku z powyższym.
Artykuł  5

Art. 1, 2 i 3 stosuje się bez uszczerbku dla szczególnych, już istniejących reguł wspólnotowych.

Artykuł  6

Państwa Członkowskie we właściwy sposób zapewnią, że umowy o współpracy, o których zawarcie lub odnowienie z państwem trzecim wnosiły, nie są powoływane lub interpretowane jako naruszające zobowiązania wynikające z Traktatów ustanawiających Wspólnoty Europejskie.

Artykuł  7

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 lipca 1974 r.

W imieniu Rady
J. SAUVAGNARGUES
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 23 z 8.3.1974, str. 9.

(2) Dz.U. 66 z 27.10.1960, str. 1339/60.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1974.208.23

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 74/393/EWG ustanawiająca procedurę konsultacji odnoszącą się do umów o współpracy między Państwami Członkowskimi a państwami trzecimi
Data aktu: 22/07/1974
Data ogłoszenia: 30/07/1974
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1970