Rozporządzenie 154/74 w sprawie środków ochronnych przewidzianych w Umowie między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką Libańską

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 154/74
z dnia 17 grudnia 1973 r.
w sprawie środków ochronnych przewidzianych w Umowie między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką Libańską

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 113,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

Umowa między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką Libańską(1), zwana dalej "Umową" została podpisana dnia 18 grudnia 1972 r.;

w celu wykonania klauzul ochronnych przewidzianych w Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w samym Traktacie ustanowione są procedury, których należy przestrzegać;

z drugiej strony, szczegółowe zasady wykonania klauzul ochronnych przewidziane w art. 12 Umowy mają dopiero zostać ustanowione,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Komisja na wniosek Państwa Członkowskiego lub z własnej inicjatywy, może zdecydować o zastosowaniu w odniesieniu do produktów pochodzących z Libanu, środków ochronnych, co do których Europejska Wspólnota Gospodarcza zarezerwowała sobie prawo do podjęcia w art. 12 Umowy, włącznie z tymczasowym, całkowitym lub częściowym cofnięciem taryf lub innych koncesji udzielonych przez Wspólnotę Republice Libańskiej.

W przypadku gdy wniosek taki został złożony Komisji przez Państwo Członkowskie, Komisja podejmuje swoją decyzję w ciągu trzech dni roboczych od otrzymania wniosku.

Państwo Członkowskie jest powiadamiane o środkach ochronnych, środki ochronne zostają niezwłocznie zastosowane.

2.
Każde Państwo Członkowskie może skierować decyzję Komisji do Rady w ciągu dziesięciu dni roboczych od powiadomienia o niej. Rada zbiera się niezwłocznie. Rada może zmienić lub uchylić daną decyzję kwalifikowaną większością głosów.
Artykuł  2
1.
Bez uszczerbku dla przepisów art. 1, Komisja może upoważnić Państwo Członkowskie do przeciwdziałania takim zakłóceniom lub trudnościom określonym w art. 12 Umowy przez podjęcie środków ochronnych.

O takich środkach i o decyzji Komisji zostają powiadomione wszystkie Państwa Członkowskie.

2.
W nagłym przypadku, dane Państwo lub Państwa Członkowskie mogą wprowadzić ograniczenia ilościowe w przywozie. O tych środkach niezwłocznie powiadamiają Komisję i inne Państwa Członkowskie.

Komisja, w drodze procedury nadzwyczajnej i w ciągu, co najwyżej pięciu dni roboczych od otrzymania powiadomienia wskazanego w pierwszym akapicie, podejmuje decyzję o tym, czy środki takie zostają utrzymane, zmienione czy uchylone.

Wszystkie Państwa Członkowskie powiadamia się o decyzji Komisji, decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.

3.
Każde Państwo Członkowskie może skierować decyzję Komisji do Rady najpóźniej w terminie pięciu dni roboczych od powiadomienia. Rada zbiera się niezwłocznie. Może ona zmienić lub uchylić daną decyzję kwalifikowaną większością głosów.

Jeżeli Państwo Członkowskie, które podjęło środki zgodnie z ust. 2, zwraca się w tej sprawie do Rady, zawiesza się decyzję Komisji. Zawieszenie kończy się trzydzieści dni po skierowaniu sprawy do Rady, jeżeli do tego czasu Rada nie zmieniła lub nie uchyliła decyzji Komisji.

4.
Do celów wykonania niniejszego artykułu, pierwszeństwo w wybieraniu środków zostaje przyznane tym środkom, które w najmniejszym stopniu zakłócają funkcjonowanie wspólnego rynku.
Artykuł  3
1.
Przed podjęciem decyzji o stosowaniu środków ochronnych zgodnie z art. 1 ust. 1, przed upoważnieniem Państwa Członkowskiego do pojęcia takich środków oraz przed podjęciem decyzji w sprawie środków podjętych przez dane Państwo lub Państwa Członkowskie w celu wykonania art. 2 ust. 1 i 2, Komisja przeprowadza konsultacje.
2.
Konsultacje te odbywają się w ramach Komitetu Doradczego składającego się z przedstawicieli każdego z Państw Członkowskich, któremu przewodniczy przedstawiciel Komisji.
3.
Komitet zbiera się na wezwanie przewodniczącego. Przewodniczący przekazuje Państwom Członkowskim, najszybciej jak to możliwe, wszelkie stosowne informacje.
Artykuł  4

Artykuł 1 i 2 nie mają wpływu na stosowanie klauzul ochronnych przewidzianych w Traktacie, w szczególności w jego art. 108 i 109, zgodnie z procedurami przewidzianymi w Traktacie.

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie w żaden sposób nie ogranicza pełnego stosowania rozporządzeń w sprawie wspólnej organizacji rynków rolnych. art. 2 nie stosuje się do produktów objętych tymi rozporządzeniami.

Artykuł  6

Powiadomienie Wspólnego Komitetu przez Wspólnotę, wymagane przez art. 12. ust. 2 Umowy, jest dokonywane przez Komisję.

Artykuł  7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Stosuje się je chwili wejścia w życie Umowy przez okres jej ważności.

Jednakże art. 2 ust. 2 i 3 stosuje się tylko do dnia 31 grudnia 1974 r. Przed tą datą, Rada na wniosek Komisji i stanowiąc kwalifikowaną większością głosów, podejmuje decyzję o wszelkich zmianach, jakich należy w nich dokonać.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 grudnia 1973 r.
W imieniu Rady
I. NØRGAARD
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 18 z 22.1.1974, str. 1.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1974.18.101

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 154/74 w sprawie środków ochronnych przewidzianych w Umowie między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Republiką Libańską
Data aktu: 17/12/1973
Data ogłoszenia: 22/01/1974
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 25/01/1974