Dyrektywa 73/146/EWG zmieniająca dyrektywę z dnia 27 czerwca 1967 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania substancji niebezpiecznych

DYREKTYWA RADY
z dnia 21 maja 1973 r.
zmieniająca dyrektywę z dnia 27 czerwca 1967 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania substancji niebezpiecznych

(73/146/EWG)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 100,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego,

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego,

a także mając na uwadze, co następuje:

artykuł 2 dyrektywy Rady z dnia 27 czerwca 1967 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania substancji niebezpiecznych(1), ostatnio zmienionej dyrektywą z dnia 22 marca 1971 r.(2), klasyfikuje ciecze łatwo palne według ich temperatury zapłonu; wobec aktualnego braku specyfikacji metod stosowanych do określania temperatury zapłonu, stosowne wydaje się przyjęcie takich samych metod analizy, jak metody już ustanowione w umowach międzynarodowych w sprawie przewozu towarów niebezpiecznych;

postęp techniczny narzuca potrzebę szybkiego dostosowania wymogów technicznych przewidzianych w dyrektywach w sprawie niebezpiecznych substancji i preparatów; w celu ułatwienia wprowadzania koniecznych środków należy ustanowić system przewidujący ścisłą współpracę między Państwami Członkowskimi a Komisją w ramach Komitetu ds. Dostosowania do Postępu Technicznego Dyrektyw w Sprawie Usuwania Barier Technicznych w Handlu Niebezpiecznymi Substancjami i Preparatami;

załącznik I do dyrektywy Rady z dnia 27 czerwca 1967 r. zawiera wykaz substancji niebezpiecznych, sklasyfikowanych według liczby atomowej pierwiastka najbardziej charakterystycznego dla ich właściwości, oraz metod etykietowania każdej substancji w formie odniesienia do załączników II, III i IV;

analiza wykazu substancji niebezpiecznych wykazała, że zachodzi konieczność jej dostosowania do najnowszej wiedzy naukowej i technicznej; ponadto stwierdzono, że nieprawidłowo podano wzory chemiczne lub oznaczenie kilku substancji niebezpiecznych; w związku z tym zachodzi konieczność wprowadzenia poprawek do tego wykazu;

konieczne wydaje się również załączenie opisowego wykazu poszczególnych zagrożeń,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W dyrektywie Rady z dnia 27 czerwca 1967 r. wprowadza się zmiany zgodnie z następującymi artykułami.

Artykuł 2

W tekście w języku włoskim wyrazy "punto di scintilla" zastępuje się wyrazami "punto di infiammabilità".

Artykuł  3

W art. 2 dodaje się akapit w brzmieniu:

"3. Temperaturę zapłonu łatwo palnych substancji i preparatów ciekłych, określonych w akapicie drugim lit. c) i d), ustala się zgodnie z metodami oraz za pomocą aparatury określonej w załączniku V.".

Artykuł 4

W art. 6 dodaje się akapit w brzmieniu:

"4. Jednakże, przez okres trzech lat od dnia notyfikowania niniejszej dyrektywy oraz w drodze odstępstwa od przepisów niniejszego artykułu, Dania, Irlandia i Zjednoczone Królestwo mogą zezwolić na wprowadzanie do obrotu na swoich terytoriach substancji niebezpiecznych pakowanych i znakowanych zgodnie z warunkami obowiązującymi na ich terytoriach w dniu przystąpienia.".

Artykuł  5

W art. 8 dodaje się artykuły w brzmieniu:

"Artykuł 8a

Zmiany niezbędne w celu dostosowania załączników do postępu technicznego przyjmuje się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 8c.

Artykuł 8b

1. W celu dostosowania do postępu technicznego dyrektyw w sprawie usuwania barier technicznych w handlu niebezpiecznymi substancjami i preparatami ustanawia się Komitet, zwany dalej «Komitetem», składający się z przedstawicieli Państw Członkowskich, pod przewodnictwem przedstawiciela Komisji.

2. Komitet uchwala swój regulamin wewnętrzny.

Artykuł 8c

1. W przypadku odwołania się do procedury określonej w niniejszym artykule, sprawa zostaje przedstawiona Komitetowi przez przewodniczącego, z jego własnej inicjatywy bądź na wniosek przedstawiciela Państwa Członkowskiego.

2. Przedstawiciel Komisji przedkłada Komitetowi projekt środków, które należy podjąć. Komitet przedstawia swoją opinię na temat projektu w terminie określonym przez przewodniczącego stosownie do pilności danej sprawy. Decyzję przyjmuje się większością 41 głosów, przy czym głosy Państw Członkowskich ważone są zgodnie z art. 148 akapit drugi Traktatu. Przewodniczący nie bierze udziału w głosowaniu.

3. a) Komisja przyjmuje przewidziane środki, jeżeli są one zgodne z opinią Komitetu.

b) Jeżeli przewidziane środki są niezgodne z opinią Komitetu lub nie ma opinii, Komisja niezwłocznie przedkłada Radzie wniosek dotyczący środków, jakie mają zostać podjęte. Rada stanowi większością kwalifikowaną.

c) W przypadku braku decyzji Rady w terminie trzech miesięcy od dnia skierowania do niej sprawy, Komisja przyjmuje projektowane środki.".

Artykuł 6

Załączniki I-IV zastępuje się załącznikami I-IV do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  7

Dodaje się załącznik V, dołączony do niniejszej dyrektywy.

Normy i metody, na które powołuje się ten załącznik, to normy i metody obowiązujące w dniu notyfikacji niniejszej dyrektywy Państwom Członkowskim.

Artykuł 8
1.
Państwa Członkowskie wprowadzają w życie przepisy niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy w terminie sześciu miesięcy od dnia jej ogłoszenia i niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję.
2.
Państwa Członkowskie zapewniają, że wewnętrzne przepisy prawne, jakie mają zostać przyjęte w dziedzinie objętej niniejszą dyrektywą, zostaną przekazane Komisji.
Artykuł  9

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 maja 1973 r.
W imieniu Rady
E. GLINNE
Przewodniczący

_____

(1) Dz.U. 196 z 16.8.1967, str. 1.

(2) Dz.U. L 74 z 29.3.1971, str. 15.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Zob.: Dyrektywa Komisji 93/72/EWG z dnia 1 września 1993 r., Dz.U. L 258 z dnia 16 października 1993 r., str. 29.

ZAŁĄCZNIK  II

Zob.: Dyrektywa Komisji 2001/59/WE z dnia 6 sierpnia 2001 r., Dz.U. L 255 z dnia 21 sierpnia 2001 r., str. 1.

ZAŁĄCZNIK  III

Zob.: Dyrektywa Komisji 2001/59/WE z dnia 6 sierpnia 2001 r., Dz.U. L 255 z dnia 21 sierpnia 2001 r., str. 1.

ZAŁĄCZNIK  IV

Zob.: Dyrektywa Komisji 2001/59/WE z dnia 6 sierpnia 2001 r., Dz.U. L 255 z dnia 21 sierpnia 2001 r., str. 1.

ZAŁĄCZNIK  V

Zob.: Dyrektywa Komisji 88/302/EWG z dnia 18 listopada 1987 r., Dz.U. L 255 z dnia 30 maja 1988 r., str. 1.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1973.167.1

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 73/146/EWG zmieniająca dyrektywę z dnia 27 czerwca 1967 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do klasyfikacji, pakowania i etykietowania substancji niebezpiecznych
Data aktu: 21/05/1973
Data ogłoszenia: 25/06/1973
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 24/05/1973