Rozporządzenie 1054/73 w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących przyznawania pomocy na hodowlę jedwabników

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 1054/73
z dnia 18 kwietnia 1973 r.
w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących przyznawania pomocy na hodowlę jedwabników

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 845/72(1) z dnia 24 kwietnia 1972 r. w sprawie specjalnych środków w celu wsparcia hodowli jedwabników, w szczególności jego art. 2 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie Rady (EWG) nr 922/72(2) z dnia 2 maja 1972 r., zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 884/73(3), ustanawia ogólne zasady przyznawania pomocy dotyczącej jedwabników na lata hodowlane 1972/73 i 1973/74; Komisja jest odpowiedzialna za wydanie odpowiednich przepisów wykonawczych zastosowania pomocy na rok hodowlany 1973/74;

zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 845/72 i art. 2 ust. 3 rozporządzenia (EWG) nr 922/72 pomoc przyznaje się wyłącznie na pojemniki jaj jedwabników, które zawierają minimalną ilość jaj i które wydały minimalną produkcję kokonów; należy zezwolić Państwom Członkowskim na określanie minimalnych ilości lecz przy uwzględnieniu zwykłych warunków produkcji we Wspólnocie;

art. 3 rozporządzenia (EWG) nr 922/72 stanowi, że Państwa Członkowskie mają wprowadzić kontrolę zapewniającą, że produkt, w sprawie którego wnioskuje się o pomoc, spełnia wymagania dotyczące jej przyznania; dlatego wnioski o pomoc złożone przez hodowców muszą zawierać minimum informacji, koniecznych do celów tej kontroli;

należy ustanowić jednolite warunki wypłacania kwoty pomocy;

upoważniono Państwa Członkowskie do przyznawania pomocy wyłącznie hodowcom, którzy otrzymali pojemniki jaj jedwabników od zatwierdzonych jednostek i którzy dostarczyli wyprodukowane kokony zatwierdzonym jednostkom; w celu właściwego stosowania systemu pomocy należy określić warunki zatwierdzania takich jednostek;

w tym szczególnym przypadku w celu zapewnienia skuteczności systemu kontroli, o którym mowa powyżej, do wniosków o pomoc powinny zostać dołączone zaświadczenia wystawione przez te jednostki, a ich poprawność powinna zostać sprawdzona przez Państwa Członkowskie;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Lnu i Konopi,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1 1

Pomoc określoną w art. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 845/72 przyznaje się na warunkach ustanowionych w poniższych artykułach w odniesieniu do jedwabników hodowanych we Wspólnocie.

Artykuł  2

Pomoc przyznaje się jedynie na pojemniki jaj jedwabników, które:

a) zawierają co najmniej 20.000 jaj jedwabników odpowiednich do wylęgania;

b) które wydały minimalną liczbę wyselekcjonowanych kokonów, posiadających właściwy wygląd zewnętrzny plojrzatych, w jednolitej barwie i rozmiarach, wolnych od skaz i rdzy, i nadających się do motania.

Minimalną produkcję, o której mowa w lit. b), określa zainteresowane Państwo Członkowskie i nie może być ona mniejsza niż 20 kg.

Artykuł 3
1. 2
Pomoc przyznaje się hodowcom jedwabników, którzy złożą wnioski najpóźniej do dnia 30 listopada każdego roku, z wyjątkiem przypadku siły wyższej.

Jednakże jeżeli wnioski składa się:

– nie później niż do dnia 31 grudnia tego samego roku, przyznaje się dwie trzecie pomocy,

– nie później niż do dnia 31 stycznia roku następnego, przyznaje się jedną trzecią pomocy,

Każdy hodowca może złożyć tylko jeden wniosek.

2.
Państwo Członkowskie wypłaca hodowcy kwotę pomocy w ciągu czterech miesięcy następujących po miesiącu, w którym złożono wniosek.
Artykuł  4
1.
Wniosek zawiera przynajmniej następujące dane:

– nazwisko, adres i podpis strony składającej wniosek,

– liczbę użytych pojemników jaj jedwabników i termin lub terminy, w których były one odebrane,

– ilość kokonów wyprodukowanych z tych jaj i termin lub terminy, w których kokony te dostarczono,

– miejsce przechowywania wyprodukowanych kokonów lub, jeżeli zostały one sprzedane i dostarczone, nazwę i adres pierwszego nabywcy.

2.
W przypadku zastosowania przepisów art. 2 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 922/72 wniosek jest dopuszczalny tylko wtedy, gdy towarzyszą mu świadectwa określone w art. 6 niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  5
1.
Zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 922/72 można zatwierdzić jedynie taka publiczne lub prywatne jednostki prowadzące księgowość, z której wynika przynajmniej:

– liczba dostarczonych pojemników, nazwisko hodowcy, któremu zostały przekazane i termin wysyłki,

– ilość odebranych kokonów, nazwisko hodowcy, który je dostarcza i datę ich odebrania.

2.
Państwa Członkowskie poddają zatwierdzone jednostki kontroli, polegającej na sprawdzeniu, w szczególności zgodności pomiędzy danymi otrzymanymi z księgowości i danymi w świadectwach, o których mowa w art. 6.
Artykuł  6

Zatwierdzone jednostki wystawiają hodowcom:

– nie później niż 40 dni po wysyłce pojemników z jajami świadectwo, określające przynajmniej nazwisko i adres zainteresowanego hodowcy, liczbę dostarczonych pojemników, termin wysyłki i datę wystawienia świadectwa,

– nie później niż 40 dni po otrzymaniu kokonów świadectwo, określające przynajmniej nazwisko i adres zainteresowanego hodowcy, ilość otrzymanych kokonów, termin otrzymania i datę wystawienia świadectwa.

Artykuł  7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 kwietnia 1973 r.

W imieniu Komisji
François-Xavier ORTOLI
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. WE L 100 z 27.4.1972, str. 1.

(2) Dz.U. WE L 106 z 5.5.1972, str. 1.

(3) Dz.U. WE L 86 z 31.3.1973, str. 34.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 683/74 z dnia 27 marca 1974 r. (Dz.U.UE.L.74.83.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1974 r.
2 Art. 3 ust. 1:

- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 683/74 z dnia 27 marca 1974 r. (Dz.U.UE.L.74.83.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1974 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 3565/92 z dnia 10 grudnia 1992 r. (Dz.U.UE.L.92.362.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 1992 r.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1973.105.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1054/73 w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących przyznawania pomocy na hodowlę jedwabników
Data aktu: 18/04/1973
Data ogłoszenia: 20/04/1973
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 21/04/1973