Dyrektywa 70/373/EWG w sprawie wprowadzenia wspólnotowych metod pobierania próbek i dokonywania analiz do celów urzędowego nadzoru pasz

DYREKTYWA RADY
z dnia 20 lipca 1970 r.
w sprawie wprowadzenia wspólnotowych metod pobierania próbek i dokonywania analiz do celów urzędowego nadzoru pasz

(70/373/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 3 sierpnia 1970 r.)

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Tekst niniejszego aktu prawnego nie uwzględnia wszystkich zmian. Niektóre akty zmieniające nie zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - polskim wydaniu specjalnym, ponieważ instytucje UE uznały zmiany wynikające z nich za pochłonięte przez akty zmieniające opublikowane w kolejnych tomach tego wydawnictwa.

.................................................

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 43 i 100,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego,

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego,

a także mając na uwadze, co następuje:

produkcja, wprowadzanie na rynek i stosowanie pasz zajmuje niezwykle ważne miejsce w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej;

produkcja zwierzęca w rolnictwie zależy w dużej mierze od używania odpowiednich pasz dobrej jakości;

istnienie zasad dotyczących pasz jest zasadniczym czynnikiem wpływającym na wydajność rolnictwa;

wprowadzenie środków wspólnotowych dotyczących jakości i składu pasz używanych we Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej stwarza konieczność ustalenia ujednoliconych metod pobierania próbek i dokonywania analiz, niezbędnych do przeprowadzania urzędowego nadzoru przez Państwa Członkowskie;

ponadto metody pobierania próbek i dokonywania analiz używane do kontroli zgodności z obowiązującymi jeszcze normami krajowych powinny być jednakowe w całej Wspólnocie;

niektóre Państwa Członkowskie stosują już urzędowe metody pobierania próbek i dokonywania analiz, które różnią się w pewnym zakresie, biorąc pod uwagę ich podstawowe zasady; metody te bezpośrednio wpływają na tworzenie i funkcjonowanie wspólnego rynku i konieczna jest ich harmonizacja;

ustalenie ujednoliconych metod jest kwestią czysto wykonawczą natury technicznej i naukowej; potrzebne jest utworzenie skutecznej procedury w celu rozwoju, poprawy i wzmocnienia powyższych metod; dla ułatwienia przyjęcia tych metod należy opracować procedurę ustanawiającą ścisłą współpracę między Państwami Członkowskimi a Komisją w ramach Stałego Komitetu ds. Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Państwa Członkowskie podejmują wszelkie czynności niezbędne do zapewnienia, że urzędowy nadzór pasz, do celów kontroli zgodności z wymaganiami wynikającymi z przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych dotyczących jakości i składu pasz, przeprowadzany jest w oparciu o wspólnotowe metody pobierania próbek i dokonywania analiz ustalanych w dyrektywach określonych w art. 2.

Artykuł  2

Metody określone w art. 1 ustala się dyrektywą zgodnie z procedurą określoną w art. 3, uwzględniając obecny stan wiedzy naukowej i technicznej oraz wypróbowane metody.

Dyrektywy te przewidują właściwe terminy dla włączenia omawianych metod do przepisów prawa krajowego.

Artykuł  3 1
1.
Komisję wspomaga Stały Komitet ds. Łańcucha Pokarmowego i Zdrowia Zwierząt ustanowiony na mocy art. 58 rozporządzenia (WE) nr 178/2002(1).
2.
W przypadku odniesienia do niniejszego artykułu stosuje się art. 5 i 7 decyzji 1999/468/WE(2).

Okres ustanowiony w art. 5 ust. 6 decyzji 1999/468/WE ustala się na trzy miesiące.

3.
Komitet uchwala swój regulamin wewnętrzny.
Artykuł  4 2

(uchylony)

Artykuł  5

Państwa Członkowskie w okresie roku od notyfikacji niniejszej dyrektywy wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Artykuł  6

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 lipca 1970 r.

W imieniu Rady
W. SHEEL
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 31 z 1.2.2002, str. 1.

(2) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, str. 23.

1 Art. 3 zmieniony przez art. 3 rozporządzenia nr 807/2003 z dnia 14 kwietnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.122.36) zmieniającego nin. dyrektywę z dniem 5 czerwca 2003 r.
2 Art. 4 uchylony przez art. 1 dyrektywy nr 72/275/EWG z dnia 20 lipca 1972 r. (Dz.U.UE.L.72.171.39) zmieniającej nin. dyrektywę z dniem 16 czerwca 1972 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1970.170.2

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 70/373/EWG w sprawie wprowadzenia wspólnotowych metod pobierania próbek i dokonywania analiz do celów urzędowego nadzoru pasz
Data aktu: 20/07/1970
Data ogłoszenia: 03/08/1970
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 27/07/1970