Decyzja 68/416/EWG w sprawie zawierania i wdrażania indywidualnych umów między rządami odnoszących się do obowiązku Państw Członkowskich utrzymywania minimalnych zapasów ropy naftowej i/lub produktów ropopochodnych

DECYZJA RADY
z dnia 20 grudnia 1968 r.
w sprawie zawierania i wdrażania indywidualnych umów między rządami odnoszących się do obowiązku Państw Członkowskich utrzymywania minimalnych zapasów ropy naftowej i/lub produktów ropopochodnych

(68/416/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 23 grudnia 1968 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego artykuł 103,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

20 grudnia 1968 r. Rada przyjęła dyrektywę nakładającą na Państwa Członkowskie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej obowiązek utrzymywania minimalnych zapasów ropy naftowej i/lub produktów ropopochodnych(1),

artykuł 6 ust. 2 wyżej wymienionej dyrektywy przewiduje tworzenie zapasów, na podstawie umów międzyrządowych, na terytorium jednego Państwa Członkowskiego na rzecz przedsiębiorstw założonych w innym Państwie Członkowskim,

uznano za celowe ustanowić procedurę, która byłaby stosowana w przypadku gdyby takie umowy nie były zawarte w rozsądnym czasie lub nie były z nią zgodne,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1 1

Kiedy umowa między rządami przewidziana w art. 6 ust. 2 dyrektywy Rady z dnia 20 grudnia 1968 r. nie zostanie zawarta w ciągu ośmiu miesięcy następujących po notyfikacji tej dyrektywy lub gdy taka umowa nie jest z nią zgodna, zainteresowane rządy poinformują o tym fakcie Komisję. W przypadku nowych Państw Członkowskich termin ten biegnie od daty przystąpienia.

Komisja może zaproponować zainteresowanym rządom odpowiednie środki zmierzające do przezwyciężenia powstałych trudności.

Artykuł  2

Kiedy umowa między rządami nie zostanie zawarta w ciągu trzech miesięcy po zaproponowaniu przez Komisję odpowiednich środków do przezwyciężenia powstałych trudności, Komisja przedłoży Radzie propozycję dyrektywy lub jakichkolwiek innych środków.

Ta propozycja będzie w szczególności zawierać procedury, według których będzie zapewniona rejestracja, nadzór i sposób transportu zapasów utrzymywanych w innym Państwie Członkowskim, i będzie brać pod uwagę zasady ustanowione w art. 6 ust. 2 wymienionej dyrektywy.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 grudnia 1968 r.

W imieniu Rady
V. LATTANZIO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 308, z 23.12.1968, str. 14.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 29 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia i dostosowań w traktatach dołączonego do Traktatu w sprawie przystąpienia Królestwa Danii, Irlandii, Królestwa Norwegii oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz.U.04.90.864/15) z dniem 1 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1968.308.19

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 68/416/EWG w sprawie zawierania i wdrażania indywidualnych umów między rządami odnoszących się do obowiązku Państw Członkowskich utrzymywania minimalnych zapasów ropy naftowej i/lub produktów ropopochodnych
Data aktu: 20/12/1968
Data ogłoszenia: 23/12/1968
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1970