Rozporządzenie 1767/68 w sprawie systemu cen minimalnych w wywozie do państw trzecich bulw kwiatowych, cebulek i bulw

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 1767/68
z dnia 6 listopada 1968 r.
w sprawie systemu cen minimalnych w wywozie do państw trzecich bulw kwiatowych, cebulek i bulw

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 234/68 z dnia 27 lutego 1968 r. w sprawie ustanowienia wspólnej organizacji rynku żywych drzew i innych roślin, bulw, korzeni i podobnych, ciętych kwiatów i ozdobnych liści (1), w szczególności jego art. 7 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

niezbędne jest ustalenie, w stosownym czasie, minimalnych cen w wywozie, tak aby osoby zawodowo zajmujące się hodowlą mogły dokonać zawarcia umów; ustalając powyższe ceny należy wziąć pod uwagę środki przyjęte w dziedzinie wywozu przez Państwa Członkowskie w poprzednich latach; ponadto należy uwzględnić ceny na rynkach międzynarodowych;

w celu umożliwienia ustalenia cen minimalnych w wywozie do państw trzecich, Państwa Członkowskie powinny dostarczyć niezbędne dane dotyczące określonych gatunków, odmian i klas wielkości; należy sprawdzić reprezentatywności tych danych przez wskazanie wywożonych ilości;

aby zapewnić właściwe funkcjonowanie systemu cen minimalnych, należy ustalić zasady stosowania i nadzoru;

ze względu na eksperymentalny charakter niniejszego rozporządzenia należy ograniczyć jego stosowanie do dnia 31 maja 1971 r., tak aby uwzględnić zdobyte doświadczenia w przygotowaniu nowego rozporządzenia;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Żywych Roślin i Produktów Kwiaciarskich,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1. 1
Minimalne ceny wywozowe, przewidziane w art. 7 rozporządzenia (EWG) nr 234/68 ustalane są co roku nie później niż do:

– dnia 31 marca dla begonii, sinningii, mieczyków, dalii;

– dnia 31 stycznia dla innych produktów.

Ceny te stosuje się do produktów zebranych po dniu, w którym zostały ustalone. Mogą być one różne dla każdego produktu w zależności od państwa przeznaczenia, warunków produkcji i wprowadzenia do obrotu z jednej strony oraz od wielkości i innych cech produktu z drugiej strony i określane są ze szczególnym uwzględnieniem:

– minimalnych cen wywozowych, które mogły być stosowane przez Państwa Członkowskie w ciągu trzech lat poprzedzających rok, w którym minimalne ceny są ustalone,

– ewolucji cen na rynkach światowych w przeciągu trzech lat poprzedzających rok, w którym minimalne ceny są ustalone,

– konieczności utrzymania stabilnego poziomu ceny w wywozie i uniknięcia zaburzeń na rynku światowym.

2.
Minimalne ceny wywozowe ustalane są na etapie magazyn/eksporter. Nie są w nie wliczane koszty pakowania i ubezpieczenia oraz żadne koszty dodatkowe.
3. 2
Przed 1 marca każdego roku każde Państwo Członkowskie dostarcza Komisji i innym Państwom Członkowskim następujące informacje w odniesieniu do begonii, sinningii, mieczyków, dalii, a przed 1 stycznia każdego roku w odniesieniu do innych produktów objętych systemem minimalnych cen wywozowych:

– informacje niezbędne do oszacowania ewolucji cen na rynkach międzynarodowych oraz do zatwierdzenia cen minimalnych,

– ilości wywożone do państw trzecich.

Artykuł  2
1.
Zabronione jest udostępnienie do sprzedaży, sprzedaż lub dostawa w celu wywozu do państw trzecich produktu objętego systemem minimalnych cen wywozowych po cenie niższej niż cena minimalna na ten produkt, przy uwzględnieniu przepisów ust. 4.
2.
Jeżeli nie została ustalona cena minimalna w odniesieniu do określonej wielkości danego produktu, najniższa minimalna cena wywozowa zatwierdzona dla tego produktu ma zastosowanie do tej wielkości.
3.
Jeżeli sprzedaż odbywa się po cenie niższej niż na etapie magazyn/eksporter, cena ta powinna być ustalona na takim poziomie, aby kwota uzyskana przez sprzedającego, po odjęciu kosztów pakowania, ubezpieczenia i transportu oraz innych dodatkowych kosztów, nie była niższa niż cena minimalna.
4.
Cena minimalna ustalona na każdy produkt może być pomniejszona o nie więcej niż 2 % w przypadku płatności gotówką.
5.
Faktury dołączone do produktów w czasie wywozu muszą w szczególności zawierać informacje o:

– cenie i wielkości produktów;

– kosztach pakowania i ubezpieczenia oraz innych dodatkowych kosztach.

Artykuł  3

Nadzór stosowania systemu minimalnych cen wywozowych przeprowadzany jest przez organy wyznaczone przez każde Państwo Członkowskie. Państwa Członkowskie zawiadamiają inne Państwa Członkowskie oraz Komisję, nie później niż miesiąc po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia, o nazwie i adresie organu odpowiedzialnego za taki nadzór.

Artykuł  4 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 listopada 1968 r.

W imieniu Komisji
Jean REY
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 55 z 2.03.1968, str. 1.

1 Art. 1 ust. 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 688/72 z dnia 28 marca 1972 r. (Dz.U.UE.L.72.82.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1972 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 468/74 z dnia 26 lutego 1974 r. (Dz.U.UE.L.74.56.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 1974 r.

2 Art. 1 ust. 3:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 688/72 z dnia 28 marca 1972 r. (Dz.U.UE.L.72.82.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 1972 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 468/74 z dnia 26 lutego 1974 r. (Dz.U.UE.L.74.56.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 1974 r.

3 Art. 4 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1946/70 z dnia 29 września 1970 r. (Dz.U.UE.L.70.215.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 października 1970 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1968.271.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1767/68 w sprawie systemu cen minimalnych w wywozie do państw trzecich bulw kwiatowych, cebulek i bulw
Data aktu: 06/11/1968
Data ogłoszenia: 07/11/1968
Data wejścia w życie: 10/11/1968, 01/05/2004