Rozporządzenie 17/66/Euratom zwalniające z obowiązku stosowania zasad rozdziału dotyczącego zaopatrzenia w zakresie transferu niewielkich ilości rud, materiałów źródłowych oraz specjalnych materiałów rozszczepialnych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI NR 17/66/EURATOM
z dnia 29 listopada 1966 r.
zwalniające z obowiązku stosowania zasad rozdziału dotyczącego zaopatrzenia w zakresie transferu niewielkich ilości rud, materiałów źródłowych oraz specjalnych materiałów rozszczepialnych

KOMISJA EUROPEJSKIEJ WSPÓLNOTY ENERGII ATOMOWEJ,

uwzględniając zapisy Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 2 lit. d), art. 74, 77, 124 i 161,

a także biorąc pod uwagę, co następuje:

rząd wielkości ilości materiałów rozszczepialnych powszechnie stosowanych w badaniach zwiększył się od wejścia w życie rozporządzenia Komisji nr 10 z dnia 19 grudnia 1961 r.;

warunki zaopatrzenia Wspólnoty w materiały rozszczepialne pozwalają na ogłoszenie zwolnienia przewidzianego w art. 74, zgodnie ze sposobami zapewniającymi ochronę regularnego i równego zaopatrzenia wszystkich użytkowników, z jednej strony, w odniesieniu do rud i materiałów źródłowych, a z drugiej strony w odniesieniu do specjalnych materiałów rozszczepialnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Ze stosowania postanowień rozdziału VI Traktatu dla rud i materiałów źródłowych uranu i toru wyłącza się:

– transfer i przywóz na terytorium Wspólnoty ilości nieprzekraczających zawartości 1 t uranu i/lub toru na transakcję w granicach 5 t rocznie na użytkownika, dla każdego z tych materiałów,

– wywóz poza terytorium Wspólnoty ilości nieprzekraczających zawartości 1 t uranu i/lub toru w granicach 5 t rocznie na użytkownika, dla każdego z tych materiałów.

Artykuł  2 1

Ze stosowania przepisów rozdziału VI Traktatu zwalnia się, w odniesieniu do specjalnych materiałów rozszczepialnych, transfer, przywóz na i wywóz z terytorium Wspólnoty, pod warunkiem że dotyczy to ilości określonych w stanie wolnym, nieprzekraczających 200 gramów uranu-235, uranu-233 lub plutonu w każdej pojedynczej transakcji oraz rocznego limitu 1.000 gramów którejkolwiek z tych substancji na użytkownika. W przypadku wywozu i przywozu niniejsze stosuje się z zastrzeżeniem przepisów umów o współpracy zawartych przez Wspólnotę z państwami trzecimi.

Artykuł  3

Każdy, kto przywozi lub wywozi, lub każdy dostawca dokonujący transferu wewnątrz Wspólnoty w ramach zwolnienia ustanowionego w art. 1 i 2 niniejszego rozporządzenia, jest zobowiązany do zgłaszania do Agencji Dostaw kwartalnych zestawień transakcji w ten sposób przeprowadzonych, z uwzględnieniem:

a) daty zawarcia umowy dostawy;

b) nazw stron umowy;

c) miejsca produkcji materiału;

d) cech chemicznych i/lub fizycznych produktu;

e) ilości podanych w jednostkach systemu miar(1);

f) zastosowania tych rud, materiałów źródłowych i specjalnych materiałów rozszczepialnych.

Kwartalne zestawienia muszą być zgłaszane do Agencji w terminie jednego miesiąca, licząc od końca każdego kwartału, w czasie którego miały miejsce operacje, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu.

Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie w dniu jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich. Niniejsze rozporządzenie uchyla i zastępuje rozporządzenie przyjęte przez Komisję w dniu 29 listopada 1961 r., opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich w dniu 19 grudnia 1961 r., a którego poprawiona wersja została opublikowana w Dzienniku Urzędowym w dniu 20 stycznia 1962 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 29 listopada 1966 r.
W imieniu Komisji
P. CHATENET
Przewodniczący

______

(1) Informacje, o którym mowa powyżej, wyraża się w kilogramach zawartości uranu lub toru dla rud i materiałów źródłowych i w gramach dla uranu-233, uranu-235 lub plutonu dla specjalnych materiałów rozszczepialnych. Liczby zawierające części dziesiętne są zaokrąglane do jednostki niższej lub wyższej, w zależności czy cześć dziesiętna jest niższa czy wyższa od 0,5. Jeśli część dziesiętna wynosi 0,5 liczba jest zaokrąglana do jednostki wyższej lub niższej w zależności, czy cyfra poprzedzająca część dziesiętną jest parzysta czy nieparzysta.

1 Art. 2 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 3137/74 z dnia 12 grudnia 1974 r. (Dz.U.UE.L.74.333.27) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 grudnia 1974 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1966.241.4057

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 17/66/Euratom zwalniające z obowiązku stosowania zasad rozdziału dotyczącego zaopatrzenia w zakresie transferu niewielkich ilości rud, materiałów źródłowych oraz specjalnych materiałów rozszczepialnych
Data aktu: 29/11/1966
Data ogłoszenia: 28/12/1966
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 28/12/1966