Rozporządzenie 122/66/EWG

ROZPORZĄDZENIE RADY NR 7/66/EURATOM, 122/66/EWG
z dnia 28 lipca 1966 r.

RADA EUROPEJSKIEJ WSPÓLNOTY ENERGII ATOMOWEJ,

RADA EUROPEJSKIEJ WSPÓLNOTY GOSPODARCZEJ,

uwzględniając rozporządzenie nr 31 (EWG), 11 (EWEA), w sprawie regulaminu pracowniczego urzędników i warunków zatrudnienia innych pracowników Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (1), w szczególności art. 14b załącznika VII regulaminu pracowniczego i art. 22 i 67 warunków zatrudnienia,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej i Komisji Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej,

a także mając na uwadze, co następuje:

działając zgodnie z procedurą określoną w art. 65 ust. 3 regulaminu pracowniczego, do Rad należy ustanowienie wykazu miejsc, w odniesieniu do których można przyznawać dodatek z tytułu kosztów transportu, maksymalną kwotę tego dodatku oraz zasady jego przyznawania,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Urzędnik zatrudniony w miejscu, w którym warunki transportu uznane są za szczególnie trudne i kosztowne z racji oddalenia miejsca zamieszkania od miejsca pracy, może korzystać, na warunkach przedstawionych szczegółowo poniżej, z dodatku transportowego.

Artykuł  2
1.
Miejsca zatrudnienia, w odniesieniu do których można przyznawać dodatek określony w art. 1, to:

w Niemczech:

Garching

Gundremmingen

we Francji:

Fontenay-aux-Roses

Saclay

Cadarache

Chooz

Époisses

we Włoszech:

Centrale de Latina

Centrale de Garigliano

Casaccia

w Niderlandach:

Petten

Dodewaard

w Zjednoczonym Królestwie:

Winfrith.

2.
Oprócz miejsc wskazanych w ust. 1 dodatek transportowy może również zostać przyznany w stosunku do miejsc, w których liczba urzędników zatrudnionych jest mniejsza lub równa trzem. W takim przypadku Komisje zawiadamiają Rady i jeżeli w terminie sześciu tygodni żadne przedstawicielstwo nie wyrazi woli przedyskutowania przyznania dodatku transportowego ze względu na te miejsca, to przedstawiony wykaz uznaje się za zatwierdzony.
Artykuł  3 1

Dodatek transportowy przyznaje się jedynie urzędnikowi, który:

– ze względu na trudne warunki mieszkaniowe występujące w miejscu zatrudnienia nie może wynająć odpowiedniego mieszkania w zamian za opłacanie miesięcznego czynszu, który, nie wliczając, stosownie do przypadku, opłat za ogrzewanie, wodę, gaz, energię elektryczną i usługi związane z utrzymywaniem zajmowanego przez niego mieszkania w dobrym stanie, jest niższy niż:

18 % w przypadku urzędników szczebla B2 i poniżej,

20 % w przypadku urzędników szczebli B1-A4,

22 % w przypadku urzędników powyżej szczebla A4

– łącznej kwoty poborów, której definicję przedstawiono poniżej, a urzędnik płaci czynsz stanowiący więcej niż 10 % łącznej kwoty poborów, której definicję przedstawiono poniżej. Na łączną kwotę poborów składa się wynagrodzenie podstawowe plus dodatek z tytułu przesiedlenia i dodatek dla głowy rodziny minus obowiązkowe potrącenia określone w art. 64 regulaminu pracowniczego i potrącenia z tytułu podatku wspólnotowego. W ten sposób otrzymaną kwotę koryguje się z zastosowaniem współczynnika korygującego wyznaczonego dla miejsca zatrudnienia danego urzędnika.

Dodatku, o którym tutaj mowa, nie przyznaje się w przypadkach, w których można korzystać ze wspólnego środka transportu, używać samochodu służbowego lub przyznano standardowy dodatek z tytułu kosztów przemieszczania się.

Wysokość miesięcznego dodatku transportowego to:

– 14,87 euro, jeżeli odległość od miejsca zamieszkania do miejsca pracy urzędnika jest większa niż 20 kilometrów i mniejsza lub równa niż 30 kilometrów,

– 24,79 euro, jeżeli odległość od miejsca zamieszkania do miejsca pracy urzędnika jest większa niż 30 kilometrów.

Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 lipca 1966 r.
W imieniu Rad
S. A. POSTHUMUS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. 45 z 14.6.1962, str. 1385/65.

Dz.U. 47 z 24.3.1965, str. 701/65.

1 Art. 3 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2460/98 z dnia 12 listopada 1998 r. (Dz.U.UE.L.98.307.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r. Kwoty wyrażone w belgijskich frankach zostały zastąpione ich ekwiwalentem w euro według kursu wymiany zawartego w art. 1 rozporządzenia nr 2866/98 z dnia 31 grudnia 1998 r. (Dz.U.UE.L.98.359.1), które nie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - polskim wydaniu specjalnym.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1966.150.2751

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 122/66/EWG
Data aktu: 28/07/1966
Data ogłoszenia: 12/08/1966
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1966