Dyrektywa 63/474/EWG liberalizująca transfery związane z transakcjami niewidocznymi niezwiązanymi z przepływem towarów, usług, kapitału i osób

DYREKTYWA RADY
z dnia 30 lipca 1963
liberalizująca transfery związane z transakcjami niewidocznymi niezwiązanymi z przepływem towarów, usług, kapitału i osób

(63/474/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 17 sierpnia 1963 r.)

RADA EUROPEJSKIEJ WSPÓLNOTY GOSPODARCZEJ:

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 63 i 106 pkt 3,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego,

a także mając na uwadze co następuje:

ustanowienie wspólnego rynku wymaga możliwie najszybszego i jak najszerszego zniesienia ograniczeń w transferach między osobami posiadającymi miejsce zamieszkania w Państwach Członkowskich;

w odniesieniu do transferów związanych z transakcjami niewidocznymi, określonymi w załączniku III do Traktatu, które nie podlegają przepisom art. 106 ust. 1 i 2 lub przepisom rozdziału dotyczącego swobodnego przepływu kapitału, poziom liberalizacji osiągnięty w Państwach Członkowskich jest już bardzo wysoki;

z tych powodów i biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą Państw Członkowskich liberalizacja transferów dotyczących wszelkich odpowiednich transakcji w formie ogólnego zezwolenia lub, co najmniej przyznania jakiegokolwiek wymaganego zezwolenia dewizowego wydaje się możliwa w obecnym stadium okresu przejściowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1
1.
Państwa Członkowskie przyznają jakiekolwiek wymagane zezwolenie dewizowe na transfery między osobami zamieszkującymi w Państwach Członkowskich, związane z transakcjami niewidocznymi wymienionymi w załączniku do niniejszej dyrektywy.
2.
Państwa Członkowskie umożliwiają transfery związane z tymi transakcjami po kursach wymiany stosowanych dla płatności dotyczących transakcji bieżących.
Artykuł  2
1.
Przepisy niniejszej dyrektywy nie ograniczają prawa Państw Członkowskich do sprawdzania rodzaju i autentyczności transakcji lub transferów i do podjęcia środków niezbędnych dla zapobiegania naruszeniom ich ustaw i rozporządzeń.
2.
Państwa Członkowskie upraszczają w możliwie największym stopniu formalności związane z wydawaniem zezwoleń i z kontrolą, mające zastosowanie w przeprowadzaniu transferów, a kiedy to konieczne, konsultują się w celu tego uproszczenia.
Artykuł  3

Państwa Członkowskie wprowadzają w życie środki niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy w terminie pięciu miesięcy od jej notyfikacji i niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 lipca 1963 r.

W imieniu Rady
J. M. A. H. LUNS
Przewodniczący

_______

(1) Dz.U. 61 z 19 04 1963, str. 1275.

ZAŁĄCZNIK 

TRANSAKCJE NIEWIDOCZNE, OKREŚLONE W ART. 1 DYREKTYWY

– Marże i opłaty bankowe.

– Koszty reprezentacyjne.

– Uczestnictwo filii i oddziałów w kosztach stałych spółek matek mających siedzibę za granicą i odwrotnie.

– Różnice, zabezpieczenia i depozyty należne z tytułu operacji terminowych dokonywanych na towarach, zgodne z przyjętą praktyką handlową.

– Składki (z wyłączeniem składek stanowiących wynagrodzenie za usługi i składek przekazywanych publicznym lub prywatnym instytucjom ubezpieczeń społecznych).

– Wydatki budżetowe na potrzeby rządu (koszty reprezentacji za granicą, składki z tytułu przynależności do organizacji międzynarodowych)

– Podatki, koszty sądowe, opłaty z tytułu rejestracji patentów i znaków towarowych. Odszkodowania i odsetki.

– Odszkodowania, o ile nie mają charakteru kapitału.

– Zwroty w przypadku unieważnienia umów i zwroty z tytułu nieodebranych płatności.

– Kary pieniężne.

– Okresowe rozliczenia związane z publicznymi usługami transportu. Poczty, telegrafu i telefonu.

– Wpływy konsularne.

– Świadczenia o charakterze alimentacyjnym wynikające z przepisów prawnych lub z orzeczenia sądowego, jak również pomoc finansowa w trudnej sytuacji.

– Opłaty z tytułu dokumentacji wszelkiego typu dokonywanej przez upoważnione kantory walutowe na własny rachunek.

– Nagrody sportowe i wpływy z wyścigów.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1963.125.2240

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 63/474/EWG liberalizująca transfery związane z transakcjami niewidocznymi niezwiązanymi z przepływem towarów, usług, kapitału i osób
Data aktu: 30/07/1963
Data ogłoszenia: 17/08/1963
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/08/1963