Sprawa T-613/23: Skarga wniesiona w dniu 5 października 2023 r. - Flett/Komisja

Skarga wniesiona w dniu 5 października 2023 r. - Flett/Komisja
(Sprawa T-613/23)
(C/2023/989)

Język postępowania: angielski

(Dz.U.UE C z dnia 27 listopada 2023 r.)

Strony

Strona skarżąca: James Flett (Bruksela, Belgia) (przedstawiciel: adwokat L. Lewi)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności decyzji z dnia 25 stycznia 2023 r., na mocy której to "H" (a nie skarżący) został wybrany na stanowisko głównego doradcy prawnego zespołu odpowiedzialnego za polityki handlowe i Światową Organizację Handlu (WTO) w ramach Służby Prawnej Komisji Europejskiej;

- stwierdzenie nieważności odpowiedzi na zażalenie (nr R/139/23) z dnia 27 czerwca 2023 r. [C(2003) 4042 final];

- zasądzenie na jego rzecz odszkodowania za doznaną szkodę;

- zastosowanie środków organizacji postępowania zgodnie z art. 89 i 90 regulaminu postępowania przed Sądem; i

- obciążenie pozwanej całością kosztów postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi cztery zarzuty.

1. Zarzut pierwszy dotyczący niezgodności z sekcjami 5.2.6 i 5.2.7 decyzji o kadrze kierowniczej wyższego szczebla oraz art. 1 ust. 1 regulaminu komitetu konsultacyjnego ds. powoływania (CCA), a także naruszenia zasady dobrej administracji.

- Pierwszy argument skarżącego w ramach tego zarzutu dotyczy prawidłowego sposobu interpretowania i stosowania podstawowych przepisów decyzji o kadrze kierowniczej wyższego szczebla i regulaminu komitetu konsultacyjnego ds. powoływania (CCA).

- Drugi argument odnosi się do tego, że panel preselekcyjny i komitet konsultacyjny ds. powoływania (pierwszy etap) uznały skarżącego za "kandydata posiadającego należyte kwalifikacje" "w świetle opublikowanych kryteriów" i że owo stwierdzenie nie zostało obalone przez komitet konsultacyjny ds. powoływania (drugi etap).

- Trzeci argument dotyczy wyrażenia "właściwe połączenie umiejętności i doświadczenia", które stanowi dorozumianą ocenę porównywanych osiągnięć "kandydatów posiadających należyte kwalifikacje" "w świetle opublikowanych kryteriów"; skarżący odnosi się w tym względzie do oceny, która jest zastrzeżona dla Komisarzy i podnosi, że w sposób niezgodny z prawem został pobawiony możliwości odbycia rozmowy kwalifikacyjnej z Przewodniczącą.

- W ramach czwartego argumentu skarżący podnosi, że powoływane naruszenie nie jest złagodzone przez istnienie przepisu pozwalającego Przewodniczącej na wezwanie go na rozmowę, z której to możliwości nie skorzystano w niniejszym przypadku.

2. Zarzut drugi dotyczący dwukrotnego powołania się na oczywisty błąd w ocenie.

3. Zarzut trzeci dotyczący tego, że zaskarżone decyzje są oparte na decyzji Komisji w sprawie polityki równości między kobietami i mężczyznami, która jest w istotnym dla sprawy zakresie niezgodna z prawem.

4. Zarzut czwarty dotyczący tego, że zaskarżone decyzje są oparte na decyzji Przewodniczącej o delegowaniu swoich uprawnień "w drodze ustnych instrukcji" - w tym względzie skarżący powołuje się na brak uzasadnienia i naruszenie zasady pewności prawa.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024