Sprawa T-787/22: Skarga wniesiona w dniu 16 grudnia 2022 r. - TT/Frontex

Skarga wniesiona w dniu 16 grudnia 2022 r. - TT/Frontex
(Sprawa T-787/22)

Język postępowania: hiszpański

(2023/C 71/45)

(Dz.U.UE C z dnia 27 lutego 2023 r.)

Strony

Strona skarżąca: TT (przedstawiciel: adwokat J. Navas Marqués)

Strona pozwana: Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności nieopatrzonej datą decyzji zarządu (Management Board) Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) o sygnaturze wewnętrznej GSC/HR/2022, doręczonej w dniu 17 października 2022 r.;

- stwierdzenie nieważności sprawozdania z oceny (Appraisal Report) za 2021 r., które stało się ostateczne w stosunku do skarżącej wskutek doręczenia w dniu 18 marca 2022 r. decyzji oceniającego w postępowaniu odwoławczym (Appeal Assessor);

- wezwanie Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) do przedłożenia Sądowi kopii sprawozdania z wyników dochodzenia prowadzonego w 2021 r. w sprawie molestowania w miejscu pracy i niewłaściwego zachowania wobec pracowników Fronteksu ze strony byłego dyrektora wykonawczego.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi trzy zarzuty.

- Zarzut pierwszy dotyczący tego, że zaskarżona decyzja została wydana przez niewłaściwy organ, i naruszenia istotnych wymogów proceduralnych: naruszenie przez Frontex art. 90 ust. 2 rozporządzenia ustanawiającego regulamin pracowniczy urzędników i warunki zatrudnienia innych pracowników Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (regulamin pracowniczy) 1 , zasady dobrej administracji, prawa do bycia wysłuchanym i prawnej zasady "odpowiedzialności za działanie z należytą starannością" oraz brak właściwości zarządu Fronteksu do wydania zaskarżonej decyzji.

- Zarzut drugi dotyczący naruszenia prawa do bycia wysłuchanym i naruszenia istotnych wymogów proceduralnych w związku z naruszeniem art. 6 ust. 3 i 5 oraz art. 8 decyzji zarządu nr 46/2015 z dnia 20 listopada 2015 r. dotyczącej ogólnych przepisów wykonawczych do art. 43 regulaminu pracowniczego oraz zasad stosowania art. 44 akapit pierwszy regulaminu pracowniczego: brak formalnego dialogu z oceniającym (Reporting Officer) poprzedzającego sprawozdanie z oceny za 2021 r.

- Zarzut trzeci dotyczący braku uzasadnienia zaskarżonej decyzji zarządu Fronteksu, naruszenia prawa do obrony i naruszenia art. 2 decyzji zarządu Fronteksu nr 46/2015 z dnia 20 listopada 2015 r. w sprawozdaniu z oceny za 2021 r.

- Zarzut czwarty dotyczący naruszenia zasady bezstronności i nadużycia władzy przez oceniającego [poufne] 2  i oceniającego w postępowaniu odwoławczym, [poufne] 3 , którzy sporządzili sprawozdanie z oceny za 2021 r.: naruszenie art. 41 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej oraz art. 3 ust. 2 i 3 decyzji zarządu Fronteksu nr 46/2015 z dnia 20 listopada 2015 r.

1 Rozporządzenie 31 (EWG)/11 (EWEA) ustanawiające regulamin pracowniczy urzędników i warunki zatrudnienia innych pracowników Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz.U. 1962, P 045, s. 1385).
2 Utajnione dane poufne.
3 Utajnione dane poufne.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024