Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012
(2023/C 70/09)

Komisja Europejska zatwierdziła niniejszą zmianę nieznaczną w rozumieniu art. 6 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 1 .

Wniosek o zatwierdzenie niniejszej zmiany nieznacznej jest dostępny w bazie danych Komisji eAmbrosia.

JEDNOLITY DOKUMENT

"POLLO Y CAPÓN DEL PRAT"

Nr UE: PGI-ES-0095-AM01 - 20.9.2021

ChNP () ChOG (X)

1. Nazwa

"Pollo y Capón del Prat"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Hiszpania

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.1 Mięso świeże

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Produktem objętym ChOG "Pollo y Capón del Prat" jest świeże mięso kurcząt i kapłonów rasy Prat. Wszystkie kapłony zostały wykastrowane chirurgicznie.

Kurczęta i kapłony charakteryzują się niebieskimi nogami, perłowo białą skórką i wydłużoną piersią. Ich mięso jest delikatnie słodkie, bez nadmiaru tłuszczu.

Jaja wylęgowe mają różowy kolor i mają regularny kształt; ważą co najmniej 55 gramów.

Pisklęta mają złoto-beżowy kolor i ważą co najmniej 32 gramy.

Minimalny wiek uboju wynosi 77 dni w przypadku kurcząt i 182 dni w przypadku kapłonów.

Chronione oznaczenie geograficzne obejmuje świeże, schłodzone lub zamrożone tusze kategorii A, całe lub w kawałkach.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Pasza dla ptaków odpowiada ich potrzebom żywieniowym na każdym etapie rozwoju. Od 30 dnia życia piskląt pasza musi zawierać co najmniej 18 % surowego białka wyrażonego jako substancja naturalna (na podstawie wilgotności 12 %).

Minimalnymi składnikami są:

- 65 % zbóż

- 25 % nasion oleistych i pochodnych.

Zakazane są przeciwutleniacze, emulgatory, zagęszczacze, środki żelujące i tłuszcze zwierzęce, z wyjątkiem pochodnych mleka.

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Gospodarstwa produkcyjne znajdują się na obszarze geograficznym wyznaczonym dla ChOG.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Przetwarzanie, w tym czynności uboju, rozbioru, sortowania kawałków mięsa i zamrażania przed wysyłką "Pollo y Capón del Prat", nie musi być przeprowadzane na obszarze opisanym w pkt 4.

Czas transportu między gospodarstwem a zakładami przetwórczymi (rzeźnie i zakłady pakujące) nie może przekraczać 2,5 godzin w celu zminimalizowania stresu dla ptaków i zapewnienia jakości produktu końcowego. Zakłady przetwórcze muszą zapewnić właściwą identyfikowalność ptaków i mięsa objętych ChOG.

Tusze objęte ChOG mają postać:

- tusz tradycyjnych, wypatroszonych

- tusz gotowych do przyrządzenia

- ćwierćtusz, półtusz lub tusz krojonych na jakąkolwiek inną prawnie zatwierdzoną formę (w tym mięso mielone).

Data ważności schłodzonego, niezamrożonego mięsa wynosi 7 dni po uboju.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Na etykietach muszą znajdować się słowa "chronione oznaczenie geograficzne (ChOG)" oraz nazwa produktu objętego ChOG.

Produkty przeznaczone do spożycia muszą być oznakowane przy pomocy numeracji zatwierdzonej przez radę regulacyjną ChOG.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar objęty oznaczeniem obejmuje gminy Castelldefels, Cornellà de Llobregat, El Prat de Llobregat, Gavà, Sant Boi de Llobregat, Sant Climent de Llobregat, Sant Feliu de Llobregat, Viladecans i Santa Coloma de Cervelló.

5. Związek z obszarem geograficznym

Związek między produktem objętym ChOG a wyznaczonym obszarem opiera się na renomie kurcząt i kapłonów rasy Prat tam produkowanych, a konkretnie w gminie El Prat de Llobregat, która jest głównym ośrodkiem produkcji produktu objętego ChOG. Rasa wykorzystywanych ptaków jest w pełni identyfikowana z gminą El Prat de Llobregat, od której pochodzi nazwa rasy. Ptaki te zawdzięczają swój przydomek pota blava, niebieskie nogi, szaroniebieskiemu odcieniowi nóg. Mieszkańcy gminy są również nazywani pota blava ze względu na związek regionu z tą rasą.

Specyficzny charakter produktów objętych chronionym oznakowaniem geograficznym wynika z wykorzystywanej rasy drobiu, nierozerwalnie związanej z obszarem produkcji produktu objętego ChOG. Rasa Prat, która jest jedyną rasą objętą ChOG w tym regionie, jest rodzima w powiecie Baix Llobregat, w którym znajduje się obszar produkcji produktu objętego ChOG. Jest to jedna z najbardziej typowych ras ptaków, wysoko ceniona ze względu na to, że produkuje jaja o dobrej wielkości i różowym kolorze oraz w szczególności ze względu na delikatną słodycz mięsa.

Trwała obecność pota blava w gospodarstwach w gminie El Prat umożliwiła zachowanie tej rasy, która dominowała w pierwszej połowie XX wieku. Wraz ze zmianami w tradycyjnej hodowli drobiu i pojawieniem się ras mieszanych znaczenie pota blava zmalało. To właśnie dzięki wytrwałości rolników i hodowców El Prat, którzy kontynuowali chów kurcząt i kapłonów pota blava oraz wprowadzanie ich i jaj tej rasy do obrotu, sława i znaczenie tych ptaków utrwaliły się. O sławie i znaczeniu świadczy fakt, że pota blava stała się symbolem regionu i bez wątpienia stanowi główną atrakcję targów Fira Avícola de la Raça Prat, które po raz pierwszy odbyły się w 1941 r., a od 1975 r. są imprezą doroczną.

Dlatego też w celu ochrony i zachowania tej produkcji w 1987 r. utworzono ogólne oznaczenie jakości Pollastre i Capó de la Raça Prat, a następnie wpisano je do wspólnotowego rejestru jako ChOG w 1996 r. (Pollastre i capó oznacza w języku katalońskim "kurczaki i kapłony". Ze względu na szczególną sytuację językową w Katalonii produkt ten może być określany terminem w dowolnym z dwóch języków używanych na wyznaczonym obszarze geograficznym - hiszpańskim i katalońskim).

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

Podczas rozpatrywania wniosku o zmianę zaktualizowana specyfikacja produktu jest dostępna za pośrednictwem linku: http://agricultura.gencat.cat/web/.content/al_alimentacio/al02_qualitat_alimentaria/normativa-dop-igp/plecs-vigor/pliego- condiciones-igp-pollastre-capo-Prat_modificacion-menor-caratula-COM-1_es.pdf a po zatwierdzeniu, za pośrednictwem linku: http://agricultura.gencat.cat/ca/ambits/alimentacio/segells-qualitat-diferenciada/distintius-origen/dop-igp/normativa- dop-igp/plecs-condicions/en-vigor/

1 Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 17.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024