Sprawa T-522/23: Skarga wniesiona w dniu 23 sierpnia 2023 r. - Vossko/Rada

Skarga wniesiona w dniu 23 sierpnia 2023 r. - Vossko/Rada
(Sprawa T-522/23)

(C/2023/70)

Język postępowania: niemiecki

(Dz.U.UE C z dnia 9 października 2023 r.)

Strony

Strona skarżąca: Vossko GmbH & Co. KG (Ostbevern, Niemcy) (przedstawiciele: L. Harings, M. Jürgens i F. Jacobs, Rechtsanwälte)

Strona przeciwna: Rada Unii Europejskiej

Żądania

Skarżąca wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności decyzji Rady (UE) 2023/1056 z dnia 25 maja 2023 r. w sprawie zawarcia, w imieniu Unii, umowy między Unią Europejską a Federacyjną Republiką Brazylii, na podstawie art. XXVIII Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu (GATT) 1994, dotyczącego zmiany koncesji w odniesieniu do wszystkich kontyngentów taryfowych znajdujących się na liście koncesyjnej UE CLXXV w następstwie wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej;

- obciążenie strony przeciwnej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Skarga opiera się na następujących zarzutach.

1. Zarzut pierwszy dotyczący przyjęcia decyzji (UE) 2023/1056 z naruszeniem istotnych wymogów proceduralnych.

- Naruszone zostało prawo do uczestnictwa i konsultacji. Komisja nie wywiązała się w wystarczającym stopniu z obowiązku uczestnictwa i konsultacji określonego w art. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/216. Rada, która podczas negocjowania rozpatrywanej umowy korzystała z pomocy Komisji, powinna, zgodnie z art. 207 ust. 3 akapit drugi TFUE przyjąć odpowiedzialność za to naruszenie. Komisja nie zbadała w wystarczający sposób argumentów skarżącej i nie wyjaśniła, w jaki sposób opinia została włączona do procesu podejmowania decyzji.

- Naruszony został obowiązek uzasadnienia przewidziany w art. 296 ust. 2 TFUE. Decyzja (UE) 2023/1056 nie pozwoliła stwierdzić, w jaki sposób ustalono konkretne wielkości kontyngentów taryfowych. Przeciwnie, motywy ograniczają się do ogólnego odniesienia do negocjacji na podstawie art. XXVIII GATT.

2. Zarzut drugi dotyczący naruszenia przez decyzję (UE) 2023/1056 Traktatów Unii Europejskiej.

- Decyzja narusza swobodę prowadzenia działalności gospodarczej strony skarżącej na podstawie art. 16 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej 1 . Obniżenie kontyngentu taryfowego na mięso drobiowe poddane obróbce termicznej stanowi faktyczne ograniczenie przywozu. Naruszenie to nie jest uzasadnione. Poprzez utworzenie nowego kontyngentu, stwarzające ryzyko dla przetrwania skarżącej, doznała ona uszczerbku w samej istocie jej działalności handlowej.

- Ponadto decyzja narusza zasadę proporcjonalności, o której mowa w art. 52 ust. 1 karty, ponieważ nie jest ani jasno określona, ani odpowiednia, ani konieczna, ani proporcjonalna. Decyzja nie jest konieczna, ponieważ istnieją mniej restrykcyjne, lecz równie skuteczne środki dla osiągnięcia zamierzonego celu.

- Decyzja narusza prawo własności skarżącej na podstawie art. 17 karty. Obniżenie kontyngentu taryfowego wymaga od skarżącej szczególnego poświęcenia, którego nie można uzasadnić, i z tego względu stanowi faktyczne wywłaszczenie. Decyzja jest bezpośrednio sprzeczna z zasadą równości, ponieważ de facto dotyczy głównie największych importerów mięsa z kurczaka poddanego obróbce termicznej, pochodzącego z Brazylii, a zatem w szczególności skarżącej. Obciążenia, które z tego wynikają dla skarżącej, wykraczają poza to, czego zwykle oczekuje się w przypadku zmian prawnych lub politycznych. Naruszenie to nie jest uzasadnione, ponieważ brak jest uregulowań odszkodowawczych koniecznych w przypadku wywłaszczenia. Ponadto Rada nie wykazała nawet bezwzględnego interesu publicznego i brak jest podstaw do stwierdzenia jego zaistnienia.

za sobą nieprzewidywalną i istotną zmianę kontyngentów taryfowych i nie spełnia w tym względzie wymogów

ustanowionych przez Trybunał w odniesieniu do poszanowania zasad ochrony uzasadnionych oczekiwań i pewności

prawa. Decyzja nie przewiduje systemu przejściowego ani systemu wyrównawczego. Ponadto decyzja wywołuje rzeczywisty niezgodny z prawem skutek retroaktywny, ponieważ wywołuje skutki prawne w odniesieniu do sytuacji już zakończonych przed jej wydaniem. Przed wejściem w życie zaskarżonej decyzji skarżąca importowała już z Brazylii więcej ton mięsa drobiowego poddanego obróbce termicznej, niż będzie to możliwe w przyszłości w związku z obniżeniem.

1 Dz.U. 2012, C 326, s. 391.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.70

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa T-522/23: Skarga wniesiona w dniu 23 sierpnia 2023 r. - Vossko/Rada
Data aktu: 09/10/2023
Data ogłoszenia: 09/10/2023