Sprawa C-380/23, Monmorieux: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Tribunal de première instance du Luxembourg (Belgia) w dniu 16 czerwca 2023 r. - UN/État belge

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Tribunal de première instance du Luxembourg (Belgia) w dniu 16 czerwca 2023 r. - UN/État belge

(Sprawa C-380/23, Monmorieux 1 )

(C/2023/7)

Język postępowania: francuski

(Dz.U.UE C z dnia 9 października 2023 r.)

Sąd odsyłający

Tribunal de première instance du Luxembourg

Strony w postępowaniu głównym

Strona powodowa: UN

Strona pozwana: État belge reprezentowane przez Ministre des Finances (ministra finansów)

Pytania prejudycjalne

1) Czy art. 24 convention entre la France et la Belgique tendant à éviter les doubles impositions et à établir des règles d'assistance administrative et juridique réciproque en matière d'impôts sur les revenus signée à Bruxelles le 10 mars 1964, (umowy między Francją a Belgią o unikaniu podwójnego opodatkowania i zasadach wzajemnej pomocy administracyjnej i prawnej w dziedzinie podatków dochodowych, podpisanej w Brukseli w dniu 10 marca 1964 r.) zatwierdzonej przez loi du 14 avril 1965 (ustawę z dnia 14 kwietnia 1965 r.), interpretowany w ten sposób, że w sytuacji, gdy obywatel belgijski utrzymujący, iż ma rezydencję podatkową we Francji, co jednakże kwestionują belgijskie organy podatkowe, który to obywatel wniósł, jako środek ostrożności, o wszczęcie procedury wzajemnego porozumiewania się w celu odzyskania podatku zapłaconego we Francji, belgijskie i francuskie organy podatkowe uzależniają prawo do zwrotu tego podatku od bezwarunkowego cofnięcia przez niego wniesionego do sądu belgijskiego głównego środka zaskarżenia przeciwko wydanej wobec niego w Belgii decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego, narusza art. 19 Traktatu o Unii Europejskiej i art. 45 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w związku z zasadą proporcjonalności, przez to, że gdyby ów obywatel nadal kwestionował w głównym postępowaniu przed belgijskim sądem opodatkowanie w Belgii, straciłby on ostatecznie prawo do odzyskania francuskiego podatku?

2) W przypadku udzielenia odpowiedzi przeczącej na pytanie pierwsze, czy odpowiedź pozostanie taka sama w sytuacji, gdy aby móc odzyskać podatek zapłacony we Francji, zainteresowany, wskutek cofnięcia sądowego środka zaskarżenia zmierzającego do kwestionowania opodatkowania w Belgii, traci również prawo do korzystania ze skutecznej kontroli sądowej sankcji administracyjnych o charakterze karnym powiększających opodatkowanie, kwalifikowanych jako kary w rozumieniu europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka, a tym samym traci prawo do kontroli proporcjonalności sankcji i żądania wstrzymania wykonalności, pomimo iż te sposoby indywidualizacji kary zostały uznane zarówno przez Cour constitutionnelle (trybunał konstytucyjny), jak i przez Cour de cassation (sąd kasacyjny)?

3) W przypadku udzielenia odpowiedzi przeczącej na dwa pierwsze pytania, czy odpowiedź pozostanie taka sama w sytuacji, gdy w myśl stanowiska doktryny administracyjnej zainteresowanemu odmawia się dostępu do dokumentów dotyczących procedury wzajemnego porozumiewania się między obydwoma umawiającymi się państwami, przy czym Commission d'accès aux documents administratifs (komisja ds. dostępu do dokumentów administracyjnych) i Conseil d'État (rada stanu) konsekwentnie uznają tę odmowę za sprzeczną z art. 32 konstytucji oraz art. 4 i 6 loi du 11 avril 1994 relative à la publicité de l'administration (ustawy z dnia 11 kwietnia 1994 r. o jawności administracji)?

1 Niniejszej sprawie została nadana fikcyjna nazwa, która nie odpowiada rzeczywistej nazwie żadnej ze stron postępowania.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024