Sprawa T-516/23: Skarga wniesiona w dniu 21 sierpnia 2023 r. - Lucaccioni/Komisja

Skarga wniesiona w dniu 21 sierpnia 2023 r. - Lucaccioni/Komisja
(Sprawa T-516/23)

Język postępowania: włoski

(C/2023/662)

(Dz.U.UE C z dnia 13 listopada 2023 r.)

Strony

Strona skarżąca: Arnaldo Lucaccioni (Londyn, Zjednoczone Królestwo) (przedstawiciel: A. Silvestri, avvocato)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania

Skarżący wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności decyzji organu powołującego Komisji z dnia 7 września 2022 r. oddalającej zażalenie R/553/22 złożone przez skarżącego;

- postanowienie o wyjściu z propozycją zbadania możliwości polubownego rozstrzygnięcia sporu;

- obciążenie Komisji Europejskiej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

W uzasadnieniu skargi skarżący podnosi dwanaście zarzutów.

1. Zarzut pierwszy dotyczący nieprawidłowości popełnionych przez organ powołujący w związku ze zwołaniem komisji lekarskiej w dniu 14 lutego 2020 r. bez wyznaczenia trzeciego lekarza.

2. Zarzut drugi dotyczący nieprawidłowości popełnionych przez organ powołujący w związku z akceptacją notorycznego niestosowania się przez lekarzy drugiego i trzeciego do mandatu komisji lekarskiej, w szczególności pierwszych trzech punktów mandatu, a także do szczegółowej odpowiedzi udzielonej w pkt 103, 105, 107, 108, 110 i 111 wyroku Sądu z dnia 25 października 2017 r. w sprawie T-551/16 Lucaccioni/Komisja.

3. Zarzut trzeci dotyczący nieprawidłowości popełnionych przez organ powołujący w związku z tym, iż przyjął on, aby karta komisji lekarskich nie była stosowana do protokołów z drugiego i trzeciego posiedzenia komisji lekarskiej.

4. Zarzut czwarty dotyczący nieprawidłowości popełnionych przez organ powołujący w związku z wykluczeniem skarżącego, bez ważnego powodu, z dwóch posiedzeń komisji lekarskiej, podczas gdy zgodnie z mandatem jego obecność była wymagana.

5. Zarzut piąty dotyczący nieprawidłowości popełnionych przez organ powołujący w związku z tym, że przyjął on, aby w sprawozdaniu końcowym komisji lekarskiej nie uwzględniono trzech podstawowych raportów medycznych, mimo że wymagał tego mandat komisji.

6. Zarzut szósty dotyczący nieprawidłowości popełnionej przez organ powołujący, polegającej na tym, że przyjął on, iż w sprawozdaniu końcowym lekarze drugi i trzeci, nieposiadający żadnej specjalizacji w zakresie psychiatrii, pomimo wkładu z zewnątrz, zakwestionowali raport psychiatryczny renomowanego lekarza klinicznego, którego wybrał sam trzeci lekarz po szczegółowym wywiadzie osobistym.

7. Zarzut siódmy dotyczący całkowitego zrównania zrekompensowanego uszczerbku psychicznego z przyczyn, które były istotne do 1994 r., z uszczerbkiem psychiatrycznym z przyczyn, które miały zastosowanie od 1994 r., co zostało już zakwestionowane przez Sąd w wyroku T-551/16, Lucaccioni/Komisja.

8. Zarzut ósmy dotyczący tego, że lekarze drugi i trzeci oddali swoje głosy dopiero na posiedzeniu komisji lekarskiej w dniu 14 lutego 2020 r., co nie jest ani zwyczajowe w praktyce nauk medycznych.

9. Zarzut dziewiąty dotyczący uzasadnienia niewydolności oddechowej na poziomie 70 %, która nigdy nie została zgłoszona przez skarżącego, lecz została uznana przed 1994 r., i z której diagnozą zgodził się sam trzeci lekarz, z czego wynika jasno, że wystąpiła ona po tej dacie, a nie po 2000 r., dacie zgłoszenia pogorszenia przez skarżącego.

10. Zarzut dziesiąty dotyczący uzasadnienia stawki 50 % z tytułu poważnej depresji, nigdy niezgłoszonej przez skarżącego i nigdy nieuznanej przed 1994 r., zdiagnozowanej przez renomowanego lekarza klinicznego, ale wyraźnie zakwestionowanej przez trzeciego lekarza, ponieważ wystąpiła po 1994 r. i przed 2000 r., czyli datą stwierdzenia pierwszego pogorszenia w rozumieniu art. 14 wspólnych zasad ubezpieczenia urzędników Wspólnot Europejskich od ryzyka wypadku i choroby zawodowej w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2006 r.

11. Zarzut jedenasty dotyczący zakwestionowania stawki 10 % za uszczerbek w zakresie "funkcjonalnych zaburzeń snu spowodowanych zmianami bocznej odleżyny po lewej stronie", poświadczonych raportem lekarza szpitalnego i uznanych za minimalny odsetek wśród "zaburzeń snu" przewidzianych w B.O.B.I. (belgijskim urzędowym wykazie niepełnosprawności).

12. Zarzut dwunasty dotyczący drugiego pogorszenia orzeczonego w dniu 8 marca 2021 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.662

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa T-516/23: Skarga wniesiona w dniu 21 sierpnia 2023 r. - Lucaccioni/Komisja
Data aktu: 13/11/2023
Data ogłoszenia: 13/11/2023