Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(C/2023/471)

(Dz.U.UE C z dnia 27 października 2023 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA ZMIANY STANDARDOWEJ

"Orvieto"

PDO-IT-A0846-AM02

Data przekazania informacji: 4 sierpnia 2023 r.

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

Stosowanie nazwy większego obszaru geograficznego "Umbria"

Opis: Obecnie na etykietach można używać nazwy większego obszaru geograficznego "Umbria". Musi być umieszczona po nazwie "Orvieto" i znajdować się poniżej szczególnego określenia tradycyjnego ("Denominazione di origine controllata" [kontrolowana nazwa pochodzenia]) lub określenia unijnego ("Denominazione di origine protetta" [chroniona nazwa pochodzenia]), w następujący sposób:

Orvieto

Denominazione di origine controllata

lub Denominazione di origine protetta

(lub akronim "DOC")

Umbria

Rozmiar czcionki używanej w nazwie "Umbria" nie może być większy niż rozmiar czcionki używanej w oznaczeniu "Orvieto", a czcionka (typ fontu), styl, odstępy, wyróżnienie, kolor i intensywność barwy muszą być takie same w przypadku obu oznaczeń.

Opis: Poparcie Consorzio Tutela Vini [organizacji ochrony wina] dla umieszczania nazwy większego obszaru geograficznego "Umbria" wynika z potrzeby lepszej identyfikacji produktu pod względem obszaru, do którego należy, znanego z jego historii i piękna. Wino objęte ChNP "Orvieto" ma własną szczególną tożsamość, a przede wszystkim własną wartość, którą należy eksponować. Celem umieszczenia nazwy większego obszaru geograficznego "Umbria" na etykiecie jest zatem dokładne wyeksponowanie tej ukrytej wartości i ukazanie jej konsumentom.

Zmiana dotyczy art. 7 specyfikacji produktu oraz sekcji jednolitego dokumentu "Wymogi dodatkowe - przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania".

JEDNOLITY DOKUMENT

1. Nazwa lub nazwy

Orvieto

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3. Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4. Opis wina lub win

Wino białe objęte ChNP "Orvieto", w tym wina z oznaczeniami Superiore (najwyższa jakość), Muffa Nobile (szlachetna pleśń) i Vendemmia Tardiva (późne zbiory)

ZWIĘZŁY OPIS TEKSTOWY

Barwa: słomkowożółta o zróżnicowanej intensywności w przypadku wina podstawowego i wina z oznaczeniem Superiore; aż po złotożółtą, w miarę dojrzewania przechodząca w bursztyn w przypadku wina z oznaczeniem Muffa Nobile. Zapach: przyjemny i delikatny, intensywny i elegancki w przypadku win z oznaczeniami Muffa Nobile i Vendemmia Tardiva. Smak: od wytrawnego z lekko gorzkim posmakiem do słodkiego w przypadku wina podstawowego i wina z oznaczeniem Superiore; słodki w przypadku win z oznaczeniami Vendemmia Tardiva i Muffa Nobile. Wina o barwie słomkowożółtej charakteryzujące się delikatnymi owocowymi aromatami, umiarkowaną kwasowością i odpowiednią zawartością alkoholu uzyskuje się z winogron dwóch głównych odmian winorośli wchodzących w skład mieszanki odmian winorośli. Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 11,50 %. Zawartość ekstraktu: 14 g/l w przypadku wina; 20 g/l w przypadku win z oznaczeniami Muffa Nobile i Vendemmia Tardiva.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna 4,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

5. Praktyki enologiczne

5.1. Szczególne praktyki enologiczne

-

5.2. Maksymalna wydajność:

1. Orvieto

11 000 kilogramów winogron z hektara

2. Orvieto Superiore

8 000 kg winogron z hektara

3. Orvieto Muffa Nobile

5 000 kg winogron z hektara

4. Orvieto Vendemmia Tardiva

7 000 kg winogron z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Winogrona wykorzystywane do produkcji win objętych ChNP "Orvieto" muszą być uprawiane na obszarze obejmującym, w całości lub w części, obszary administracyjne następujących gmin: Orvieto, Allerona, Alviano, Baschi, Castel Giorgio, Castel Viscardo, Ficulle, Guardea, Montecchio, Fabro, Montegabbione, Monteleone d'Orvieto i Porano w prowincji Terni oraz Castiglione in Teverina, Civitella D'Agliano, Graffignano, Lubriano i Bagnoregio w prowincji Viterbo.

Winogrona wykorzystywane do produkcji win objętych chronioną nazwą pochodzenia "Orvieto", w odniesieniu do których można stosować określenie "Classico", muszą być produkowane na najstarszym obszarze pochodzenia wskazanym w specyfikacji produktu.

7. Odmiany winorośli

Grechetto B.

Trebbiano Toscano B. - Procanico

8. Opis związku lub związków

Wino białe objęte ChNP "Orvieto", w tym wina z oznaczeniami Superiore (najwyższa jakość), Muffa Nobile (szlachetna pleśń) i Vendemmia Tardiva (późne zbiory)

Obszar ten położony jest na pagórkowatym terenie w południowozachodniej Umbrii, rozciągającym się aż do północnej części Lacjum. Obszar, na którym produkuje się "Orvieto Classico", to tereny wokół "Rupe" (masywu tufo- wego). Uważa się, że to już Etruskowie odkryli, że szczególny skład skały tufowej sprzyja produkcji i przechowywaniu wina. Najczęściej produkowana jest wersja wytrawna, ale nadal istnieje tradycja produkcji win półwytrawnych, pół- słodkich i słodkich. Wina są również produkowane z przejrzałych winogron zaatakowanych przez Botrytis cinerea, co nadaje im wyjątkowe cechy koncentracji i wytworności. Techniki uprawy i wysoki poziom profesjonalizmu producentów przyczyniły się do poprawy wizerunku win "Orvieto" na całym świecie.

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Stosowanie nazwy większego obszaru geograficznego "Umbria"

Ramy prawne:

przepisy UE

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Nazwę większego obszaru geograficznego "Umbria" można stosować na etykietach oraz do prezentacji win objętych ChNP "Orvieto". Nazwa większego obszaru geograficznego "Umbria" musi być umieszczona po nazwie "Orvieto" i znajdować się poniżej szczególnego określenia tradycyjnego ("Denominazione di origine controllata" [kontrolowana nazwa pochodzenia]) lub określenia unijnego ("Denominazione di origine protetta" [chroniona nazwa pochodzenia]), w następujący sposób:

Orvieto

Denominazione di origine controllata

lub Denominazione di origine protetta

(lub akronim "DOC")

Umbria

Rozmiar czcionki używanej w nazwie "Umbria" nie może być większy niż rozmiar czcionki używanej w oznaczeniu "Orvieto", a czcionka (typ fontu), styl, odstępy, wyróżnienie, kolor i intensywność barwy muszą być takie same w przypadku obu oznaczeń.

Link do specyfikacji produktu

https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/19814

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2..

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.471

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
Data aktu: 27/10/2023
Data ogłoszenia: 27/10/2023