Sprawa C-499/23: Skarga wniesiona w dniu 4 sierpnia 2023 r. - Komisja Europejska/Węgry

Skarga wniesiona w dniu 4 sierpnia 2023 r. - Komisja Europejska/Węgry
(Sprawa C-499/23)

Język postępowania: węgierski

(2023/C 329/20)

(Dz.U.UE C z dnia 18 września 2023 r.)

Strony

Strona skarżąca: Komisja Europejska (przedstawiciele: G. Gattinara i K. Talaber-Ritz, pełnomocnicy)

Strona pozwana: Węgry

Żądania strony skarżącej

W skardze wniesionej w dniu 4 sierpnia 2023 r. Komisja wnosi do Trybunału o:

1. Stwierdzenie, że ustanawiając procedurę mającą zastosowanie do wywozu surowców i produktów dla przemysłu budowlanego, Węgry uchybiły zobowiązaniom ciążącym na nich na mocy art. 35, art. 36 i art. 2 ust. 1 TFUE w związku z art. 3 ust. 1 lit. e) TFUE oraz art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1 dyrektywy (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego;

2. Obciążenie Węgier kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Przyjmując dekret rządowy 402/2021 z dnia 8 lipca oraz uchwałę rządu 1459/2021 z dnia 14 lipca, Węgry ustanowiły procedurę mającą zastosowanie do wywozu surowców i produktów dla przemysłu budowlanego, która stanowi środek o skutku równoważnym z ograniczeniami ilościowymi w wywozie w rozumieniu art. 35 TFUE i skutkuje utrudnieniem swobodnego przepływu towarów, a w szczególności wywozu do innych państw członkowskich. Z punktu widzenia środków krajowych utrudniających handel transgraniczny Węgry nie wykazały, że są one uzasadnione względami bezpieczeństwa publicznego lub że są odpowiednie do osiągnięcia zamierzonego celu i nie wykraczają poza to, co jest konieczne do jego osiągnięcia. Ponadto sporny dekret rządowy reguluje handel zagraniczny, a zatem stanowi środek wchodzący w zakres wspólnej polityki handlowej, w której Unia posiada wyłączną kompetencję. Wreszcie Węgry uchybiły ciążącemu na nich na mocy dyrektywy w sprawie przejrzystości jednolitego rynku obowiązkowi przekazania informacji w zakresie zgłoszenia zmienionego projektu dekretu rządowego i nie dochowały okresu standstill, podczas którego powinny były kategorycznie powstrzymać się od przyjęcia spornego dekretu rządowego.

W dniu 23 września 2021 r. Komisja wszczęła przeciwko Węgrom postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego dotyczące dekretu rządowego 402/2021 z dnia 8 lipca oraz uchwały rządu 1459/2021 z dnia 14 lipca.

Ponieważ odpowiedź udzielona przez Węgry nie została uznana za zadowalającą, Komisja przeszła do kolejnego etapu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, przekazując Węgrom w dniu 6 kwietnia 2022 r. uzasadnioną opinię.

Nie będąc również usatysfakcjonowaną odpowiedzią na uzasadnioną opinię, Komisja postanowiła zwrócić się do Trybunału o stwierdzenie, że ustanawiając procedurę mającą zastosowanie do wywozu surowców i produktów dla przemysłu budowlanego, Węgry uchybiły zobowiązaniom ciążącym na nich na mocy art. 35, art. 36 i art. 2 ust. 1 TFUE w związku z art. 3 ust. 1 lit. e) TFUE oraz art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1 dyrektywy (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającej procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024