Zawiadomienie zmieniające zawiadomienie o wszczęciu postępowania antydumpingowego dotyczącego przywozu niektórych dwutlenków manganu pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej opublikowane dnia 16 lutego 2023 r.

Zawiadomienie zmieniające zawiadomienie o wszczęciu postępowania antydumpingowego dotyczącego przywozu niektórych dwutlenków manganu pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej opublikowane dnia 16 lutego 2023 r.
(2023/C 323/06)

16 lutego 2023 r. Komisja Europejska ("Komisja") wszczęła postępowanie antydumpingowe dotyczące przywozu niektórych dwutlenków manganu ("produkt objęty dochodzeniem") pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej ("ChRL" lub "państwo, którego dotyczy postępowanie") 1  na podstawie art. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony przed przywozem produktów po cenach dumpingowych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej 2  ("rozporządzenie podstawowe").

7 września 2023 r. AUTLAN EMD SL ("skarżący") złożył wniosek zgodnie z art. 7 ust. 2a rozporządzenia podstawowego w sprawie uwzględnienia zbadania zarzutu dotyczącego zakłóceń handlu surowcami w państwie, którego dotyczy postępowanie, w odniesieniu do produktu objętego dochodzeniem w powyższym postępowaniu antydumpingowym, w celu sprawdzenia, czy - w stosownych przypadkach - do usunięcia szkody wystarczy cło niższe od marginesu dumpingu. Wniosek złożono w imieniu unijnych producentów niektórych dwutlenków manganu w rozumieniu art. 5 ust. 4 rozporządzenia podstawowego.

Jawna wersja wniosku o informacje dostępna jest w dokumentacji do wglądu dla zainteresowanych stron. Sekcja 5.6 zawiadomienia o wszczęciu postępowania antydumpingowego dotyczącego przywozu niektórych dwutlenków manganu pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej 3  ("pierwotne zawiadomienie o wszczęciu postępowania antydumpingowego") zawiera informacje o dostępie do akt dla zainteresowanych stron.

Zawiadomienie o wszczęciu opublikowane 16 lutego 2023 r. zostaje niniejszym zmienione na podstawie art. 7 ust. 2a rozporządzenia podstawowego w celu zbadania zakłóceń handlu surowcami i w celu sprawdzenia, czy - w stosownych przypadkach - do usunięcia szkody wystarczy cło niższe od marginesu dumpingu.

Po pkt 4 zawiadomienia o wszczęciu z dnia 16 lutego 2023 r. dodaje się nowy pkt 4.1 w brzmieniu:

"4.1. Zarzut spowodowania zakłóceń handlu surowcami

Skarżący przedstawił wystarczające dowody na możliwe istnienie zakłóceń handlu surowcami w państwie, którego dotyczy postępowanie, w odniesieniu do produktu objętego dochodzeniem. Zgodnie z dowodami przekazanymi przez skarżącego w państwie, którego dotyczy postępowanie, nie stosuje się zwrotu podatku od wartości dodanej (»VAT«) w odniesieniu do wywozu rudy manganu. Obniżenie lub wykluczenie zwrotu VAT wymieniono w art. 7 ust. 2a akapit drugi rozporządzenia podstawowego jako jedno z istotnych zakłóceń handlu surowcami. Przekazane dowody wskazują również, że zgodnie z wymogami art. 7 ust. 2a akapit piąty rozporządzenia podstawowego w państwie, którego dotyczy postępowanie, ruda manganu reprezentuje znacznie więcej niż 17 % kosztów produkcji produktu objętego dochodzeniem, który to poziom

W związku z powyższym, zgodnie z art. 7 ust. 2a rozporządzenia podstawowego, w toku dochodzenia zostanie zbadany zarzut dotyczący zakłóceń w celu sprawdzenia, czy - w stosownych przypadkach - do usunięcia szkody wystarczy cło niższe od marginesu dumpingu. Gdyby w trakcie dochodzenia stwierdzone zostały inne zakłócenia objęte art. 7 ust. 2a rozporządzenia podstawowego, dochodzeniem można objąć również te zakłócenia."

Po pkt 5 akapit trzeci zawiadomienia o wszczęciu z dnia 16 lutego 2023 r. należy dodać akapit w brzmieniu:

"W celu stwierdzenia, czy art. 7 ust. 2a ma zastosowanie, w trakcie dochodzenia zostanie także przeprowadzony test dotyczący interesu Unii na podstawie art. 7 ust. 2b rozporządzenia podstawowego.".

Po dwóch pierwszych akapitach w pkt 5.5 zawiadomienia o wszczęciu z dnia 16 lutego 2023 r. dodaje się nowy pkt 5.5.1 w brzmieniu:

"5.5.1. Procedura oceny interesu Unii w przypadku zarzutów dotyczących występowania zakłóceń handlu surowcami

W przypadku zakłóceń handlu surowcami, określonych w art. 7 ust. 2a rozporządzenia podstawowego, Komisja przeprowadzi test dotyczący interesu Unii zgodnie z art. 7 ust. 2b tego rozporządzenia. Jeżeli Komisja, ustalając poziom ceł na potrzeby art. 7 tego rozporządzenia, postanowi zastosować art. 7 ust. 2, przeprowadzi test dotyczący interesu Unii zgodnie z art. 21 z wykorzystaniem środków określonych w art. 7 ust. 2.

Zainteresowane strony proszone są o przekazanie wszelkich istotnych informacji umożliwiających Komisji stwierdzenie, czy w interesie Unii leży określenie poziomu środków zgodnie z art. 7 ust. 2a rozporządzenia podstawowego. Zainteresowane strony są w szczególności proszone o dostarczenie wszelkich informacji na temat wolnych mocy produkcyjnych w państwie, którego dotyczy postępowanie, konkurencji w zakresie surowców oraz wpływu na łańcuchy dostaw dla przedsiębiorstw w Unii. W przypadku braku współpracy Komisja może stwierdzić, że zastosowanie art. 7 ust. 2a rozporządzenia podstawowego jest zgodne z interesem Unii.

Jeżeli Komisja zdecyduje o zastosowaniu art. 7 ust. 2 rozporządzenia podstawowego, to na podstawie art. 21 zostanie podjęta decyzja o tym, czy wprowadzenie środków antydumpingowych nie byłoby sprzeczne z interesem Unii. Producenci unijni, importerzy i reprezentujące ich zrzeszenia, użytkownicy i reprezentujące ich zrzeszenia, związki zawodowe oraz reprezentatywne organizacje konsumenckie są proszeni o przekazanie Komisji informacji dotyczących interesu Unii. Aby wziąć udział w dochodzeniu, reprezentatywne organizacje konsumenckie muszą udowodnić istnienie obiektywnego związku pomiędzy swoją działalnością a produktem objętym dochodzeniem.

Informacje dotyczące oceny interesu Unii należy przekazać w terminie 15 dni od daty opublikowania niniejszego zawiadomienia, o ile nie wskazano inaczej. Informacje mogą być dostarczane w dowolnym formacie lub poprzez wypełnienie odpowiednich części przygotowanych przez Komisję kwestionariuszy poświęconych zakłóceniom handlu surowcami. Przedstawione informacje zostaną uwzględnione wyłącznie wtedy, gdy będą poparte udokumentowanymi informacjami w momencie ich przedstawienia. Do wglądu dla zainteresowanych stron w aktach i na stronie DG ds. Handlu dostępne są kwestionariusze:

https://tron.trade.ec.europa.eu/investigations/case-view?caseId=2676".

1 Dz.U. C 57 z 16.2.2023, s. 11.
2 Dz.U. L 176 z 30.6.2016, s. 21.
3 Dz.U. C 57 z 16.2.2023, s. 11. jest wartością progową. Porównanie ceny rudy manganu w ChRL z niezniekształconą ceną rudy manganu sprzedawanej na reprezentatywnych rynkach międzynarodowych pokazuje, że chińskie ceny są niższe od cen na reprezentatywnych rynkach międzynarodowych zgodnie z art. 7 ust. 2a akapit drugi rozporządzenia podstawowego.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.323.10

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie zmieniające zawiadomienie o wszczęciu postępowania antydumpingowego dotyczącego przywozu niektórych dwutlenków manganu pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej opublikowane dnia 16 lutego 2023 r.
Data aktu: 13/09/2023
Data ogłoszenia: 13/09/2023