Sprawa T-195/23: Skarga wniesiona w dniu 6 kwietnia 2023 r. - Dansk Avis Omdeling Distribution/Komisja

Skarga wniesiona w dniu 6 kwietnia 2023 r. - Dansk Avis Omdeling Distribution/Komisja
(Sprawa T-195/23)

Język postępowania: angielski

(2023/C 252/64)

(Dz.U.UE C z dnia 17 lipca 2023 r.)

Strony

Strona skarżąca: Dansk Avis Omdeling Distribution A/S (Vejle, Danemark) (przedstawiciel: L. Sandberg-M0rch, avocat)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

- uznanie skargi za dopuszczalną i zasadną;

- stwierdzenie nieważności decyzji Komisji C(2022) 5706 final z dnia 10 sierpnia 2022 r. w sprawie pomocy państwa SA. 57991-2021/C (ex 2021/NN) wdrożonej przez Danię na rzecz Post Danmark A/S z tytułu rekompensaty z tytułu obowiązku świadczenia usługi powszechnej za 2020 r.; oraz

- obciążenie Komisji jej własnymi kosztami oraz kosztami poniesionymi przez skarżącą.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi dwa zarzuty.

1. Zarzut pierwszy dotyczący tego, że pomoc przyznana przez Danię na rzecz Post Danmark z tytułu obowiązku świadczenia usługi powszechnej w 2020 r. jest niezgodna z rynkiem wewnętrznym, ponieważ nie jest zgodna z zasadami ramowymi Unii Europejskiej dotyczącymi pomocy państwa w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych 1  (zwanymi dalej "zasadami ramowymi dotyczącymi usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym") ze względu na to, że:

- Komisja nie przeprowadziła pełnego i wystarczającego badania tej kwestii;

- podział kosztów Post Danmark nie jest zgodny z pkt 18 zasad ramowych dotyczących usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym.

2. Zarzut drugi dotyczący tego, że rekompensata z tytułu obowiązku świadczenia usługi powszechnej jest niezgodna z rynkiem wewnętrznym ze względu na to, iż obliczenie nieponiesionych kosztów netto (Net Avoided Cost - NAC) jest błędne pod względem prawnym i faktycznym z następujących powodów:

- to obliczenie NAC opiera się na założeniu, że przekształcenie Post Danmark miało miejsce jedynie w scenariuszu alternatywnym;

- Komisja nie wyjaśnia powodów, dla których Post Danmark nie była w stanie podnieść cen w celu pokrycia nadmiernych kosztów związanych z obowiązkiem świadczenia usługi powszechnej;

- kwota wynikająca z obliczenia NAC jest nadmierna, ponieważ znacznie przekracza straty netto poniesione przez Post Danmark w wyniku prowadzenia działalności związanej z obowiązkiem świadczenia usługi powszechnej, które zostały przedstawione w sprawozdaniu rocznym Post Danmark za 2020 r.;

- w scenariuszu alternatywnym popełniono błędy;

- Komisja popełniła błąd w ocenie następujących korzyści niematerialnych związanych z obowiązkiem świadczenia usługi powszechnej:

a) aktywów własności intelektualnej;

b) ekonomii skali;

c) siły negocjacyjnej;

d) powszechnego zasięgu;

e) powszechnej dostępności i reputacji przedsiębiorstwa;

- analiza porównawcza przeprowadzona w celu weryfikacji wyników obliczeń NAC była błędna.

1 Komunikat Komisji - Zasady ramowe Unii Europejskiej dotyczące pomocy państwa w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych (2011) (Dz.U. 2012, C 8, s. 15).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024