OTWARTE ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - GP/DVQ/ReferNet_FPA/001/23 - ReferNet - Europejska sieć ekspertów w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego

OTWARTE ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - GP/DVQ/ReferNet_FPA/001/23
ReferNet - Europejska sieć ekspertów w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego
(2023/C 243/05)

1. Cele i opis

Z myślą o wsparciu funkcjonowania europejskiej sieci ekspertów w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego - ReferNet - niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma na celu wybranie jednego wnioskodawcy z każdego kwalifikującego się kraju (27 państw członkowskich UE, Islandii i Norwegii), z którym Cedefop zawrze czteroletnią umowę ramową o partnerstwie, a także zawarcie z każdym wybranym wnioskodawcą umowy o udzielenie konkretnej dotacji na plan prac, który ma zostać zrealizowany w 2024 r.

Utworzone w 1975 r. Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (Cedefop) jest agencją Unii Europejskiej (UE) z siedzibą w Grecji (od 1995 r.). Centrum uznawane jest za wiarygodne źródło informacji i wiedzy fachowej na temat kształcenia i szkolenia zawodowego (VET), umiejętności i kwalifikacji; jego zadanie polega na wspieraniu rozwoju europejskiej polityki kształcenia i szkolenia zawodowego i udziale w jej wdrażaniu.

ReferNet jest europejską siecią Cedefop dostarczającą informacji o kształceniu i szkoleniu zawodowym. Od 2008 r. współpraca Cedefopu z ReferNet odbywa się w ramach czteroletnich umów ramowych o partnerstwie. W ramach nowej umowy o partnerstwie (2024-2027) ReferNet będzie głównym źródłem informacji na temat krajowych systemów kształcenia i szkolenia zawodowego oraz rozwoju sytuacji, przyczyniając się corocznie do monitorowania przez Cedefop zmian polityki zgodnie z priorytetami UE w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego, umiejętności i kwalifikacji. Jego rola została wzmocniona w zintegrowanym podejściu do monitorowania polityki i sprawozdawczości określonym w zaleceniu Rady w sprawie kształcenia i szkolenia zawodowego oraz w deklaracji z Osnabrück uzgodnionej przez Komitet ACVT na posiedzeniu w dniach 8-9 czerwca 2021 r., wzywając do ścisłej współpracy sieci ReferNet z dyrektorami generalnymi ds. szkolenia zawodowego w państwach członkowskich UE.

Umowy ramowe o partnerstwie są realizowane poprzez roczne szczegółowe umowy o udzielenie dotacji. Wnioskodawcy składają zatem nie tylko wniosek o czteroletnie partnerstwo ramowe (co w przypadku wyboru wniosku doprowadzi do podpisania umowy ramowej o partnerstwie na lata 2024-2027), ale również wniosek o udzielenie dotacji na działania w 2024 r. (co może doprowadzić do podpisania umowy o udzielenie konkretnej dotacji na rok 2024 r.). Wnioskodawca musi wykazać zdolność do przeprowadzenia wszystkich działań przewidzianych na czteroletni okres i zapewnić odpowiednie współfinansowanie procesu realizacji zadań, których dotyczy wniosek.

2. Budżet i czas trwania projektów

Szacowany budżet przewidziany na czteroletni okres obowiązywania umów ramowych o partnerstwie wynosi 3 760 000 EUR, w zależności od corocznych decyzji władzy budżetowej.

Całkowity dostępny budżet na roczny plan prac na 2024 r. (czas trwania projektów: 12 miesięcy) wynosi 940 000 EUR dla 29 partnerów (z 27 państw członkowskich UE, Islandii i Norwegii).

Dotacje różnią się w zależności od liczby ludności państwa i są przyznawane na wykonanie rocznego planu prac. Całkowity dostępny budżet na plan prac na 2020 r. zostanie podzielony pomiędzy trzy grupy państw ustalone w oparciu o ich liczbę ludności:

- 1. grupa państw: Chorwacja, Cypr, Estonia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Słowenia i Islandia. Maksymalna kwota dotacji: 23 615 EUR.

- 2. grupa państw: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy Dania, Finlandia, Grecja, Irlandia, Niderlandy, Portugalia, Republika Czeska, Republika Słowacka, Rumunia, Szwecja, Węgry i Norwegia. Maksymalna kwota dotacji: 33 625 EUR.

- 3. grupa państw: Francja, Hiszpania, Niemcy, Polska, Włochy. Maksymalna kwota dotacji: 43 620 EUR.

Dotacja unijna stanowi wkład finansowy w koszty beneficjenta (lub współbeneficjentów), które muszą być uzupełnione z własnego udziału finansowego lub z wkładów lokalnych, regionalnych, krajowych lub prywatnych. Całkowity wkład unijny nie może przekroczyć 70 % kosztów kwalifikowalnych.

Cedefop zastrzega sobie prawo do nieprzyznania całości dostępnego budżetu.

3. Kryteria kwalifikowalności

Ubiegający się wnioskodawcy powinni spełniać następujące wymogi:

a) być organizacjami publicznymi lub prywatnymi posiadającymi status prawny i osobowość prawną (za kwalifikujące się nie są uznawane osoby fizyczne);

b) ich siedziba mieści się w państwie, w którym stosuje się dotację, tj. w jednym z następujących państw:

- UE-27 (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Republika Słowacka, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy);

- państwa stowarzyszone (Islandia i Norwegia).

4. 1  Termin składania wniosków

Wnioski o zawarcie umowy ramowej o partnerstwie i umowy szczegółowej dotyczącej działania ReferNet 2024 należy złożyć najpóźniej do dnia 6 października 2023 r.

5. 2  Dalsze informacje

Pełna wersja tekstu zaproszenia do składania wniosków oraz formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami są dostępne od dnia 10 lipca 2023 r. na stronie Cedefop pod następującym adresem:

http://www.cedefop.europa.eu/about-cedefop/public-procurement

Wnioski muszą spełniać wymagania przedstawione w pełnym tekście zaproszenia i należy je składać na przewidzianych do tego celu formularzach.

Ocena wniosków odbędzie się z poszanowaniem zasad przejrzystości i równego traktowania.

Wszystkie złożone wnioski zostaną ocenione przez komisję ekspertów pod kątem kryteriów kwalifikowalności, wyłączenia, wyboru i przyznania dotacji określonych w pełnej wersji tekstu zaproszenia.

1 Pkt 4 zmieniony przez sprostowanie z dnia 27 lipca 2023 r. (Dz.U.UE.C.2023.264.70) zmieniające nin. informację z dniem 10 lipca 2023 r.
2 Pkt 5 zmieniony przez sprostowanie z dnia 27 lipca 2023 r. (Dz.U.UE.C.2023.264.70) zmieniające nin. informację z dniem 10 lipca 2023 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.243.7

Rodzaj: Informacja
Tytuł: OTWARTE ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - GP/DVQ/ReferNet_FPA/001/23 - ReferNet - Europejska sieć ekspertów w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego
Data aktu: 10/07/2023
Data ogłoszenia: 10/07/2023