Komunikat w sprawie dostępności obszarów będących przedmiotem koncesji na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów

Komunikat w sprawie dostępności obszarów będących przedmiotem koncesji na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów
(2023/C 165/05)

Zgodnie z art. 20 ustawy o poszukiwaniu i eksploatacji złóż węglowodorów (Narodne novine (Dziennik Urzędowy Republiki Chorwacji) nr 52/18, 52/19 i 30/21), Ministerstwo Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju Republiki Chorwacji publikuje

Rząd Republiki Chorwacji zaprasza wszystkie zainteresowane osoby do składania ofert na udzielenie koncesji na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów w odniesieniu do dostępnych bloków poszukiwawczych na lądzie.

1. INFORMACJE NA TEMAT BLOKÓW POSZUKIWAWCZYCH

Obszary poszukiwania i eksploatacji złóż węglowodorów na lądzie będące przedmiotem koncesji na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów są następujące:

1. Blok poszukiwawczy SA-08/SA-09

2. Blok poszukiwawczy SA-11/SA-12

3. Blok poszukiwawczy DR-02/1

Mapy i współrzędne obszarów poszukiwawczych są zawarte w dokumentacji przetargowej.

Bloki poszukiwawcze dostępne przy udzielaniu koncesji na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów były przedmiotem wcześniejszej procedury przetargowej dotyczącej poszukiwania i eksploatacji złóż węglowodorów, która nie doprowadziła do przyznania koncesji na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów, lub doprowadziła do udzielenia koncesji na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów, ale nie podpisano umowy o poszukiwaniu i eksploatacji złóż węglowodorów, wśród nich blok poszukiwawczy opuszczony przez inwestora w trakcie poszukiwania złóż węglowodorów zgodnie z art. 36 ustawy o poszukiwaniu i eksploatacji złóż węglowodorów.

2. KRYTERIA WYBORU OFERENTÓW

Na podstawie przepisów art. 2 ust. 2 dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów (Dz.U. L 164 z 30.6.1994, s. 3.), które odnoszą się do bezpieczeństwa narodowego, oraz zgodnie z art. 19 ustawy o poszukiwaniu i eksploatacji złóż węglowodorów, kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty są następujące:

1. techniczne, finansowe i zawodowe kompetencje oferenta,

2. sposób, w jaki oferent zamierza prowadzić działalność objętą koncesją na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów,

3. ogólna jakość złożonej oferty,

4. warunki finansowe proponowane przez oferenta w zamian za koncesję na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów oraz

5. jakikolwiek przypadek braku efektywności lub odpowiedzialności ze strony oferenta w jakiejkolwiek formie w innych krajach oraz we wcześniejszych działaniach prowadzonych w celu poszukiwania i eksploatacji złóż węglowodorów.

Kolejnym kryterium wyboru oferenta jest opłata za zawarcie umowy na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów, której minimalna wysokość określona jest w rozporządzeniu, o którym mowa w art. 51 ustawy o poszukiwaniu i eksploatacji złóż węglowodorów.

Jeżeli po przeprowadzeniu oceny na podstawie kryteriów wynikających z ustawy o poszukiwaniu i eksploatacji złóż węglowodorów przynajmniej dwie oferty uzyskają taką samą ocenę, przy podjęciu ostatecznej decyzji zostaną wzięte pod uwagę inne istotne i obiektywne kryteria, pod warunkiem, że nie są one dyskryminujące.

3. FORMY SKŁADANIA OFERTY

Ofertę składa się zgodnie dokumentacją przetargową opublikowaną na oficjalnej stronie internetowej Agencji ds. Węglowodorów - www.azu.hr i przedkłada się Agencji ds. Węglowodorów zgodnie z przepisami ustawy o poszukiwaniu i eksploatacji złóż węglowodorów oraz dokumentacją przetargową.

Wszystkie pozostałe istotne informacje i zawiadomienia można znaleźć na stronie internetowej Agencji ds. Węglowodorów - www.azu.hr

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024