Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 8 marca 2023 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie M.10663 - ORANGE / VOO / BRUTÉLÉ - Sprawozdawca: Republika Słowacka

Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 8 marca 2023 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie M.10663 - ORANGE / VOO / BRUTÉLÉ
(C/2023/1522)

Sprawozdawca: Republika Słowacka

Koncentracja

1. Komitet Doradczy (15 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja stanowi koncentrację w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004 z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw ("rozporządzenie w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw") 1 .

2. Komitet Doradczy (15 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja ma wymiar unijny zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Definicja rynku

3. Komitet Doradczy (15 państw członkowskich) zgadza się z wnioskami sformułowanymi przez Komisję w projekcie decyzji w odniesieniu do definicji właściwych rynków produktowych i geograficznych dla:

a) detalicznych usług stacjonarnego dostępu do internetu;

b) detalicznych usług audiowizualnych;

c) detalicznych dostaw pakietów "multiple-play";

d) detalicznych usług telefonii ruchomej;

e) detalicznych usług telefonii stacjonarnej;

f) detalicznych usług łączności dla przedsiębiorstw;

g) hurtowych dostaw kanałów telewizyjnych;

h) hurtowych usług dostępu do sieci telefonii ruchomej i rozpoczynania połączeń w sieciach telefonii ruchomej;

i) hurtowych usług dostępu szerokopasmowego;

j) hurtowego dostępu do usług telewizyjnych;

k) hurtowych usług zakańczania połączeń w sieciach stacjonarnych;

l) hurtowych usług zakańczania i hostingu połączeń na numery niegeograficzne;

m) hurtowych usług tranzytu połączeń krajowych w sieciach stacjonarnych;

n) hurtowych usług łączności internetowej;

o) hurtowych usług zakańczania połączeń w sieciach telefonii ruchomej;

p) hurtowych usług roamingu międzynarodowego.

Ocena wpływu na konkurencję

4. Komitet Doradczy (15 państw członkowskich) zgadza się z oceną Komisji, że zgłoszona transakcja znacząco zakłóciłaby skuteczną konkurencję w wyniku nieskoordynowanych skutków horyzontalnych na następujących rynkach:

a. detalicznych usług stacjonarnego dostępu do internetu na obszarze działalności przejmowanych przedsiębiorstw;

b. detalicznych usług audiowizualnych na obszarze działalności przejmowanych przedsiębiorstw;

c. detalicznych dostaw pakietów "multiple-play" na obszarze działalności przejmowanych przedsiębiorstw;

d. detalicznych dostaw pakietów rozwiązań opierających się na konwergencji systemów stacjonarnych i mobilnych na obszarze działalności przejmowanych przedsiębiorstw.

5. Komitet Doradczy (15 państw członkowskich) zgadza się z oceną Komisji, że zgłoszona transakcja może znacząco zakłócić skuteczną konkurencję w wyniku skoordynowanych skutków horyzontalnych na następujących rynkach:

a. detalicznych usług stacjonarnego dostępu do internetu na obszarze działalności przejmowanych przedsiębiorstw;

b. detalicznych usług audiowizualnych na obszarze działalności przejmowanych przedsiębiorstw;

c. detalicznych dostaw pakietów "multiple-play" na obszarze działalności przejmowanych przedsiębiorstw;

d. detalicznych dostaw pakietów rozwiązań opierających się na konwergencji systemów stacjonarnych i mobilnych na obszarze działalności przejmowanych przedsiębiorstw.

6. Komitet Doradczy (15 państw członkowskich) zgadza się z oceną Komisji, że zgłoszona transakcja prawdopodobnie nie zakłóci znacząco skutecznej konkurencji w wyniku:

a. nieskoordynowanych skutków horyzontalnych na rynkach innych niż wskazane w pkt 4;

b. skoordynowanych skutków horyzontalnych na rynkach innych niż wskazane w pkt 5;

c. skutków wertykalnych.

Zobowiązania

7. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zobowiązania zaproponowane przez stronę zgłaszającą w dniu 30 stycznia 2023 r. pozwalają wyeliminować znaczne zakłócenia skutecznej konkurencji określone w projekcie decyzji. 13 państw członkowskich się zgadza. Dwa państwa członkowskie wstrzymały się od głosu.

8. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że - pod warunkiem pełnego wypełnienia zobowiązań zaproponowanych przez stronę zgłaszającą 30 stycznia 2023 r. - zgłoszona transakcja prawdopodobnie nie zakłóci znacząco skutecznej konkurencji na rynku wewnętrznym lub na jego istotnej części. 13 państw członkowskich się zgadza. Dwa państwa członkowskie wstrzymały się od głosu.

Zgodność z rynkiem wewnętrznym oraz z Porozumieniem o Europejskim Obszarze Gospodarczym

9. Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że należy zatem uznać zgłoszoną koncentrację za zgodną z rynkiem wewnętrznym oraz z Porozumieniem o Europejskim Obszarze Gospodarczym 2  w myśl art. 2 ust. 2 i art. 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw oraz art. 57 Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym. 13 państw członkowskich się zgadza. Dwa państwa członkowskie wstrzymały się od głosu.

1 Dz.U. L 24 z 29.1.2004, s. 1.
2 Dz.U. L 1 z 3.1.1994, s. 3.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.1522

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 8 marca 2023 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie M.10663 - ORANGE / VOO / BRUTÉLÉ - Sprawozdawca: Republika Słowacka
Data aktu: 18/12/2023
Data ogłoszenia: 18/12/2023