Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(C/2023/1484)

(Dz.U.UE C z dnia 8 grudnia 2023 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Abricot des Baronnies"

Nr UE: PGI-FR- 02866 - 9.9.2022

ChNP () ChOG (x)

1. Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Abricot des Baronnies"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Francja

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Abricot des Baronnies" jest to cały świeży owoc z gatunku Prunus armeniaca L. uprawianego u podnóża Alp.

Owoce są szczególnie słodkie: zawartość cukru wynosi co najmniej 12° w skali Brixa w momencie wysyłki, z wyjątkiem tradycyjnej odmiany Bergeron, dla której próg ten wynosi 11,5° w skali Brixa.

Owoce mogą być pomarańczowe, dwukolorowe, czerwone lub białe. Zbierane są w optymalnym stadium dojrzałości: w czasie optymalnym dla zbioru podstawowe zabarwienie owoców odpowiada co najmniej klasie barwy określonej przez Centre Interprofessionnel des Fruits et Légumes (CTIFL), w zależności od odmiany. W każdej partii w momencie wysyłki dopuszcza się maksymalnie 20 % owoców o kolejnej niższej klasie koloru.

Ponadto owoce "Abricot des Baronnies" charakteryzują się czerwonym rumieńcem, który musi pokrywać co najmniej 15 % całkowitej powierzchni skórki na co najmniej 50 % owoców.

Owoce przeznaczone do sprzedaży konsumentom w stanie świeżym spełniają kryteria klasy I i klasy ekstra normy EKG ONZ dotyczącej wprowadzania moreli do obrotu.

Morele te mają średnicę 40 mm lub większą w przypadku owoców przeznaczonych na rynek świeżych owoców i 35 mm w przypadku owoców przeznaczonych do przetwórstwa. Dopuszcza się maksymalnie 10 % owoców o mniejszej średnicy.

Owoce są pakowane w pojemniki ze sztywnym dnem i bokami, o pojemności nieprzekraczającej 10 kg w przypadku owoców przeznaczonych na rynek świeżych produktów i o maksymalnej wysokości do 60 cm w przypadku owoców przeznaczonych do przetworzenia.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy - od zasadzenia do zbioru

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Owoce są pakowane w pojemniki ze sztywnym dnem i bokami o pojemności nieprzekraczającej 10 kg w przypadku owoców przeznaczonych na rynek świeżych produktów i o maksymalnej wysokości do 60 cm w przypadku owoców przeznaczonych do przetworzenia.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Każde opakowanie jednostkowe zawiera następujące informacje:

- nazwę chronionego oznaczenia geograficznego "Abricot des Baronnies";

- symbol ChOG Unii Europejskiej w tym samym polu widzenia co nazwa ChOG i w jej sąsiedztwie.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar geograficzny obejmuje 87 poniższych gmin. Niniejszy wykaz sporządzono zgodnie z oficjalnym kodem geograficznym z lutego 2021 r.

Departament Drôme (69 gmin):

Arnayon, Arpavon, Aubres, Aulan, Beauvoisin, Bellecombe-Tarendol, Bénivay-Ollon, Bésignan, Buis-les-Baronnies, La Charce, Châteauneuf-de-Bordette, Chaudebonne, Chauvac-Laux-Montaux, Condorcet, Cornillac, Cornillon-sur-l'Oule, Curnier, Eygaliers, Eyroles, Lemps, Mérindol-les-Oliviers, Mévouillon, Mirabel-aux-Baronnies, Mollans-sur-Ouvèze, Montauban-sur-l'Ouvèze, Montaulieu, Montbrison-sur-Lez, Montbrun-les-Bains, Montferrand-la-Fare, Montguers, Montjoux, Montréal-les-Sources, Nyons, Le Pègue, Pelonne, La Penne-sur-l'Ouvèze, Piégon, Pierrelongue, Les Pilles, Plaisians, Le Poët-en-Percip, Le Poët-Sigillat, Pommerol, Propiac, Reilhanette, Rémuzat, Rioms, Rochebrune, Roche- Saint-Secret-Béconne, La Roche-sur-le-Buis, La Rochette-du-Buis, Rousset-les-Vignes, Roussieux, Sahune, Saint- Auban-sur-l'Ouvèze, Saint-Ferréol-Trente-Pas, Saint-May, Saint-Pantaléon-les-Vignes, Saint-Sauveur-Gouvernet, Sainte-Euphémie-sur-Ouvèze, Sainte-Jalle, Teyssières, Valouse, Venterol, Verclause, Vercoiran, Vers-sur-Méouge, Ville- perdrix, Vinsobres.

Departament Hautes-Alpes (3 gminy):

Rosans, Saint-André-de-Rosans, Valdoule.

Departament Vaucluse (15 gmin):

Le Barroux, Beaumont-du-Ventoux, Brantes, Crestet, Entrechaux, Faucon, Malaucène, Puyméras, Saint-Léger-du-Ven- toux, Saint-Marcellin-lès-Vaison, Saint-Romain-en-Viennois, Savoillan, Suzette, Vaison-la-Romaine, Villedieu.

5. Związek z obszarem geograficznym

Owoce "Abricot des Baronnies" zawdzięczają wysoką zawartość cukru i barwę naturalnym cechom obszaru geograficznego oraz specjalistycznym umiejętnościom producentów, dzięki którym produkt zyskał renomę.

5.1. - Specyfika obszaru geograficznego

Położony w południowowschodniej Francji, głównie w południowej części departamentu Drôme, graniczący z gminami departamentów Vaucluse i Hautes-Alpes, geograficzny obszar produkcji owoców "Abricot des Baronnies" objętych ChOG określono z uwzględnieniem kryteriów historycznych, geograficznych i geomorfologicznych charakterystycznych dla regionu Baronnies. Obszar ten ma za podstawę również dawny obszar produkcji moreli w regionie Baronnies. Wszystkie etapy, od zasadzenia do zbioru, przeprowadza się na tym obszarze, który obejmuje 87 gmin.

W ujęciu historycznym tereny Baronnies obejmują przede wszystkim średniowieczny region związany z obszarem wpływów baronów Mévouillon, którzy rządzili regionem od XIII do XV wieku.

Pod względem geograficznym Baronnies obejmuje południową część Prealp, tj. obszary zlewisk rzek Eygues i Ouvèze. Ten niewielki region geograficzny jest północną częścią Prowansji. Graniczy z Pays de Bouvière i Diois na północy i z Rosanais na wschodzie. Góry Ventoux i Lure wyznaczają jego granicę na południu. Zachodnia granica regionu pokrywa się natomiast z krawędzią masywu przedalpejskiego, z wyłączeniem równiny Rodanu.

Obszar geograficzny rozciąga się między strefą średniogórza a pagórkowatymi terenami zachodnimi, nie obejmując równin doliny Rodanu. Wysokość terenu jest zróżnicowana i może sięgać nawet 1 600 m n.p.m. Masyw Baronnies provençales jest częścią południowych Alp.

Pod względem geomorfologicznym obszar Baronnies provençales składa się głównie ze skał marglowo-wapiennych i wzgórz na zachodnim krańcu. Jego historia geologiczna zasadniczo wiąże się z okresem kredy i osadami tzw. niecki Wokoncjów (margiel i wapień), uzupełnionymi mioceńskimi skałami piaszczysto-gliniastymi [lok. "safres"] na zachodnich obrzeżach.

Obszar ten o zróżnicowanej rzeźbie terenu ma specyficzne cechy pod względem klimatu, głównie temperatury i nasłonecznienia. W Baronnies panuje klimat śródziemnomorski z wpływami górskimi: charakteryzuje się dużymi dobowymi amplitudami temperatury. Średnia temperatura wynosi około 10 °C w Nyons i 13,5 °C w Saint-Auban-sur- Ouvèze. Lata są tu gorące i suche, z częstym mistralem (suchym wiatrem północnym). Ponadto występuje tu wysoki poziom nasłonecznienia. W Nyons wynosi ono około 2 500 godzin rocznie. Natężenie światła słonecznego jest wyso kie, ponieważ jest wzmocnione odbijaniem się światła od gór.

Baronnies jest obszarem o długiej tradycji arborystycznej. Umiejętności arborystów w zagłębiu wynikają z jego długiej historii. Przed 1880 r. morele uprawiano w Baronnies, ale często trafiały tylko na lokalny rynek zbytu. Pojawienie się kolei stanowiło ważny punkt zwrotny w obrocie owocami. W Nyons powstały małe zakłady przetwórcze. Produkcja w zagłębiu wzrosła nawet dziesięciokrotnie między latami 50. a 70. i 80. XX wieku, wypierając inne uprawy drzew i rozprzestrzeniając się na wschód obszaru. Morele stały się wówczas głównym produktem na tym terenie, zajmując 8 % użytków rolnych. Począwszy od lat 80. XX wieku niektóre gospodarstwa przekształciły się nawet w monokultury. Baronnies wkrótce stało się największym zagłębiem produkcji moreli w Drôme. W 1988 r. na tym terenie znajdowało się 72 % sadów morelowych w departamencie Drôme (źródło: Recensement Général Agricole).

W latach 90. nastąpiła w sadownictwie dywersyfikacja odmian pokazująca, że wpływ regionu na cechy produktu, zawartość cukru i kolor, można odnaleźć w nowszych odmianach (Orangered, Bergarouge itp.), które dołączyły do odmian starszych, takich jak Orangé de Provence, Bergeron i, w mniejszym stopniu, Rosé de Provence.

Dzięki długiej tradycji uprawy owoców, a w szczególności moreli, w tym regionie o zróżnicowanej rzeźbie terenu producenci potrafili zastosować odpowiednie metody produkcji:

- wybór wysokiej jakości odmian dostosowanych do miejscowych warunków dzięki ścisłemu protokołowi selekcji opartemu na wybarwieniu owoców i zawartości cukru;

- stosowanie ograniczonej gęstości nasadzenia, z uwzględnieniem potencjału środowiska;

- prowadzenie sadów zgodnie z warunkami środowiskowymi, z zieloną okrywą gleby zimą, zakazem całkowitego odchwaszczania chemicznego oraz podziałem na etapy nawożenia i ograniczeniem ilości nawozów mineralnych w gospodarstwach, w których ponad 10 % gruntów rolnych zajmuje infrastruktura agroekologiczna;

- coroczne przycinanie drzew;

- plony ograniczone do 25 ton/ha;

- wybór terminu zbioru na podstawie stadium optymalnej dojrzałości owoców, określonej według poziomu podstawowego zabarwienia;

- transport owoców w pojemnikach o ograniczonej wielkości;

- kontrola warunków przechowywania moreli przed wysyłką: jeśli owoce nie są przeznaczone do szybkiego wprowadzenia do obrotu, należy je umieścić w chłodni maksymalnie 12 godzin po zbiorze. Czas między zbiorem a ostateczną wysyłką z punktu sortowania/klasyfikowania/pakowania owoców nie przekracza 14 dni.

W ten sposób uzyskuje się "Abricot des Baronnies", które przez kupujących określane są jako owoce szczególnie wysokiej jakości.

5.2. - Specyfika produktu

Główne cechy "Abricot des Baronnies" to:

- wysoka zawartość cukru, co najmniej 12° w skali Brixa, z wyjątkiem tradycyjnej odmiany Bergeron (minimum 11,5° w skali Brixa);

- zabarwienie podstawowe, które musi odpowiadać optymalnemu stadium zbioru dla poszczególnych odmian;

- "rumieniec" na części owoców;

5.3. - Związek przyczynowy

Cechy "Abricot des Baronnies" są wynikiem interakcji między wymaganiami agronomicznymi i klimatycznymi drzewa morelowego (determinującymi wzrost, owocowanie i jakość owoców), warunkami naturalnymi obszaru geograficznego i specjalistycznymi umiejętnościami producentów.

Owocom "Abricot des Baronnies" sprzyja duże nasłonecznienie (czas trwania, jasność), a także znaczne wahania temperatury, wynikające ze specyfiki obszaru. Wysoki poziom światła dziennego odpowiada potrzebom wybranych odmian, zapewniając dobrą indukcję kwitnienia i dobre wybarwienie owoców w fazie dojrzewania. To przenikanie światła do drzewek jest zalecane i sadownicy ułatwiają je poprzez coroczne cięcie odnawiające. Duże dobowe amplitudy temperatury przyczyniają się do takiego wybarwienia owoców i ich czerwonego rumieńca.

Owoce są uprawiane na glebach położonych poza bardzo żyznymi obszarami równin rzecznych. Potencjalne poziomy produkcji są zatem niższe, co jest jednym z powodów (wraz z nasłonecznieniem i technikami produkcji mającymi na celu ograniczenie liczby owoców) uzyskiwania wysokiej zawartości cukru. Pomiary przeprowadzone w stacjach doświadczalnych CTIFL (Centre Technique Interprofessionnel des Fruits et Légumes) wykazały tę różnicę w zawartości cukru, a także wyższy poziom wybarwienia i rumieńca w przypadku "Abricot des Baronnies" w porównaniu z morelami z obszarów równinnych.

Związek między produktem a regionem pochodzenia jest zachowany dzięki praktykom producentów. Wybierając odmiany wysokiej jakości, jesteśmy w stanie uzyskać owoce o doskonałym wybarwieniu i wysokiej zawartości cukru, a także o uznanych właściwościach organoleptycznych. Uprawa w sadach o niskim zagęszczeniu drzew i coroczne przycinanie zapewniają owocom dużą ilość nasłonecznienia i substancji odżywczych. Ograniczenie plonów i zbiór moreli w optymalnym stadium sprzyjają zawartości cukru i wybarwieniu owoców, a ponadto określone warunki i ograniczony czas przechowywania, jeśli jest ono konieczne, pozwalają zachować właściwości organoleptyczne owoców.

Owoce "Abricot des Baronnies" zaczęły zyskiwać renomę w latach 50. XX wieku, wraz z rozszerzeniem obszaru produkcji i rozwojem środków transportu, które umożliwiły sprzedaż owoców co najmniej w skali regionalnej. Od tego czasu rozwinęły się: targ moreli w Buis-les-Baronnies, podmioty wprowadzające do obrotu, które specjalizują się w morelach, i zakłady przetwórstwa w Nyons.

Z początkiem lat 80. grupy miejscowych producentów postanowiły używać w komunikacji wspólnej nazwy "Abricot des Baronnies". Nazwa ta jest nadal używana przez producentów wysyłających, podmioty wprowadzające do obrotu i spółdzielnie. Renomę "Abricot des Baronnies" potwierdzają wzmianki prasowe, nabywcy moreli oraz dokumenty turystyczne regionu Drôme Provençale. Owoce "Abricot des Baronnies" wyróżniają się na tle pozostałych moreli uznaną jakością. Przykładowo, w prowadzonej przez panel konsumentów porównawczej degustacji partii moreli ze wszystkich miejsc pochodzenia partie "Abricot des Baronnies" uplasowały się wśród ulubionych moreli degustatorów (źródło: projekt MICMAC CTIFL, 2020).

Owoce "Abricot des Baronnies" spożywa się w postaci świeżej, ale także w postaci nektarów, dżemów, musów, a nawet używa do produkcji artykułów kosmetycznych, dzięki czemu można się nimi cieszyć przez cały rok.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

https://extranet.inao.gouv.fr/fichier/CDC-Abricot-Baronnies-08022022v3.pdf

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.1484

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 08/12/2023
Data ogłoszenia: 08/12/2023