Konkluzje Rady dotyczące specjalnego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nr 01/2023 pt. "Narzędzia ułatwiające podróżowanie po UE podczas pandemii COVID-19: adekwatne inicjatywy o zróżnicowanym wpływie - od sukcesu po ograniczone stosowanie"

Konkluzje Rady dotyczące specjalnego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nr 01/2023 pt. "Narzędzia ułatwiające podróżowanie po UE podczas pandemii COVID-19: adekwatne inicjatywy o zróżnicowanym wpływie - od sukcesu po ograniczone stosowanie"
(2023/C 145/03)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

1. PRZYJMUJE DO WIADOMOŚCI sprawozdanie specjalne Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nr 01/2023 (zwanego dalej "Trybunałem"), będące uzupełnieniem jego sprawozdania specjalnego nr 13/2022 pt. "Swobodne przemieszczanie się w UE podczas pandemii COVID-19 - ograniczony nadzór nad kontrolami na granicach wewnętrznych i nieskoordynowane działania państw członkowskich", oraz odpowiedzi Komisji na ustalenia Trybunału.

2. ZWRACA UWAGĘ na bezprecedensowy charakter pandemii i na fakt, że należało opracować skuteczne narzędzia, zwłaszcza informatyczne, które ułatwiłyby podróżowanie po UE.

3. PRZYJMUJE DO WIADOMOŚCI ustalenia zawarte w sprawozdaniu, w szczególności fakt, że:

- mimo ograniczonych uprawnień w dziedzinie polityki zdrowia publicznego Komisja szybko podjęła działania i zaproponowała odpowiednie rozwiązania techniczne mające ułatwić podróżowanie po UE podczas pandemii COVID-19;

- Komisja szybko uruchomiła 71 mln EUR na opracowanie narzędzi mających ułatwić podróżowanie po UE;

- Komisja w odpowiednim czasie udostępniła bramę sieciową służącą do ustalania kontaktów zakaźnych i system unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID. Prace techniczne nad zaświadczeniem dobiegły końca, zanim państwa członkowskie zakończyły wdrażanie planów szczepień;

- Komisja zaproponowała unijne rozwiązanie dotyczące karty lokalizacji pasażera, dopiero po tym jak kilka państw członkowskich opracowało własne narzędzia.

4. Z ZADOWOLENIEM PRZYJMUJE szybkie przyjęcie rozporządzeń o unijnym cyfrowym zaświadczeniu COVID i szybkie uruchomienie infrastruktury technicznej. Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID skutecznie pomogło podróżować podczas pandemii COVID-19, ponieważ usprawniło wymianę informacji i koordynację w obliczu ograniczeń w podróżach między państwami członkowskimi.

5. PRZYJMUJE DO WIADOMOŚCI zalecenia Trybunału i ZWRACA SIĘ do Komisji, aby w szczególności:

- ustaliła, które unijne narzędzia utworzone podczas pandemii COVID-19 okazały się najbardziej przydatne dla obywateli i państw członkowskich, i zbadała potencjalne sposoby wykorzystania infrastruktury technicznej, w szczególności w przypadku unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID, do innych stosownych celów, uwzględniając kompetencję państw członkowskich w dziedzinie wydawania dokumentów tożsamości i dokumentów podróży i zgodnie z odpowiednią podstawą prawną;

- poprzez synergie lub uproszczenia ułatwiła obywatelom UE dostęp do unijnych narzędzi umożliwiających transgra- niczne ustalanie kontaktów zakaźnych w czasie kryzysów zdrowotnych, zgodnie z zasadą proporcjonalności i z poszanowaniem kompetencji krajowych;

- przeanalizowała zapotrzebowanie na ewentualne dodatkowe narzędzia z myślą o możliwych kryzysach w przyszłości, w ścisłej koordynacji z państwami członkowskimi na właściwych forach, zwłaszcza ze względu na wymogi ochrony danych. Wszelkie nowe wnioski ustawodawcze powinny w miarę możliwości opierać się na uprzedniej ocenie skutków lub przynajmniej na wstępnych konsultacjach.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.145.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Konkluzje Rady dotyczące specjalnego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nr 01/2023 pt. "Narzędzia ułatwiające podróżowanie po UE podczas pandemii COVID-19: adekwatne inicjatywy o zróżnicowanym wpływie - od sukcesu po ograniczone stosowanie"
Data aktu: 27/04/2023
Data ogłoszenia: 27/04/2023