Publikacja jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina

Publikacja jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina.

(C/2023/1187)

(Dz.U.UE C z dnia 24 listopada 2023 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 98 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 1  w terminie dwóch miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Wiener Gemischter Satz"

PDO-AT-02593

Data złożenia wniosku: 21.2.2020

1. Nazwa lub nazwy, które mają być zarejestrowane

"Wiener Gemischter Satz"

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3. Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4. Opis wina lub win

"Wiener Gemischter Satz" (wiedeńska mieszanka polna) jest tradycyjną metodą produkcji białego wina w Wiedniu. Różne odmiany winogron uprawiane na tym samym obszarze są zbierane i przetwarzane razem. Z tego powodu utworzono wino o chronionej nazwie pochodzenia "Wiener Gemischter Satz", które można opisać w następujący sposób:

Barwa: Wino ChNP "Wiener Gemischter Satz" jest konsumowane wyłącznie jako młode białe wino. Jego barwa waha się od klarownej i niemal przezroczystej przez zielonozłotą po słomkowożółtą.

Bukiet: Bukiet wina ChNP "Wiener Gemischter Satz" otrzymuje się poprzez kupażowanie wczesnych i późno dojrzewających odmian (które są zbierane i przetwarzane w tym samym czasie). W rezultacie wino ma cechy zarówno odmian wcześnie dojrzewających (owoce ziarnkowe, w szczególności jabłka, gruszki i pigwy), jak i odmian późno dojrzewających (trawy, zioła, kwiaty, siano i słoma).

Smak: Również w tym przypadku wino ma cechy odmian wcześnie i późno dojrzewających i charakteryzuje je paleta smaków, głównie gruszek, jabłek, cytrusów i, rzadko, owoców egzotycznych (bananów, ananasów, fig).

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości) 15,0
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 9,0
Minimalna kwasowość ogólna 4,0 gramy na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr) 18,0
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr) 200,0

5. Praktyki enologiczne

a) Podstawowe praktyki enologiczne -

b) Maksymalna wydajność

10 000 kg winogron z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Nazwa pochodzenia "Wiener Gemischter Satz" obejmuje kraj związkowy Wiedeń.

7. Główne odmiany winorośli

Bouvier

Chardonnay - Morillon

Frühroter Veltliner - Malvasier

Furmint

Goldburger

Grauburgunder - Pinot Gris

Grauburgunder - Ruländer

Green Veltliner - Weißgipfler

Jubiläumsrebe

Muscat Ottonel

Muskateller - Gelber Muskateller

Muskateller - Roter Muskateller

Müller-Thurgau - Rivaner

Neuburger

Red Veltliner

Rotgipfler

Sauvignon Blanc

Scheurebe - Sämling 88

Sylvaner - Grüner Sylvaner

Traminer - Gelber Traminer

Traminer - Gewürztraminer

Traminer - Roter Traminer

Weißer Burgunder - Klevner

Weißer Burgunder - Pinot Blanc

Weißer Burgunder - Weißburgunder

Weißer Riesling - Rheinriesling

Weißer Riesling - Riesling

Welschriesling

8. Opis związku lub związków

Klimat: Klimat na obszarze produkcji wina w kraju związkowym Wiedeń charakteryzuje się wpływami morskimi z zachodu i kontynentalnymi ze wschodu (klimat przejściowy). Zimy są łagodniejsze niż w innych częściach Austrii, przy niższych opadach deszczu i dłuższych okresach suchych.

Warunki glebowe: Wiedeń charakteryzuje się dużą różnorodnością gleb. Na północy występują gleby kredowe, przecinane warstwami gliny i lessu. Na południu kraju związkowego znajdują się głównie rędziny, brązowe i czarne gleby bie- licowe z warstwami kredy i żwiru.

Podsumowanie

1) Bardzo zróżnicowane warunki glebowe na bardzo małym obszarze geograficznym powodują różne tempo dojrzewania winogron, a tym samym dają różne smaki u tej samej odmiany. Konsumenci preferują jednak w winach jednolity smak, zwłaszcza gdy są one podawane w tradycyjnych tawernach prowadzonych przez producenta, znanych jako Heurigen.

2) W związku z tym winogrona nie są uprawiane w Wiedniu odmianami, co jest zwyczajową praktyką w Austrii, lecz różne odmiany uprawiane są w jednej winnicy i zbierane razem. Mieszanie odmian nadaje pożądany jednolity smak, a produkowane w ten sposób wino jest tradycyjnie wprowadzane do obrotu pod nazwą "Gemischter Satz" (ponieważ w winnicy uprawia się różne odmiany).

3) Cechy charakterystyczne ChNP "Wiener Gemischter Satz" wynikają zatem z jednoczesnego zbioru i przetwarzania winogron o różnym stopniu dojrzałości, co wynika z różnorodności gleb w Wiedniu. Wyjaśnia to również różnorodność aromatów występujących w winie ChNP "Wiener Gemischter Satz", jak opisano już powyżej w pkt "Opis wina".

Czynnik ludzki

1) Uprawa winorośli obejmująca różne odmiany i jednoczesny ich zbiór (na różnych etapach dojrzewania) to praktyki stosowane wyłącznie w Wiedniu, których nie stosuje się w innych regionach Austrii. Wiedza fachowa na temat składu odmian winorośli w winnicach - odpowiadających rodzajom gleby - jest tradycją podtrzymywaną i przekazywaną w Wiedniu z pokolenia na pokolenie. Sposób, w jaki wino jest zwykle spożywane w Wiedniu, w szczególności picie wina ChNP "Wiener Gemischter Satz" w tradycyjnych tawernach, przyczynia się do wzmocnienia tej tradycyjnej metody uprawy.

2) Zakłada się, że sadzenie różnych odmian w tej samej winnicy zostało wprowadzone w celu zminimalizowania ryzyka. Ponieważ każda odmiana reaguje w inny sposób na mróz, ciepło lub zbyt dużą wilgotność, metoda uprawy stosowana w produkcji "Gemischter Satz" przyczyniła się do zapewnienia plonów i jakości. Dzięki temu, że każda odmiana kwitnie w innym czasie, niekorzystne warunki pogodowe w okresie kwitnienia nigdy nie doprowadziły do całkowitej utraty zbiorów.

Można zatem stwierdzić, że na obszarze uprawy winorośli w Wiedniu warunki odnoszące się do tradycyjnej nazwy "Gemischter Satz" w połączeniu ze sposobem produkcji win, nazwa pochodzenia "Wien" (Wiedeń) i określenie tradycyjne "Gemischter Satz" łącznie uzasadniają utworzenie chronionej nazwy pochodzenia "Wiener Gemischter Satz" zgodnie z art. 93 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013.

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze -

Link do specyfikacji produktu

https://info.bml.gv.at/themen/landwirtschaft/landwirtschaft-in-oesterreich/pflanzliche-produktion/wein/Weinherkunft.html

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.1187

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja jednolitego dokumentu, o którym mowa w art. 94 ust. 1 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, oraz odesłania do publikacji specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina
Data aktu: 24/11/2023
Data ogłoszenia: 24/11/2023