Decyzja wykonawcza Komisji z dnia 27 marca 2023 r. ustanawiająca wykaz oznaczeń geograficznych chronionych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, w odniesieniu do których mają być składane wnioski o rejestrację międzynarodową zgodnie z art. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1753

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 27 marca 2023 r.
ustanawiająca wykaz oznaczeń geograficznych chronionych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, w odniesieniu do których mają być składane wnioski o rejestrację międzynarodową zgodnie z art. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1753
(2023/C 113/08)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1753 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie działań Unii po jej przystąpieniu do Aktu genewskiego Porozumienia lizbońskiego w sprawie nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych 1 , w szczególności jego art. 2 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Akt genewski Porozumienia lizbońskiego w sprawie nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych 2  ("akt genewski") jest umową międzynarodową, na mocy której umawiające się strony wdrażają system wzajemnej ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych.

(2) W następstwie decyzji Rady (UE) 2019/1754 3  w sprawie przystąpienia Unii do aktu genewskiego Unia złożyła dokument przystąpienia do aktu genewskiego w dniu 26 listopada 2019 r. Przystąpienie Unii do aktu genewskiego stało się skuteczne w dniu 26 lutego 2020 r. Ponieważ Unia była piątą umawiającą się stroną przystępującą do aktu genewskiego, akt genewski wszedł w życie tego samego dnia, zgodnie z jego art. 29 ust. 2.

(3) Zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 Aktu genewskiego właściwe organy każdej umawiającej się strony aktu genewskiego mogą składać wnioski o rejestrację międzynarodową nazwy pochodzenia lub oznaczenia geograficznego w Biurze Międzynarodowym Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, które rejestruje nazwę pochodzenia lub oznaczenie geograficzne w rejestrze międzynarodowym. Zgodnie z art. 9 aktu genewskiego pozostałe umawiające się strony mogą zdecydować, czy należy chronić daną nazwę pochodzenia lub oznaczenie geograficzne na ich terytoriach.

(4) Zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/1753, do celów tego rozporządzenia i aktów przyjętych na jego podstawie, termin "oznaczenia geograficzne" obejmuje chronione nazwy pochodzenia i chronione oznaczenia geograficzne w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 4 .

(5) Zgodnie z art. 2 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1753 Komisja, jako właściwy organ Unii, jest uprawniona do składania wniosków o rejestrację międzynarodową unijnych nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych w Biurze Międzynarodowym, od momentu przystąpienia Unii do aktu genewskiego, a następnie w regularnych odstępach czasu.

(6) W okresie od września do listopada 2022 r. państwa członkowskie przesłały Komisji, zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/1753, 73 wnioski o rejestrację w rejestrze międzynarodowym chronionych nazw pochodzenia, które pochodzą z ich terytorium i są chronione zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1308/2013.

(7) W odniesieniu do nazw, które są chronione zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1308/2013 jako chronione nazwy pochodzenia (ChNP) i chronione oznaczenia geograficzne (ChOG), należy składać wnioski o rejestrację w rejestrze międzynarodowym, odpowiednio jako nazwy pochodzenia i oznaczenia geograficzne.

(8) Należy zatem ustanowić wykaz chronionych nazw pochodzenia (ChNP) w oparciu o wspomniane wnioski państw członkowskich składane do Komisji i dotyczące rejestracji międzynarodowej oznaczeń geograficznych, które pochodzą z ich terytorium i są chronione w Unii zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1308/2013.

(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych (Wino),

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł

W załączniku do niniejszej decyzji ustanawia się wykaz chronionych nazw pochodzenia podlegających ochronie na podstawie rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, w odniesieniu do których Komisja ma składać wnioski o rejestrację międzynarodową.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 marca 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

Wykaz oznaczeń geograficznych chronionych w Unii zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1308/2013 (chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych), w odniesieniu do których mają być składane wnioski o rejestrację międzynarodową zgodnie z art. 2 rozporządzenia (UE) 2019/1753

Hiszpania

- Tacoronte-Acentejo (ChNP)

- Abadía Retuerta (ChNP)

- Abona (ChNP)

- Dehesa Peñalba (ChNP)

- El Hierro (ChNP)

- La Gomera (ChNP)

- Urueña (ChNP)

- Valle de Güímar (ChNP)

- Valle de la Orotava (ChNP)

Francja

- Alsace grand cru Altenberg de Bergbieten (ChNP)

- Alsace grand cru Altenberg de Bergheim (ChNP)

- Alsace grand cru Altenberg de Wolxheim (ChNP)

- Alsace grand cru Brand (ChNP)

- Alsace grand cru Bruderthal (ChNP)

- Alsace grand cru Eichberg (ChNP)

- Alsace grand cru Engelberg (ChNP)

- Alsace grand cru Florimont (ChNP)

- Alsace grand cru Frankstein (ChNP)

- Alsace grand cru Froehn (ChNP)

- Alsace grand cru Furstentum (ChNP)

- Alsace grand cru Geisberg (ChNP)

- Alsace grand cru Gloeckelberg (ChNP)

- Alsace grand cru Goldert (ChNP)

- Alsace grand cru Hatschbourg (ChNP)

- Alsace grand cru Hengst (ChNP)

- Alsace grand cru Kaefferkopf (ChNP)

- Alsace grand cru Kanzlerberg (ChNP)

- Alsace grand cru Kessler (ChNP)

- Alsace grand cru Kastelberg (ChNP)

- Alsace grand cru Kirchberg de Barr (ChNP)

- Alsace grand cru Kirchberg de Ribeauvillé (ChNP)

- Alsace grand cru Kitterlé (ChNP)

- Alsace grand cru Mambourg (ChNP)

- Alsace grand cru Mandelberg (ChNP)

- Alsace grand cru Marckrain (ChNP)

- Alsace grand cru Moenchberg (ChNP)

- Alsace grand cru Muenchberg (ChNP)

- Alsace grand cru Ollwiller (ChNP)

- Alsace grand cru Osterberg (ChNP)

- Alsace grand cru Pfersigberg (ChNP)

- Alsace grand cru Pfingstberg (ChNP)

- Alsace grand cru Praelatenberg (ChNP)

- Alsace grand cru Rangen (ChNP)

- Alsace grand cru Rosacker (ChNP)

- Alsace grand cru Saering (ChNP)

- Alsace grand cru Schlossberg (ChNP)

- Alsace grand cru Schoenenbourg (ChNP)

- Alsace grand cru Sommerberg (ChNP)

- Alsace grand cru Sonnenglanz (ChNP)

- Alsace grand cru Spiegel (ChNP)

- Alsace grand cru Sporen (ChNP)

- Alsace grand cru Steinert (ChNP)

- Alsace grand cru Steingrubler (ChNP)

- Alsace grand cru Steinklotz (ChNP)

- Alsace grand cru Vorbourg (ChNP)

- Alsace grand cru Wiebelsberg (ChNP)

- Alsace grand cru Wineck-Schlossberg (ChNP)

- Alsace grand cru Winzenberg (ChNP)

- Alsace grand cru Zinnkoepflé (ChNP)

- Alsace grand cru Zotzenberg (ChNP)

- Coteaux Bourguignons (ChNP)

- Coteaux Varois en Provence (ChNP)

- Fronton (ChNP)

- Irancy (ChNP)

- Languedoc (ChNP)

- Luberon (ChNP)

- Malepère (ChNP)

- Montlouis-sur-Loire (ChNP)

- Orléans (ChNP)

- Saint-Bris (ChNP)

- Saint-Mont (ChNP)

- Ventoux (ChNP)

Włochy

- Bolgheri Sassicaia (ChNP)

1 Dz.U. L 271 z 24.10.2019, s. 1.
2 Dz.U. L 271 z 24.10.2019, s. 15.
3 Decyzja Rady (UE) 2019/1754 z dnia 7 października 2019 r. w sprawie przystąpienia Unii Europejskiej do Aktu genewskiego Porozumienia lizbońskiego w sprawie nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych (Dz.U. L 271 z 24.10.2019, s. 12).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.113.10

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza Komisji z dnia 27 marca 2023 r. ustanawiająca wykaz oznaczeń geograficznych chronionych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, w odniesieniu do których mają być składane wnioski o rejestrację międzynarodową zgodnie z art. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1753
Data aktu: 27/03/2023
Data ogłoszenia: 28/03/2023