Zatwierdzenie pomocy państwa zgodnie z art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - Przypadki, wobec których Komisja nie wnosi sprzeciwu - SA.106461

Zatwierdzenie pomocy państwa zgodnie z art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
Przypadki, wobec których Komisja nie wnosi sprzeciwu
SA.106461
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2023/C 110/05)

Data przyjęcia decyzji 2.3.2023
Numer pomocy SA.106461
Państwo członkowskie Belgia
Region REG.BRUXELLES-CAP./BRUSSELS HFDST.GEW.
Nazwa (i/lub nazwa beneficjenta) TCF - Brussels grant scheme for energy-saving investments
Podstawa prawna Chapitre VIII Aide aux entreprises touchées par une calamité naturelle, une perturbation grave de l'économie ou un évènement extraordinaire; Article 28 de l'ordonnance du 3 mai 2018 relative aux aides pour le développement économique des entreprises.
Rodzaj środka pomocy Program pomocy
Cel pomocy Zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce
Forma pomocy Dotacja bezpośrednia
Budzet Całkowity budżet: 12 000 000 EUR

Budżet roczny: 12 000 000 EUR

Intensywność pomocy
Czas trwania do 31.12.2023
Sektory gospodarki Górnictwo i wydobywanie pozostałe, Produkcja artykułów spożywczych, Produkcja wyrobów tekstylnych, Produkcja wyrobów z drewna i korka, z wyłączeniem mebli; produkcja wyrobów ze słomy i materiałów używanych do wyplatania, Produkcja papieru i wyrobów z papieru, Poligrafia i reprodukcja zapisanych nośników informacji, Produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych, Produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, Produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, Produkcja surówki żelazostopów, żeliwa i stali oraz wyrobów hutniczych, Produkcja rur, przewodów, kształtowników zamkniętych i łączników, ze stali, Produkcja wyrobów nożowniczych, sztućców, narzędzi i wyrobów metalowych ogólnego przeznaczenia, Produkcja pozostałych gotowych wyrobów metalowych, Produkcja instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych i nawigacyjnych; produkcja zegarków i zegarów, Produkcja urządzeń napromieniowujących, sprzętu elektromedycznego i elektroterapeutycznego, Produkcja instrumentów optycznych i sprzętu fotograficznego, Produkcja magnetycznych i optycznych niezapisanych nośników informacji, Produkcja maszyn dla rolnictwa i leśnictwa, Produkcja maszyn i narzędzi mechanicznych, Produkcja pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia, Produkcja pozostałego sprzętu transportowego, Produkcja mebli, Produkcja wyrobów, pozostała, Pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody, Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków, Działalność związana ze zbieraniem, przetwarzaniem i unieszkodliwianiem odpadów; odzysk surowców, Sprzedaż pojazdów samochodowych, Sprzedaż, konserwacja i naprawa motocykli oraz sprzedaż części i akcesoriów do nich, Handel detaliczny, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi i motocyklami, Magazynowanie i działalność usługowa wspomagająca transport, Zakwaterowanie, Działalność usługowa związana z wyżywieniem, Telekomunikacja, Pomoc społeczna z zakwaterowaniem, Działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką, Działalność sportowa, rozrywkowa i rekreacyjna, Działalność usługowa indywidualna, pozostała
Nazwa i adres organu przyznającego pomoc Service public régional de Bruxelles - Bruxelles Economie et Emploi Place Saint-Lazare 2, 1210 Bruxelles
Inne informacje
Oryginalny tekst decyzji, z którego usunięto wszystkie informacje poufne, znajduje się na stronie: https://ec.europa.eu/competition/elojade/isef/index.cfm

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024