Streszczenie decyzji Komisji z dnia 10 września 2021 r. ustanawiającej szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszenia stwierdzonego w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A. do wydobywania węgla brunatnego (postępowanie nr 2003/4428) (Sprawa AT.38700 - Greek lignite and electricity markets) (notyfikowana jako dokument C(2021)6595 final)

Streszczenie decyzji Komisji z dnia 10 września 2021 r. ustanawiającej szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszenia stwierdzonego w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A. do wydobywania węgla brunatnego (postępowanie nr 2003/4428)
(Sprawa AT.38700 - Greek lignite and electricity markets)

(notyfikowana jako dokument C(2021)6595 final)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(2022/C 75/02)

(Dz.U.UE C z dnia 16 lutego 2022 r.)

Dnia 10 września 2021 r. Komisja przyjęła decyzję dotyczącą postępowania na podstawie art. 106 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Komisja podaje niniejszym do wiadomości zasadniczą treść decyzji.

(1)
Decyzją z dnia 5 marca 2008 r. Komisja stwierdziła, że Republika Grecka naruszyła art. 106 ust. 1 w związku z art. 102 TFUE, ponieważ przyznała i utrzymała w mocy prawa przysługujące przedsiębiorstwu Public Power Corporation ("PPC") do wydobywania węgla brunatnego w Grecji, stwarzając tym samym nierówne szanse dla podmiotów gospodarczych pod względem dostępu do wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego i umożliwiając PPC utrzymanie pozycji dominującej na hurtowym rynku energii elektrycznej w Grecji poprzez uniemożliwienie lub utrudnienie nowym podmiotom wejścia na rynek ("decyzja z 2008 r.").
(2)
Decyzją z dnia 4 sierpnia 2009 r. Komisja nadała wiążący charakter szeregowi środków zaproponowanych przez Republikę Grecką w celu zapewnienia konkurentom przedsiębiorstwa PPC dostępu do wytwarzania energii z węgla brunatnego na greckim rynku energii elektrycznej ("decyzja z 2009 r.").
(3)
Wyrokami z dnia 15 grudnia 2016 r. Sąd utrzymał w mocy decyzje Komisji z 2008 i 2009 r. W swoich wyrokach Sąd potwierdził istnienie nierówności szans względem konkurentów PPC spowodowanej przez niemal wyłączne prawa tego przedsiębiorstwa do eksploatacji węgla brunatnego.
(4)
Decyzją z dnia 17 kwietnia 2018 r. Komisja nadała wiążący charakter nowemu zestawowi środków zaradczych zaproponowanych przez Republikę Grecką, obejmującemu dostęp stron trzecich do wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego poprzez zbycie dwóch istniejących elektrowni należących do PPC zasilanych węglem brunatnym ("decyzja z 2018 r.").
(5)
Środki zatwierdzone przez Komisję w decyzjach z 2009 r. i 2018 r. nie zostały wdrożone przez Republikę Grecką.
(6)
W dniu 1 lutego 2021 r. Republika Grecka zaproponowała Komisji nowy zestaw środków zaradczych mający na celu zastąpienie środków uznanych za wiążące decyzją z 2018 r. W nowym wniosku uwzględniono plan Republiki Greckiej dotyczący likwidacji wszystkich istniejących elektrowni opalanych węglem brunatnym do 2023 r. oraz przewidziano dostęp konkurentów do mocy wytwarzania PPC za pośrednictwem produktów terminowych typu forward (tj. elektryczność sprzedawana na kilka miesięcy przed faktyczną dostawą). Komisja rozpoczęła konsultacje rynkowe w sprawie proponowanych środków w dniach 2 lutego 2021 r. i 5 lipca 2021 r. Republika Grecka przedstawiła ostateczną wersję środków zaradczych w dniu 1 września 2021 r.
(7)
W ramach środków, którym niniejsza decyzja nadaje wiążący charakter, Republika Grecka zobowiązuje się do zapewnienia, że PPC osiągnie pozycję sprzedawcy netto na greckim rynku terminowym poprzez sprzedaż 40-50 % energii wytwarzanej z węgla brunatnego na greckiej giełdzie energii lub na europejskiej giełdzie energii. Umożliwiając konkurentom dostęp do hurtowego rynku energii elektrycznej po stabilnych cenach w perspektywie długoterminowej oraz zapewniając płynność na greckim rynku terminowym, środki zaradcze zwiększą konkurencję na greckich rynkach energii elektrycznej, co będzie korzystne dla konsumentów.
(8)
PPC nie ma obowiązku rozliczania tej sprzedaży z wykorzystaniem energii elektrycznej wytwarzanej przez należącego do niego elektrownie opalane węglem brunatnym; może korzystać ze wszystkich swoich zakładów lub zdecydować się na ugodę finansową. W związku z powyższym, odnośne środki zaradcze działają równolegle z planem likwidacji przyjętym przez Republikę Grecką, jak i z celami Zielonego Ładu.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.75.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Streszczenie decyzji Komisji z dnia 10 września 2021 r. ustanawiającej szczególne środki w celu naprawienia antykonkurencyjnych skutków naruszenia stwierdzonego w decyzji Komisji z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie przyznania lub utrzymania w mocy przez Republikę Grecką praw przysługujących przedsiębiorstwu Public Power Corporation S.A. do wydobywania węgla brunatnego (postępowanie nr 2003/4428) (Sprawa AT.38700 - Greek lignite and electricity markets) (notyfikowana jako dokument C(2021)6595 final)
Data aktu: 16/02/2022
Data ogłoszenia: 16/02/2022