Zawiadomienie dla importerów - Przywóz produktów do Unii z obwodów donieckiego, chersońskiego, ługańskiego i zaporoskiego w Ukrainie

Zawiadomienie dla importerów
Przywóz produktów do Unii z obwodów donieckiego, chersońskiego, ługańskiego i zaporoskiego w Ukrainie
(2022/C 458/02)

W zawiadomieniu dla importerów z dnia 23 lutego 2022 r. w sprawie przywozu do Unii produktów na podstawie układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina z niekontrolowanych przez rząd obszarów ukraińskich obwodów donieckiego i ługańskiego (2022/C 87 I/01) Komisja Europejska poinformowała importerów, że nie są spełnione niezbędne warunki pozwalające organom celnym Ukrainy na skuteczne zarządzanie preferencyjnym traktowaniem taryfowym przewidzianym w Układzie o stowarzyszeniu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony, oraz na kontrolę tego preferencyjnego traktowania w odniesieniu do towarów produkowanych na niekontrolowanych przez rząd obszarach ukraińskich obwodów - donieckiego i ługańskiego - lub wywożonych z tych obszarów.

Biorąc pod uwagę, że rozporządzeniem Rady (UE) 2022/1903 1  z dnia 6 października 2022 r. zmieniono tytuł rozporządzenia (UE) 2022/263 2  z dnia 23 lutego 2022 r. i rozszerzono zakres geograficzny zawartych w nim ograniczeń na wszystkie niekontrolowane przez rząd obszary Ukrainy w obwodach donieckim, chersońskim, ługańskim i zaporoskim, należy zaktualizować wymienione powyżej zawiadomienie dla importerów.

Przywóz do Unii Europejskiej towarów pochodzących z określonych powyżej terytoriów jest zabroniony. Zgodnie z art. 2 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2022/263 zakaz ten nie ma zastosowania do towarów pochodzących z tych terytoriów, które udostępniono organom Ukrainy do zbadania, w odniesieniu do których sprawdzono zgodność z warunkami umożliwiającymi przyznanie preferencyjnego pochodzenia i dla których zostało wydane świadectwo pochodzenia, zgodnie z układem o stowarzyszeniu UE-Ukraina. Wobec braku możliwości stosowania przez organy celne Ukrainy odpowiednich postanowień układu w celu zagwarantowania, że towary z tych obszarów są uprawnione do preferencyjnego traktowania taryfowego, i wobec niemożności sprawdzenia, czy towary te spełniają wszystkie niezbędne wymogi, przewidziane w szczególności w art. 33 protokołu 1 do układu o stowarzyszeniu, warunki korzystania przez takie towary z preferencyjnego traktowania taryfowego nie są spełnione. W związku z tym zaleca się, aby podmioty z Unii Europejskiej nie ubiegały się o preferencyjne traktowanie w odniesieniu do przywozu do Unii wszystkich towarów wyprodukowanych lub wywożonych z niekontrolowanych przez rząd obszarów Ukrainy w obwodach donieckim, chersońskim, ługańskim i zaporoskim.

Towary, których przywóz do Unii nie jest ograniczony na mocy rozporządzenia (UE) 2022/263, są uprawnione do preferencyjnego traktowania taryfowego przyznanego na mocy układu o stowarzyszeniu, jeżeli pochodzą z Ukrainy i dołączono do nich niezbędne dowody pochodzenia w formie świadectwa przewozowego EUR.1 wystawionego przez organy ukraińskie albo deklaracji na fakturze sporządzonej przez upoważnionego eksportera w Ukrainie. Zaktualizowany wykaz ukraińskich urzędów celnych i upoważnionych eksporterów uprawnionych do wystawiania lub sporządzania dowodów pochodzenia jest dostępny dla organów celnych państw członkowskich. Towary takie mogą być zatem przywożone i powinny być objęte preferencyjnym traktowaniem taryfowym na takich samych warunkach jak przywóz z wszelkich innych części Ukrainy kontrolowanych przez rząd.

1 Dz.U. L 259I z 6.10.2022, s. 1.
2 Dz.U. L 42I z 23.2.2022, s. 77.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024