Powiadomienie Komisji zgodnie z art. 7 ust. 3 lit. b) protokołu 1 do Wstępnej umowy o partnerstwie gospodarczym między Ghaną, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony - Kumulacja między Unią Europejską a innymi państwami Afryki Zachodniej, innymi państwami AKP oraz krajami i terytoriami zamorskimi Unii Europejskiej, zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 protokołu 1 do wstępnej UPG między Ghaną a UE

Powiadomienie Komisji zgodnie z art. 7 ust. 3 lit. b) protokołu 1 do Wstępnej umowy o partnerstwie gospodarczym między Ghaną, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony Kumulacja między Unią Europejską a innymi państwami Afryki Zachodniej, innymi państwami AKP oraz krajami i terytoriami zamorskimi Unii Europejskiej, zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 protokołu 1 do wstępnej UPG między Ghaną a UE.
(2022/C 35/02)

Art. 7 ust. 1 protokołu 1 do wstępnej umowy o partnerstwie gospodarczym ("UPG") między Ghaną a Unią Europejską ("Unia") 1 , umożliwia eksporterom w Unii uznawanie materiałów pochodzących z:

- innych państw Afryki Zachodniej 2  korzystających z bezcłowego i bezkontyngentowego dostępu do rynku Unii Europejskiej;

- innych państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku ("AKP"), które stosowały UPG przynajmniej tymczasowo; lub

- krajów i terytoriów zamorskich Unii ("KTZ");

za materiały pochodzące z Unii, jeżeli są włączone do produktu wytworzonego w Unii i wywiezionego do Ghany w ramach UPG, z zastrzeżeniem innych warunków ustanowionych w art. 7.

W art. 7 ust. 2 protokołu 1 zezwolono eksporterom w Unii, aby obróbkę lub przetwarzanie dokonane w innych państwach AKP, które stosowały UPG przynajmniej tymczasowo, lub w KTZ uznawali za dokonane w Unii na produkcie wytworzonym w Unii i wywiezionym do Ghany w ramach UPG, z zastrzeżeniem innych warunków ustanowionych w art. 7.

Unia zawarła umowy lub uzgodnienia o współpracy administracyjnej z państwami AKP stosującymi UPG, z KTZ oraz z państwami Afryki Zachodniej korzystającymi z ogólnego systemu preferencji UE, które spełniają niezbędne warunki. Komisja Europejska przekazała Ghanie szczegółowe informacje o takich umowach lub uzgodnieniach. Unia spełniła w związku z tym wymogi administracyjne określone w art. 7 ust. 3 protokołu 1.

Kumulację przewidzianą w art. 7 protokołu 1 można zatem stosować w Unii od dnia 1 lutego 2022 r. w następujący sposób:

Kumulację przewidzianą w art. 7 ust. 2 protokołu 1 można stosować wobec następujących krajów:

- Państwa AKP objęte UPG i stosujące UPG:

- Karaibskie Forum Państw AKP: Antigua i Barbuda; Wspólnota Bahamów; Barbados; Belize; Wspólnota Dominiki; Republika Dominikańska; Grenada; Gujana; Jamajka; Saint Kitts i Nevis; Saint Lucia; Saint Vincent i Grenadyny; Republika Surinamu oraz Republika Trynidadu i Tobago;

- Region Afryki Środkowej: Republika Kamerunu;

- Region Afryki Wschodniej i Południowej: Związek Komorów, Republika Madagaskaru; Republika Mauritiusu; Republika Seszeli i Republika Zimbabwe;

- Południowoafrykańska Wspólnota Rozwoju: Republika Botswany, Królestwo Eswatini, Królestwo Lesotho, Republika Mozambiku, Republika Namibii i Republika Południowej Afryki.

- Region Pacyfiku: Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei, Republika Wysp Fidżi, Samoa i Wyspy Salomona.

- Region Afryki Zachodniej: Wybrzeże Kości Słoniowej;

- KTZ:

- Aruba, Bonaire, Curaçao, Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne, Grenlandia, Nowa Kaledonia i terytoria zależne, Polinezja Francuska, Saba, Saint-Barthélemy, Saint-Pierre i Miquelon, Sint Eustasius, Sint Maarten, Wyspy Wallis i Futuna.

Kumulację pochodzenia przewidzianą w art. 7 ust. 1 protokołu 1 można stosować wobec następujących krajów, oprócz krajów wymienionych powyżej:

- Region Afryki Zachodniej (kraje korzystające z systemu GSP): Benin, Burkina Faso, Gambia, Gwinea Bissau, Liberia, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Republika Gwinei, Republika Zielonego Przylądka, Senegal, Sierra Leone i Togo.

Niniejsze powiadomienie zostaje opublikowane zgodnie z art. 7 ust. 3 lit. b) protokołu 1 do wstępnej UPG między Ghaną a UE.

1 Decyzja nr 1/2020 Komitetu UPG ustanowionego na mocy Wstępnej umowy o partnerstwie gospodarczym między Ghaną, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony z dnia 20 sierpnia 2020 r. w sprawie przyjęcia Protokołu nr 1 dotyczącego definicji pojęcia "produkty pochodzące" oraz metod współpracy administracyjnej (Dz.U. L 350 z 21.10.2020, s. 1).
2 Benin, Burkina Faso, Gambia, Gwinea, Gwinea Bissau, Liberia, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Republika Zielonego Przylądka, Senegal, Sierra Leone, Togo i Wybrzeże Kości Słoniowej.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.35.10

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Powiadomienie Komisji zgodnie z art. 7 ust. 3 lit. b) protokołu 1 do Wstępnej umowy o partnerstwie gospodarczym między Ghaną, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony - Kumulacja między Unią Europejską a innymi państwami Afryki Zachodniej, innymi państwami AKP oraz krajami i terytoriami zamorskimi Unii Europejskiej, zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 protokołu 1 do wstępnej UPG między Ghaną a UE
Data aktu: 24/01/2022
Data ogłoszenia: 24/01/2022