Zawiadomienie dla przedsiębiorców - Przywóz rosyjskiej ropy naftowej lub produktów ropopochodnych do Unii

Zawiadomienie dla przedsiębiorców
Przywóz rosyjskiej ropy naftowej lub produktów ropopochodnych do Unii
(2022/C 296/05)

Rozporządzeniem Rady (UE) 2022/879 z dnia 3 czerwca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie Rady nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających stanowiących odpowiedź na napaść zbrojną Rosji na Ukrainę wprowadzono zakaz zakupu, przywozu lub przekazywania, bezpośrednio lub pośrednio, ropy naftowej oraz produktów ropopochodnych wymienionych w załączniku XXV do tego rozporządzenia, jeżeli pochodzą one z Rosji lub zostały wywiezione z Rosji, który to zakaz stosuje się od następnego dnia po opublikowaniu rozporządzenia (art. 3m rozporządzenia Rady 833/2014) 1 . Przewidziano okresy przejściowe do dnia 5 grudnia 2022 r. w odniesieniu do towarów objętych kodem CN 2709 00 oraz do dnia 5 lutego 2023 r. w odniesieniu do towarów objętych kodem CN 2710.

W artykule tym przewidziano szczególne i czasowe odstępstwa oraz zwolnienia w przypadku niektórych państw członkowskich UE, produktów lub metod transportu.

Rosyjska ropa transportowana razem z ropą innego pochodzenia w postaci mieszaniny podlega zakazowi: ponieważ ropa jest materiałem zamiennym, którego nie można fizycznie rozdzielić w zależności od jego pochodzenia, pochodząca z Rosji ropa, która jest przywożona, przekazywana lub zakupywana w UE wraz z ropą innego pochodzenia, podlega sankcjom, chyba że możliwe jest jednoznaczne wykazanie wobec organów krajowych państwa członkowskiego, jaka jest dokładna wielkość udziału produktu niepochodzącego z Rosji. W takim przypadku do Unii można będzie wprowadzić tę dokładną ilość ropy niepochodzącej z Rosji.

Importerzy w Unii są odpowiedzialni za przestrzeganie przepisów art. 3m, w szczególności jego ust. 3 lit. c). Przedsiębiorcom prowadzącym przywóz ropy naftowej lub produktów ropopochodnych zaleca się wprowadzenie wszelkich niezbędnych środków należytej staranności w celu zapewnienia, aby nie przywożono rosyjskiej ropy naftowej objętej sankcjami, nawet jeżeli jest zmieszana z ropą pochodzącą z państwa trzeciego, która to ropa z państwa trzeciego stanowi większość tej mieszaniny, oraz do udowodnienia, że nie dokonano przywozu rosyjskiej ropy naftowej objętej sankcjami, chyba że możliwe jest jednoznaczne wykazanie wobec organów krajowych państwa członkowskiego dokładnej wielkości udziału produktu, który nie pochodzi z Rosji. Można tego dokonać za pomocą różnych środków, takich jak dowody pochodzenia ropy załadowanej na statek lub, w miarę możliwości, za pomocą wyników analizy chemicznej. Zaleca się również, aby importerzy włączyli do umowy zakupu klauzulę, w której eksporter potwierdza, że sprzedana ropa nie zawiera rosyjskiej ropy i stwierdza, że w przeciwnym wypadku eksporter jest umownie odpowiedzialny za zgłoszenie niezgodne ze stanem faktycznym.

Przywóz ropy naftowej będzie podlegał kontrolom, w tym kontroli dokumentacji (np. żądane będzie przedstawienie szczegółowych informacji potwierdzających pochodzenie ropy zawartej w przesyłce) oraz - w stosownych przypadkach i w miarę dostępności - analizie chemicznej (weryfikacja laboratoryjna). Jeżeli importer może wykazać udział nierosyjskiej ropy naftowej w przesyłce, dozwolone będzie rozładowanie ilości odpowiadającej temu udziałowi. W stosunku do pozostałej części przesyłki będzie musiał zostać wydany zakaz wprowadzenia na obszar celny Unii Europejskiej. W przypadku gdy określenie dokładnej wielkości udziału ropy nierosyjskiej nie jest możliwe, a stwierdzona zostanie zawartość rosyjskiej ropy naftowej, cała przesyłka nie będzie mogła zostać rozładowana w UE.

Organom celnym państw członkowskich Unii Europejskiej zalecono wprowadzenie wszelkich niezbędnych środków i zachowanie szczególnej staranności w celu zmniejszenia ryzyka obchodzenia sankcji na przywóz rosyjskiej ropy naftowej poprzez mieszanie jej z ropą pochodzącą z państw trzecich. Organy te będą w szczególności żądać dokumentów lub innych odpowiednich dowodów potwierdzających, że przesyłki ropy naftowej nie zawierają ropy pochodzącej z Rosji.

Chociaż główna odpowiedzialność za przestrzeganie sankcji związanych z ropą naftową spoczywa na importerach, wszystkim podmiotom zajmującym się przywozem ropy do UE - w tym przewoźnikom, ubezpieczycielom i instytucjom finansowym otwierającym linie kredytowe lub wystawiającym akredytywy - zaleca się dochowanie należytej staranności, aby nie uczestniczyli w przewożeniu lub ubezpieczaniu przewozu rosyjskiej ropy naftowej przeznaczonej do przywozu do UE. Wynika to z zakazu świadczenia pomocy technicznej, finansowania lub pomocy finansowej związanych z zakupem, przywozem lub przekazywaniem ropy naftowej i produktów ropopochodnych, jak określono w art. 3m ust. 2 rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014.

Importerom i wszystkim przedsiębiorcom zaleca się śledzenie aktualizacji w tym zakresie, które są regularnie publikowane na stronie internetowej Komisji Europejskiej 2 .

2 Sankcje przyjęte w następstwie napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę |Komisja Europejska (europa.eu)

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024