Zawiadomienie dla importerów - Przywóz do Wspólnoty wyrobów włókienniczych z Bangladeszu

Zawiadomienie dla importerów
Przywóz do Wspólnoty wyrobów włókienniczych z Bangladeszu
(2022/C 166/06)

W zawiadomieniu dla importerów opublikowanym w Dzienniku Urzędowym C 41 z dnia 15 lutego 2008 r., s. 8, Komisja doradziła przedsiębiorcom z Unii Europejskiej deklarującym/przedstawiającym dokumenty potwierdzające pochodzenie w celu skorzystania z preferencyjnego traktowania wyrobów włókienniczych objętych działami 61 i 62 HS przywożonych z Bangladeszu, aby podjęli wszelkie niezbędne środki ostrożności ze względu na uzasadnione wątpliwości dotyczące pochodzenia tych produktów, w odniesieniu do których wnioskowano o preferencyjne traktowanie w ramach ogólnego systemu preferencji taryfowych UE (GSP). Dopuszczenie tych produktów do obrotu mogłoby zatem spowodować powstanie długu celnego i prowadzić do nadużyć finansowych na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej.

Na podstawie dostępnych informacji można stwierdzić, że uzasadnione wątpliwości, o których mowa powyżej, nie są już poparte żadnymi dowodami, które wskazywałyby, że ryzyko będące podstawą tych wątpliwości nadal istnieje.

Ponadto od dnia 1 stycznia 2021 r. wszyscy eksporterzy z krajów korzystających z systemu GSP, którzy dokonują wywozu w ramach GSP, stosują system REX 1 , a tym samym sporządzają oświadczenia o pochodzeniu stanowiące jedyny dowód w postaci dokumentu uprawniający do wnioskowania o preferencyjne traktowanie. Organy rządowe krajów korzystających z systemu GSP nie mogą już wydawać świadectw pochodzenia na formularzu A.

Zawiadomienie dla importerów opublikowane w Dzienniku Urzędowym C 41 z dnia 15 lutego 2008 r. stało się zatem bezprzedmiotowe w odniesieniu do przesyłek odnośnych produktów zgłoszonych do dopuszczenia do obrotu w dniu opublikowania niniejszego zawiadomienia lub po tej dacie i niniejszym zostaje wycofane.

1 Art. 80 i 81 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny, Dz.U. L 343 z 29.12.2015, s. 558.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024