Zaproszenie do składania wniosków GR/002/22 - Akademicki program badawczy EUIPO

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW GR/002/22 Akademicki program badawczy EUIPO
(2022/C 163/06)

1. CELE I OPIS

EUIPO dąży do zacieśnienia kontaktów ze środowiskiem akademickim w celu wspierania badań w dziedzinach związanych z własnością intelektualną będących przedmiotem zainteresowania Urzędu. W tym celu Urząd ustanowił akademicki program badawczy EUIPO (ARP).

Koncepcja programu ma na celu zapewnienie, że:

- w ramach programu będą prowadzone badania mające znaczenie dla EUIPO i jego zainteresowanych stron;

- naukowcy postrzegają program jako skoncentrowany na wysokiej jakości projektach i oparty na sprawiedliwych i przejrzystych zasadach wyboru;

- zgodnie z oczekiwaniami program przyczyni się do utworzenia wokół EUIPO energicznej społeczności najlepszych naukowców (w dziedzinie własności intelektualnej, ale również w innych dziedzinach) w całej Europie;

- program powinien mieć na celu zwiększenie zainteresowania środowisk akademickich zagadnieniami mającymi znaczenie dla urzędu;

- program będzie bardzo widoczny w środowisku akademickim i poza nim.

Wynik projektu wspieranego w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków będzie przedmiotem badania danego tematu (wymienionego w zaproszeniu) w ramach harmonogramu i budżetu określonego we wniosku.

W celu monitorowania postępu badań naukowych i zapewnienia zgodności z opisem projektu przedstawionym w zaproszeniu do składania wniosków ustanowiony zostanie mechanizm kontroli obejmujący okresowe spotkania online. W ciągu pierwszych trzech miesięcy od podpisania umowy o udzielenie dotacji odbędzie się co najmniej jedno spotkanie. W zależności od wyników wstępnego spotkania w sprawie postępów oraz czasu trwania projektu badawczego mogą zostać zorganizowane dodatkowe spotkania.

Warsztaty akademickiego programu badawczego zostaną zorganizowane w siedzibie EUIPO najpóźniej w terminie 11 miesięcy od podpisania umowy o dotację. Koszty podróży i zakwaterowania uczestników pokrywa EUIPO.

Wszystkie nagrodzone projekty przedstawią wyniki badań uzyskane podczas warsztatu.

Ustanowiony zostanie okres nie krótszy niż jeden miesiąc, począwszy od zakończenia warsztatu do terminu przedłożenia końcowego dokumentu badawczego, aby umożliwić naukowcom uwzględnienie wszelkich proponowanych informacji zwrotnych lub zmian wynikających z dyskusji podczas warsztatu.

Ostateczna wypłata dotacji będzie uzależniona od zatwierdzenia końcowego dokumentu badawczego.

Akademicki program badawczy EUIPO jest ukierunkowany na badania w dziedzinie ekonomii, prawa, technologii i zarządzania. Prawnicy i ekonomiści są przede wszystkim zainteresowani własnością intelektualną z punktu widzenia polityki publicznej. Preferencyjnie będą traktowane propozycje badawcze mające na celu wykazanie gospodarczego, społecznego lub politycznego wpływu wyników badań. Badania powinny w miarę możliwości koncentrować się na tematach związanych ze znakami towarowymi i projektami, chociaż inne tematy, takie jak oznaczenia geograficzne, MŚP, podejścia klientów czy szkolenia i edukacja w dziedzinie własności intelektualnej mogą również stanowić przedmiot zainteresowania.

Urząd zamierza sfinansować maksymalnie 3 projekty.

Zapraszamy do składania wniosków w następujących obszarach/tematach:

(1) Znaki towarowe jako wskaźnik innowacji i innej działalności gospodarczej.

(2) Wzory jako wskaźnik innowacji i innej działalności gospodarczej

(3) Korzystanie z praw własności intelektualnej przez małe i średnie przedsiębiorstwa w celu przezwyciężenia barier dla wzrostu

ZASTRZEŻENIE Wszelkie wnioski o przeprowadzenie badań lub wnioski tematyczne muszą być powiązane z przynajmniej jednym z 3 wyżej wymienionych obszarów ogólnych. Wybór ostatecznych tematów przez EUIPO będzie dotyczyć kwestii budzących duże zainteresowanie Urzędu (nawet jeśli dotyczą one tylko jednego z 3 obszarów).

Ocena każdego wniosku będzie oparta na obiektywnych, przejrzystych i standardowych z góry określonych kryteriach (np. jakości wniosku, jakości kandydatów, przewidywanym wpływie, wiarygodności wniosku budżetowego).

Uwzględnione zostaną projekty, które mają największe znaczenie dla Urzędu. Będą to np. projekty, które generują istotne dowody empiryczne dla decydentów politycznych i biznesowych, różne projekty związane z własnością intelektualną lub inicjatywy dotyczące danych, a także program MŚP.

Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać w rozdziale I wytycznych dla wnioskodawców.

2. KWALIFIKOWALNOŚĆ

2.1 Kwalifikacja wnioskodawców

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków skierowane jest wyłącznie do naukowców akademickich zrzeszonych w szkołach wyższych lub instytutach badawczych zlokalizowanych w jednym z 27 państw członkowskich UE. Kwalifikują się oni do objęcia programem, niezależnie od ich obywatelstwa (warunkiem jest pobyt stały w UE).

Naukowcy mogą być doktorantami, naukowcami ze stopniem doktora, pracownikami uczelni lub innymi naukowcami akademickimi.

2.2 Kwalifikujące się działania

Maksymalny czas trwania projektów wynosi 12 miesięcy.

Badania naukowe na tematy związane z własnością intelektualną, określone w opisie tematycznym zaproszenia do składania wniosków.

Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać w rozdziale II wytycznych dla wnioskodawców.

3. KRYTERIA WYBORU I WYŁĄCZENIA

Wnioskodawcy nie mogą znajdować się w sytuacji, która wyłącza ich z uczestnictwa lub otrzymania dotacji, w rozumieniu rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Unii i zasad jego stosowania.

Wnioskodawcy muszą posiadać odpowiednią zdolność finansową i operacyjną konieczną do realizacji proponowanych działań.

Bardziej szczegółowe informacje o dokumentach potwierdzających, które należy dostarczyć, można uzyskać w rozdziale II wytycznych dla wnioskodawców.

4. KRYTERIA PRZYZNANIA DOTACJI

Punkty (na 100 możliwych) za kryteria oceny i przyznania dotacji kwalifikowalnym wnioskom są przyznawane według następujących wskaźników:

Kryteria udzielania dotacji Próg minimalny Próg maksymalny
Doskonałość 20 40
Wpływ 15 30
Jakość i skuteczność realizacji 15 30
Ogólna ocena punktowa (dopuszczająca) 50 100

Aby wnioski zostały dopuszczone do finansowania, muszą uzyskać:

- co najmniej 50 punktów łącznie,

oraz

- co najmniej minimalne liczby punktów podane dla każdego z kryteriów

Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać w rozdziale II wytycznych dla wnioskodawców.

5. BUDŻET

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie działań w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 60 000 EUR. Kwota ta zostanie rozłożona na dwa lata budżetowe, a dostępność środków odpowiadających budżetowi na 2023 r. będzie uzależniona od przyjęcia budżetu przez władzę budżetową Urzędu.

Minimalna i maksymalna dotacja na projekt wyniesie od 10 000 EUR do 30 000 EUR.

Urząd zastrzega sobie prawo do nierozdysponowania całości dostępnych funduszy.

6. OSTATECZNY TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Dostęp do pakietu wniosków można uzyskać pod adresem:

https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/grants

Wnioski należy składać do EUIPO za pomocą internetowego formularza zgłoszenia (e-formularza) najpóźniej do dnia 19 maja 2022 r. do godziny 13.00 (czasu lokalnego).

Wniosek złożony w jakikolwiek inny sposób nie zostanie przyjęty.

Wnioskodawcy muszą upewnić się, że przekazali wszystkie wymagane dokumenty wskazane w e-formularzu.

Wnioski, które nie będą zawierały wszystkich określonych informacji i które nie zostaną złożone przed upływem wyznaczonego terminu, nie będą brane pod uwagę.

Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać w rozdziale IV wytycznych dla wnioskodawców.

7. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Szczegółowe warunki obowiązujące w odniesieniu do niniejszego zaproszenia do składania wniosków można znaleźć w wytycznych dla wnioskodawców pod następującym adresem: https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/grants

Wnioski muszą spełniać wszystkie warunki wskazane w wytycznych i muszą zostać złożone na udostępnionych formularzach.

8. KONTAKT

W celu uzyskania dalszych informacji, prosimy o kontakt pod następującym adresem E-mail: grants@euipo.europa.eu

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024