Sprawa C-82/22 P: Odwołanie od wyroku Sądu (szósta izba) wydanego w dniu 1 grudnia 2021 r. w sprawie T- 230/21, Jalkh/Parlament, wniesione w dniu 7 lutego 2022 r. przez Jeana-François Jalkha

Odwołanie od wyroku Sądu (szósta izba) wydanego w dniu 1 grudnia 2021 r. w sprawie T- 230/21, Jalkh/Parlament, wniesione w dniu 7 lutego 2022 r. przez Jeana-François Jalkha.
(Sprawa C-82/22 P)

Język postępowania: francuski

(2022/C 138/24)

(Dz.U.UE C z dnia 28 marca 2022 r.)

Strony

Wnoszący odwołanie: Jean-François Jalkh (przedstawiciel: adwokat F. Wagner)

Druga strona postępowania: Parlament Europejski

Żądania wnoszącego odwołanie

- uchylenie wyroku Sądu Unii Europejskiej z dnia 1 grudnia 2021 r. w sprawie T-230/21, Jalkh/Parlament;

- stwierdzenie nieważności decyzji Parlamentu Europejskiego P9_TA(2021)0092 z dnia 25 marca 2021 r. w przedmiocie wniosku o uchylenie immunitetu skarżącego [2020/2110 (IMM)];

- obciążenie Parlamentu Europejskiego całością kosztów postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Wnoszący odwołanie podnosi trzy zarzuty na poparcie odwołania.

Zarzut pierwszy oparty jest na naruszeniu zasady, zgodnie z którą "Postępowanie karne wstrzymuje postępowanie administracyjne i postępowanie cywilne". Zdaniem wnoszącego odwołanie Sąd popełnił oczywisty błąd w ocenie, w wyniku którego pominął w swojej analizie przepisy prawa obowiązujące w Unii oraz orzecznictwo państwa Unii, które mogły i powinny były zostać uwzględnione w przypadku wnoszącego odwołanie, w celu zawieszenia postępowania w sprawie uchylenia jego immunitetu, mając na uwadze zawiadomienie złożone przeciwko X wraz z wniesieniem powództwa adhezyjnego, które wpłynęło w dniu 15 grudnia 2020 r. do sędziego śledczego w Brukseli z racji sporządzania fałszywych dokumentów i posługiwania się nimi.

Drugi zarzut dotyczy oczywistego błędu w ocenie prawa Unii poprzez pominięcie okoliczności naruszenia przez Parlament Europejski, za pośrednictwem jego Komisji Prawnej (JURI), art. 7 komunikatu 0011/2019 z dnia 19 listopada 2019 r.

Zdaniem wnoszącego odwołanie Sąd popełnił oczywisty błąd w ocenie prawa Unii i jego zasad ogólnych, takich jak zasada równego traktowania i zasada dobrej administracji, które miały szczególne znaczenie dla postępowania, ponieważ wnoszący odwołanie twierdził, że napisane odręcznie sformułowanie "très attentive" ("szczególna uwaga") uzupełaniające sporządzony na maszynie zwrot grzecznościowy figurujący w piśmie ministra sprawiedliwości z dnia 16 czerwca 2020 r. należy uznać za ujawniające gorliwość rządu francuskiego do wykorzystania przedmiotowego postępowania sądowego w debacie politycznej i jako takie za stanowiące fumus persecutionnis.

Zarzut trzeci oparty jest na naruszeniu art. 9 protokołu w sprawie immunitetów. Zdaniem wnoszącego odwołanie Sąd uznaje, że zarzucane fakty, a mianowicie wykorzystanie przez Jeana-François Jalkha jego budżetu przeznaczonego na koszty zatrudnienia asystentów parlamentarnych, są objęte immunitetem przewidzianym w art. 9 protokołu, lecz poprzestaje na ogólnym stwierdzeniu, aby oddalić zarzut bez wyjaśnienia powodów swojego działania.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024