Pomoc państwa - Francja - Pomoc państwa SA.47970 (2017/C) - Pomoc na rzecz portu lotniczego Béziers i przedsiębiorstwa Ryanair - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - FRANCJA
Pomoc państwa SA.47970 (2017/C) - Pomoc na rzecz portu lotniczego Béziers i przedsiębiorstwa Ryanair Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2021/C 60/02)

(Dz.U.UE C z dnia 19 lutego 2021 r.)

Pismem z dnia 3 marca 2020 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Francję o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, dotyczącego wyżej wspomnianego środków pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i towarzyszącego mu pisma na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIE

Faks + 32 22961242

Stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom Francji. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

Procedura

Pismem z dnia 20 marca 2017 r. Komisja otrzymała skargę dotyczącą potencjalnej pomocy udzielanej od 2007 r. przez lokalne organy publiczne na rzecz przedsiębiorstwa Ryanair w związku z jego działalnością w porcie lotniczym Béziers. W skardze wspomniano również o wsparciu finansowym rzekomo otrzymywanym przez kolejne podmioty zarządzające portem lotniczym, mianowicie Izbę Handlowo-Przemysłową Béziers (zwaną dalej "CCIB") w latach 2007-2009 oraz Syndicat mixte Aéroport Béziers-Cap d'Agde - Hérault Occitanie od 2009 do 2020 r.

Pismem z dnia 24 marca 2017 r. Komisja przesłała władzom francuskim wersję skargi nieobjętą klauzulą poufności i wezwała je do przedstawienia wyjaśnień w odniesieniu do środków, których dotyczyła skarga. Władze francuskie udzieliły odpowiedzi w pismach z dnia 29 września 2017 r., 28 listopada 2017 r. oraz 29 stycznia 2018 r.

Pismami z dnia 17 grudnia 2018 r. i 27 czerwca 2019 r. Komisja zwróciła się do władz francuskich o dodatkowe informacje. Władze francuskie przesłały swoje odpowiedzi odpowiednio w pismach z dnia 24 kwietnia 2018 r. i 16 września 2019 r.

Opis środków pomocy, w odniesieniu do której Komisja wszczyna postępowanie

Po przeanalizowaniu dostępnych informacji Komisja doszła do wniosku, że konieczne jest wszczęcie formalnego postępowania wyjaśniającego w celu zbadania wszystkich wkładów finansowych dokonanych przez poszczególne organy publiczne na rzecz kolejnych operatorów portu lotniczego Béziers w latach 2008-2020. Formalne postępowanie wyjaśniające wszczęto również w celu oceny potencjalnej pomocy przyznanej przedsiębiorstwu Ryanair przez port lotniczy Béziers w ramach kilku umów marketingowych i umów o świadczenie usług portu lotniczego zawartych w latach 2007-2020.

Po pierwsze, organy zarządzające portem lotniczym Béziers skorzystały w latach 2008-2020 z pomocy operacyjnej w wysokości około [...] *  EUR.

Po drugie, port lotniczy Béziers zawarł szereg umów o świadczenie usług portu lotniczego z przedsiębiorstwem Ryanair (w latach 2007, 2011 i 2014) w celu ustalenia wysokości opłat należnych od przedsiębiorstwa lotniczego za usługi portu lotniczego. Port lotniczy zawarł również kilka umów marketingowych z Airport Marketing Services (spółką zależną należącą w całości do przedsiębiorstwa Ryanair) w celu promowania ruchu lotniczego w porcie lotniczym Béziers przynajmniej w latach 2009-2020.

Ocena środków pomocy

Jeżeli chodzi o wsparcie finansowe dla portu lotniczego, Komisja nie może wykluczyć, że wszystkie transfery finansowe, które przyczyniły się do obniżenia kosztów operacyjnych operatorów portu lotniczego, stanowią pomoc państwa. Na podstawie Wytycznych wspólnotowych z 2005 r. dotyczących finansowania portów lotniczych i pomocy państwa na rozpoczęcie działalności dla przedsiębiorstw lotniczych oferujących przeloty z regionalnych portów lotniczych 1  Komisja ma w szczególności wątpliwości co do wpływu tych środków na osiągnięcie jasno określonego celu leżącego we wspólnym interesie. Na podstawie Wytycznych z 2014 r. dotyczących pomocy państwa na rzecz portów lotniczych i przedsiębiorstw lotniczych 2  Komisja ma wątpliwości w szczególności co do stosowności środków, ich efektu zachęty i proporcjonalności.

Jeżeli chodzi o umowy marketingowe i umowy o świadczenie usług portu lotniczego zawarte z przedsiębiorstwami Airport Marketing Services i Ryanair, które w rzeczywistości są pojedynczym beneficjentem przedmiotowych środków, Komisja ma wątpliwości, czy podpisując je, operatorzy portu lotniczego postępowali jak ostrożni inwestorzy działający zgodnie z zasadami gospodarki rynkowej lub jak nabywcy publiczni, którzy rzeczywiście potrzebują zakupić usługi po cenie rynkowej.

Komisja uważa również na tym etapie, że nie zostały spełnione warunki zgodności pomocy na rozpoczęcie działalności określone w Wytycznych wspólnotowych z 2005 r. dotyczących finansowania portów lotniczych i pomocy państwa na rozpoczęcie działalności dla przedsiębiorstw lotniczych oferujących przeloty z regionalnych portów lotniczych. Nie oceniono między innymi długoterminowej rentowności połączeń w kontekście stopniowego zmniejszania pomocy, a intensywność i czas trwania środków wydają się niezgodne z warunkami określonymi w wyżej wymienionych wytycznych. Na podstawie Wytycznych z 2014 r. dotyczących pomocy państwa na rzecz portów lotniczych i przedsiębiorstw lotniczych Komisja ma w szczególności wątpliwości co do stosowności środków i ich proporcjonalności.

Zgodnie z art. 16 rozporządzenia Rady (UE) 2015/1589 3  wszelka niezgodna z prawem pomoc może podlegać odzyskaniu od beneficjenta.

TEKST PISMA

grafika

* Informacja poufna.
1 Wytyczne wspólnotowe dotyczące finansowania portów lotniczych i pomocy państwa na rozpoczęcie działalności dla przedsiębiorstw lotniczych oferujących przeloty z regionalnych portów lotniczych (Dz.U. C 312 z 9.12.2005, s. 1).
2 Wytyczne dotyczące pomocy państwa na rzecz portów lotniczych i przedsiębiorstw lotniczych (Dz.U. C 99 z 4.4.2014, s. 3).
3 Dz.U. L 248 z 24.9.2015, s. 9.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.60.12

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Francja - Pomoc państwa SA.47970 (2017/C) - Pomoc na rzecz portu lotniczego Béziers i przedsiębiorstwa Ryanair - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 19/02/2021
Data ogłoszenia: 19/02/2021