Zaproszenie do składania wniosków 2022 - EAC/A10/2021 - Europejski Korpus Solidarności

Zaproszenie do składania wniosków 2022 - EAC/A10/2021 Europejski Korpus Solidarności (2021/C 464/05)

1. Wprowadzenie i cele

Podstawą dla niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/888 z dnia 20 maja 2021 r. ustanawiające program "Europejski Korpus Solidarności", a także roczny program prac Europejskiego Korpusu Solidarności na 2022 r. (C(2021)7860). Program "Europejski Korpus Solidarności" obejmuje lata 2021-2027. Ogólne i szczegółowe cele programu "Europejski Korpus Solidarności" wymieniono w art. 3 rozporządzenia.

2. Działania

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków obejmuje następujące działania w ramach programu "Europejski Korpus Solidarności":

- Projekty wolontariatu

- Zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie

- Projekty solidarnościowe

- Znak jakości działań w ramach wolontariatu solidarnościowego

- Znak jakości wolontariatu w zakresie pomocy humanitarnej

- Wolontariat w ramach Europejskiego Ochotniczego Korpusu Pomocy Humanitarnej.

3. Kwalifikowalność

O finansowanie w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności może się ubiegać każdy podmiot publiczny lub prywatny, o charakterze niedochodowym lub dochodowym, lokalny, regionalny, krajowy lub międzynarodowy. Ponadto o finansowanie na projekty solidarnościowe mogą ubiegać się grupy młodych osób, które zarejestrowały się w portalu Europejskiego Korpusu Solidarności.

We wszystkich działaniach Europejskiego Korpusu Solidarności mogą w pełni uczestniczyć następujące państwa 1 :

- 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz kraje i terytoria zamorskie,

- państwa trzecie stowarzyszone z programem:

- państwa EFTA-EOG: Islandia i Liechtenstein,

- kraje kandydujące do UE 2 : Republika Turcji, Republika Macedonii Północnej.

Ponadto niektóre działania są otwarte dla podmiotów utworzonych zgodnie z prawem w państwach trzecich niestowa- rzyszonych z programem.

Więcej szczegółów na temat zasad uczestnictwa w programie można znaleźć w przewodniku po Europejskim Korpusie Solidarności na 2022 r.

4. Budżet i czas trwania projektów

Całkowity budżet przeznaczony na niniejsze zaproszenie do składania wniosków szacuje się na 138 800 000 EUR.

Całkowity budżet przeznaczony na zaproszenie do składania wniosków oraz jego podział jest orientacyjny i uzależniony od przyjęcia rocznego programu prac Europejskiego Korpusu Solidarności na 2022 r.; może on ulec zmianie w zależności od zmian rocznego programu prac Europejskiego Korpusu Solidarności. Potencjalni wnioskodawcy powinni regularnie sprawdzać roczny program prac Europejskiego Korpusu Solidarności oraz dokonywane w nim zmiany, opublikowane na stronie: https://europa.eu/youth/solidarity/organisations/reference-documents-resources_pl

Przyznane dotacje oraz czas trwania projektów są różne w zależności od takich czynników jak rodzaj projektu i rodzaj kwalifikowalnych wnioskodawców.

5. Termin składania wniosków

Określone poniżej terminy składania wniosków upływają o godzinie 12.00 (w południe) czasu obowiązującego w Brukseli.

Projekty wolontariatu 23 lutego 2022 r.
(runda fakultatywna) 4 października 2022 r.
Projekty solidarnościowe 23 lutego 2022 r.
(runda fakultatywna) 4 maja 2022 r.
4 października 2022 r.

Określone poniżej terminy składania wniosków upływają o godzinie 17.00 czasu obowiązującego w Brukseli.

Zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie 6 kwietnia 2022 r.
Wolontariat w ramach Korpusu Pomocy Humanitarnej 3 maja 2022 r.

Wnioski o przyznanie znaku jakości można składać w sposób ciągły.

Szczegółowe instrukcje dotyczące składania wniosków można znaleźć w przewodniku po Europejskim Korpusie Solidarności na 2022 r.

6. Szczegółowe informacje

Szczegółowe warunki niniejszego zaproszenia do składania wniosków wraz z priorytetami można znaleźć w przewodniku po Europejskim Korpusie Solidarności na 2022 r. pod adresem: https://europa.eu/youth/solidarity/organisations/ calls-for-proposals_pl

Przewodnik po Europejskim Korpusie Solidarności na 2022 r. jest integralną częścią niniejszego zaproszenia do składania wniosków, a określone w nim warunki uczestnictwa i finansowania mają w całości zastosowanie do niniejszego zaproszenia.

1 Podmioty utworzone zgodnie z prawem i osoby legalnie przebywające w tych krajach.
2 Z zastrzeżeniem podpisania dwustronnych układów o stowarzyszeniu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.464.17

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków 2022 - EAC/A10/2021 - Europejski Korpus Solidarności
Data aktu: 17/11/2021
Data ogłoszenia: 17/11/2021