Wyrok Trybunału z dnia 18 czerwca 2021 r. w sprawie E-10/20 - ADCADA Immobilien AG PCC w stanie upadłości przeciwko Urzędowi Nadzoru Finansowego.

WYROK TRYBUNAŁU
z dnia 18 czerwca 2021 r.
w sprawie E-10/20 ADCADA Immobilien AG PCC w stanie upadłości przeciwko Urzędowi Nadzoru Finansowego (Finanzmarktaufsicht)

(Rozporządzenie (UE) 2017/1129 - Ochrona inwestorów - Pojęcie "oferty publicznej papierów wartościowych" - Ujawnienie informacji - Obowiązek opublikowania prospektu emisyjnego - Wyłączenia)

(2021/C 417/04)

(Dz.U.UE C z dnia 13 października 2021 r.)

W sprawie E-10/20, ADCADA Immobilien AG PCC w stanie upadłości przeciwko Urzędowi Nadzoru Finansowego (FinanzFinanzmarktaufsicht) - WNIOSEK skierowany do Trybunału przez Komisję Odwoławczą Urzędu Nadzoru Rynku Finansowego (Beschwerdekommission der Finanzmarktaufsicht) na podstawie art. 34 Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości, dotyczący wykładni rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie prospektu, który ma być publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym oraz uchylenia dyrektywy 2003/71/WE, w szczególności jego art. 1 ust. 4 lit. b) i art. 2 lit d), Trybunał, w składzie Pall Hreinsson, prezes (sędzia sprawozdawca), Per Christiansen i Bernd Hammermann (sędziowie), wydał w dniu 18 czerwca 2021 r. wyrok zawierający sentencję następującej treści:

1. "To, czy przedstawiono wystarczające informacje na temat warunków oferty i papierów wartościowych, które mają być oferowane, aby umożliwić inwestorowi podjęcie decyzji o zakupie i subskrypcji tych papierów wartościowych zgodnie z art. 2 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie prospektu, który ma być publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym, należy oceniać indywidualnie dla każdego przypadku.

W okolicznościach takich jak w postępowaniu głównym, z zastrzeżeniem weryfikacji przez organ odsyłający, mamy do czynienia z »ofertą publiczną papierów wartościowych« w rozumieniu art. 2 lit. d) rozporządzenia (UE) 2017/1129.

2. Dla oceny, czy ma miejsce »oferta publiczna papierów wartościowych« w rozumieniu art. 2 lit. d) rozporządzenia (UE) 2017/1129, może mieć znaczenie fakt, że komunikat zawiera pewne wyraźnie widoczne informacje wskazujące, że dalsze informacje można uzyskać gdzie indziej, a pełne warunki dotyczące obligacji nie są dostępne w internecie lub ogólnie dostępne w inny sposób. Jeżeli jednak komunikat zawiera już wystarczające informacje dla celów art. 2 lit. d), zawarcie takiego oświadczenia lub fakt, że pełne warunki dotyczące obligacji nie są dostępne w internecie lub ogólnie dostępne w inny sposób, nie będą mogły zmienić jego kwalifikacji jako »oferta publiczna papierów wartościowych«.

3. Co do zasady istotne dla celów art. 1 ust. 4 lit. b) rozporządzenia (UE) 2017/1129 jest to, że informacja dotycząca oferty papierów wartościowych jest przekazywana potencjalnym nabywcom wyłącznie na żądanie, przy jednoczesnym zapewnieniu, że informacja przekazywana jest jedynie maksymalnie 149 osobom fizycznym lub prawnym z każdego państwa EOG, które nie są inwestorami kwalifikowanymi. Jednakże, aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego w art. 1 ust. 4 lit. b), oferta papierów wartościowych musi być faktycznie skierowana do mniej niż 150 osób fizycznych lub prawnych z każdego państwa EOG, innych niż inwestorzy kwalifikowani. Ograniczenie przewidziane w tym przepisie nie może być obchodzone poprzez rozpowszechnianie oferty w państwie EOG za pośrednictwem różnych środków przekazu.".

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.417.23

Rodzaj: Wyrok
Tytuł: Wyrok Trybunału z dnia 18 czerwca 2021 r. w sprawie E-10/20 - ADCADA Immobilien AG PCC w stanie upadłości przeciwko Urzędowi Nadzoru Finansowego.
Data aktu: 18/06/2021
Data ogłoszenia: 14/10/2021