Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 35/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały.

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 35/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały
(2021/C 416/02)

I. WPROWADZENIE

1. 12 kwietnia 2016 r. Komisja przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wyżej wymieniony wniosek dotyczący dyrektywy 1 .

2. Europejski Komitet Ekonomiczno-Spo łeczny przyjął opinię 21 września 2016 r. 2

3. Parlament Europejski przyjął stanowisko w pierwszym czytaniu 27 marca 2019 r. 3

4. 3 marca 2021 r. prezydencji udzielono mandatu negocjacyjnego 4 . Ogółem odbyły się trzy rundy posiedzeń trójstronnych.

5. 17 czerwca 2021 r. przewodniczący Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) oraz Komisji Prawnej (JURI) skierowali pismo do prezydencji, w którym stwierdzili, że jeżeli Rada formalnie przekaże Parlamentowi swoje stanowisko w kształcie, w jakim jest ono przedstawione w załączniku do tego pisma, zalecą zgromadzeniu plenarnemu zatwierdzenie stanowiska Rady bez poprawek w drugim czytaniu.

II. CEL

Przedmiotowa dyrektywa wprowadza wymóg, by niektóre przedsiębiorstwa wielonarodowe ujawniały publicznie w specjalnym sprawozdaniu płacony przez siebie podatek dochodowy, wraz z innymi odpowiednimi informacjami. Przedsiębiorstwa wielonarodowe, których przychody przekraczają 750 mln EUR, będą musiały spełniać te dodatkowe wymogi w zakresie przejrzystości. Po raz pierwszy również pozaeuropejskie przedsiębiorstwa wielonarodowe prowadzące działalność gospodarczą w UE będą miały - poprzez swoje jednostki zależne i oddziały - te same obowiązki sprawozdawcze co unijne przedsiębiorstwa wielonarodowe.

Przedmiotowy wniosek stanowi uzupełnienie aktualnych obowiązków przedsiębiorstw w zakresie sprawozdawczo ści finansowej wynikających z dyrektywy o rachunkowości nr 2013/34/UE (dyrektywy o rachunkowości) i nie koliduje z tymi wymogami w odniesieniu do sprawozdań finansowych przedsiębiorstw, przykładowo w związku z publikowaniem ich rocznych sprawozdań finansowych.

Wniosek nie zmienia istniejących już przepisów dotyczących sprawozdawczo ści niefinansowej i sektorowej w podziale na kraje w odniesieniu zarówno do sektora bankowego, jak i przemysłu wydobywczego i przemysłu pozyskiwania drewna. Wprowadza jednak zwolnienie w celu uniknięcia podwójnej sprawozdawczo ści dla sektora bankowego, który podlega już rygorystycznym przepisom w zakresie sprawozdawczo ści publicznej na podstawie ustawodawstwa UE dotyczącego bankowości.

III. ANALIZA STANOWISKA RADY W PIERWSZYM CZYTANIU

A. Uwagi ogólne

Parlament i Rada przeprowadziły negocjacje w celu zawarcia wczesnego porozumienia w drugim czytaniu na podstawie stanowiska Rady w pierwszym czytaniu, którego brzmienie Parlament mógł zaakceptować. Tekst stanowiska Rady w pierwszym czytaniu jest pełnym odzwierciedleniem kompromisu osiągniętego między współprawo- dawcami.

B. Kluczowe kwestie

Współprawodawcy zdołali osiągnąć kompromis podczas negocjacji na początku czerwca 2021 r. Główne elementy kompromisu wypracowanego z Parlamentem to m.in:

- Agregacja/dezagregacja informacji sprawozdawczych: dezagregacja została ustanowiona jedynie (i) dla państw członkowskich UE, (ii) dla jurysdykcji podatkowych państw trzecich wymienionych w załączniku I do konkluzji Rady w sprawie unijnego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych oraz (iii) dla jurysdykcji podatkowych państw trzecich wymienionych w załączniku II do tych samych konkluzji Rady przez ostatnie dwa kolejne lata.

- Klauzula ochronna: współprawodawcy uzgodnili, że okres ochronny będzie trwał maksymalnie pięć lat.

- Informacje, które mają być publikowane: kwestię tę uzgodniono na podstawie zmienionego mandatu Rady.

- Wspólny wzór, elektroniczny format raportowania i publikowanie informacji: kwestię tę uzgodniono na podstawie zmienionego mandatu Rady.

- Klauzula przeglądowa: współprawodawcy uzgodnili, że Komisja przedstawi sprawozdanie cztery lata po dacie transpozycji.

- Oświadczenie biegłego rewidenta: współprawodawcy uzgodnili, że w ramach badania można sprawdzić tylko, czy faktycznie opublikowano sprawozdanie, a nie można kontrolować jego treści.

- Okres transpozycji: ustalono, że okres transpozycji będzie trwał 18 miesięcy.

IV. PODSUMOWANIE

Stanowisko Rady stanowi pełne odzwierciedlenie kompromisu osiągniętego w negocjacjach między Parlamentem Europejskim a Radą, prowadzonych przy wsparciu Komisji. Kompromis ten został potwierdzony pismem przewodniczących Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) oraz Komisji Prawnej (JURI) skierowanym do przewodniczącego Komitetu Stałych Przedstawicieli w dniu 17 czerwca 2021 r. W piśmie tym przewodniczący komisji ECON i JURI zaznaczyli, że zalecą ich członkom, a następnie zgromadzeniu plenarnemu, by zatwierdzili stanowisko Rady w pierwszym czytaniu bez poprawek Parlamentu w drugim czytaniu - z zastrzeżeniem weryfikacji, której mają dokonać prawnicy lingwiści obu instytucji.

1 Dok. 7949/16.
2 Dok. 12641/16.
3 P8_TA(2019)0309.
4 Dok. 6399/21.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.416.15

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 35/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały.
Data aktu: 28/09/2021
Data ogłoszenia: 13/10/2021