Sprawa T-479/21: Skarga wniesiona w dniu 7 sierpnia 2021 r. - Haswani / Rada.

Skarga wniesiona w dniu 7 sierpnia 2021 r. - Haswani / Rada
(Sprawa T-479/21)

Język postępowania: francuski

(2021/C 412/21)

(Dz.U.UE C z dnia 11 października 2021 r.)

Strony

Strona skarżąca: George Haswani (Yabroud, Syria) (przedstawiciel: adwokat G. Karouni)

Strona pozwana: Rada Unii Europejskiej

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności, w zakresie w jakim dane akty prawne dotyczą skarżącego:

- decyzji Rady (WPZiB) 2021/855 z dnia 27 maja 2021 r. zmieniającej decyzję 2013/255/WPZiB;

- rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) 2021/848 z dnia 27 maja 2021 r. wykonującego rozporządzenie (UE) nr 36/2012 w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Syrii;

a w konsekwencji,

- nakazanie usunięcia nazwiska George'a Haswaniego z załączników do ww. aktów;

- zasądzenie od Rady zapłaty kwoty 100 000 EUR z tytułu zadośćuczunienia;

- na podstawie art. 134 regulaminu postępowania przed Sądem kosztami zostaje obciążona strona przegrywająca sprawę. M. Haswani żąda, by Rada pokryła własne koszty oraz koszty poniesione przez niego, które wykaże w toku postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi skarżący podnosi pięć zarzutów.

1. Zarzut pierwszy, dotyczący naruszenia prawa do obrony i rzetelnego procesu. Skarżący zarzuca Radzie naruszenie prawa do obrony, a w szczególności prawa do bycia wysłuchanym, zanim podjęła decyzję o utrzymaniu go na liście sankcji.

2. Zarzut drugi, dotyczący naruszenia obowiązku uzasadnienia. Skarżący zarzuca Radzie, że poprzestała na niejasnych i ogólnikowych rozważaniach, nie podając szczegółowo i konkretnie powodów, dla których uznała, korzystając z przysługującego jej uznania, że skarżący powinien zostać objęty rozpatrywanymi środkami ograniczającymi.

3. Zarzut trzeci, dotyczący zasady proporcjonalności w ramach realizacji praw podstawowych. Skarżący uważa w tym względzie, że zastosowane wobec niego środki są nieproporcjonalne w świetle deklarowanego celu i stanowią niewspółmierną ingerencję w wolność prowadzenia działalności gospodarczej i prawo własności, gdyż środki te dotyczą całej działalności gospodarczej bez dalszych kryteriów.

4. Zarzut czwarty, dotyczący oczywistego błędu w ocenie i braku dowodów. Skarżący podnosi, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem skuteczność kontroli sądowej wymaga w szczególności, by tytułem kontroli legalności podstaw decyzji o utrzymaniu danej osoby na listach osób objętych sankcjami sąd Unii upewnił się, że decyzja ta opiera się na wystarczająco solidnych podstawach faktycznych. Tymczasem twierdzenia Rady dotyczące zarówno "bliskich powiązań z reżimem", jak i rzekomej roli pośrednika w transakcjach naftowych między reżimem a Państwem Islamskim są pozbawione jakichkolwiek podstaw i powinny być ostatecznie odrzucone.

5. Zarzut piąty, dotyczący żądania odszkodowawczego w zakresie naprawiania poniesionych szkód.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024