Oświadczenia Komisji - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej - Przyjęcie aktu ustawodawczego.

OŚWIADCZENIA KOMISJI
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060
z dnia 24 czerwca 2021 r.
ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej - Przyjęcie aktu ustawodawczego
(2021/C 269 I/01)

Oświadczenie w sprawie rozliczenia płatności zaliczkowych

Pułapy płatności określone w rozporządzeniu w sprawie wieloletnich ram finansowych uwzględniały założenie, że wszystkie płatności zaliczkowe będą rozliczane corocznie. Komisja uważa, że wskutek porozumienia dotyczącego rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów osiągniętego przez współprawodawców można przekroczyć pułapy obowiązujące na podstawie wieloletnich ram finansowych, przy uwzględnieniu oczekiwanych profili płatności. To może spowodować zaległości płatnicze w drugiej połowie następnego okresu.

Oświadczenie w sprawie ustrukturyzowanego dialogu w ramach środków tymczasowych dotyczących wykorzystania Funduszy w reakcji na wyjątkowe i nadzwyczajne okoliczności

W przepisach przyjętych przez współprawodawców zobowiązano Komisję do niezwłocznego informowania Parlamentu i Rady o ocenie sytuacji w odniesieniu do wyjątkowych i nadzwyczajnych okoliczności. Współprawodawcy wymagają również, aby Komisja bezzwłocznie informowała ich o przewidywanych działaniach następczych w formie środków tymczasowych dotyczących wykorzystania Funduszy oraz aby uwzględniała przyjęte stanowiska oraz opinie wyrażone w ramach ustrukturyzowanego dialogu, do którego Parlament lub Rada mogą zaprosić Komisję.

Wymogi te nie są zgodne z art. 291 ust. 2 i 3 TFUE ani z rozporządzeniem nr 182/2011 dotyczącym procedury komitetowej, które nie przewidują udziału Parlamentu i Rady w kontroli realizacji uprawnień wykonawczych nadanych Komisji. Wymogi takie mogą prowadzić do sytuacji, w której uprawnienia wykonawcze Komisji zostałyby ograniczone. W związku z tym Komisja może zaakceptować te wymogi, o ile nie naruszają one uprawnień wykonawczych wynikających z art. 291 TFUE i rozporządzenia nr 182/2011 dotyczącego procedury komitetowej.

Przepisów tych nie można w żadnym razie przenosić do innych ram prawnych, które nie przewidują wyjątkowych i nadzwyczajnych okoliczności.

Oświadczenie w sprawie dalszych działań mających na celu ochronę budżetu Unii i zasobów Next Generation EU przed nadużyciami finansowymi i nieprawidłowościami poprzez wprowadzenie obowiązku stosowania jednolitego narzędzia eksploracji danych udostępnionego przez Komisję

W pkt 30-33 Porozumienia międzyinstytucjonalnego między Parlamentem Europejskim, Radą Unii Europejskiej i Komisją Europejską w sprawie dyscypliny budżetowej, współpracy w kwestiach budżetowych i należytego zarządzania finansami oraz w sprawie nowych zasobów własnych, w tym również harmonogramu wprowadzania nowych zasobów własnych, zobowiązano Komisję do udostępnienia zintegrowanego i interoperacyjnego systemu informowania i monitorowania, w tym jednolitego narzędzia eksploracji danych i punktowej oceny ryzyka służącego do dostępu do wymaganych danych i ich analizy z myślą o ich powszechnym stosowaniu przez państwa członkowskie. Ponadto wymienione trzy instytucje uzgodniły, że będą ściśle współpracować w trakcie procedury ustawodawczej dotyczącej odnośnych aktów podstawowych w celu zapewnienia podjęcia działań następczych w związku z konkluzjami Rady Europejskiej z lipca 2020 r. dotyczącymi tego elementu.

Komisja jest zdania, że porozumienie osiągnięte przez współprawodawców na podstawie art. 69 ust. 2 (obowiązki państw członkowskich) w sprawie obowiązkowego stosowania jednolitego narzędzia eksploracji danych oraz w sprawie gromadzenia i analizy danych dotyczących beneficjentów rzeczywistych odbiorców finansowania nie jest wystarczające do zwiększenia ochrony budżetu Unii i Next Generation EU przed oszustwami i nieprawidłowościami ani do zapewnienia skutecznych kontroli konfliktów interesów, nieprawidłowości, kwestii podwójnego finansowania i niezgodnego z prawem wykorzystywania środków finansowych. Dlatego podejście uzgodnione przez współprawodawców w rozporządzeniu w sprawie wspólnych przepisów nie odzwierciedla należycie pożądanego poziomu ambicji i ducha porozumienia międzyinstytucjo- nalnego.

Oświadczenie w sprawie ochrony budżetu UE poprzez zatrzymanie odsetkowej części płatności na rzecz programów objętych zarządzaniem dzielonym

Komisja uważa, że osiągnięte przez współprawodawców porozumienie, aby obniżyć poziom zatrzymania kwot dla płatności objętych zarządzaniem dzielonym z 10 % do 5 %, stwarza podwyższone ryzyko wypłacania z budżetu UE kwot narażonych na nieprawidłowości.

Aby zminimalizować to ryzyko, Komisja będzie wstrzymywać i zawieszać płatności na rzecz programów, gdy tylko uzna, że poziom zatrzymania 5 % nie wystarcza do pokrycia kwoty odpowiadającej potencjalnym nieprawidłowościom.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.269I.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Oświadczenia Komisji - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej - Przyjęcie aktu ustawodawczego.
Data aktu: 24/06/2021
Data ogłoszenia: 07/07/2021