Oświadczenie Rady w sprawie zarządzania w odniesieniu do Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej - Globalny wymiar Europy.

Oświadczenie Rady w sprawie zarządzania w odniesieniu do Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej - Globalny wymiar Europy
(2021/C 226 I/03)

Na mocy art. 16 ust. 1 TUE Rada pełni funkcje określania polityki i koordynacji. Rada przyczynia się również do ogólnych ram polityki do celów wdrażania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/947 z dnia 9 czerwca 2021 r. ustanawiającego Instrument Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej (ISWMR) - Globalny wymiar Europy, o czym mowa w art. 7 tego rozporządzenia. ISWMR - Globalny wymiar Europy łączy poprzednie instrumenty w liczbie dziesięciu w jeden szeroko zakrojony i kompleksowy instrument. Wymaga to ulepszonych wytycznych strategicznych ze strony Rady w odniesieniu do głównych celów polityki i priorytetów instrumentu, w tym w celu zapewnienia większej spójności, zgodności i komplementarności z innymi odpowiednimi instrumentami i politykami UE z myślą o realizowaniu unijnych wartości i interesów.

Przy poszanowaniu podziału kompetencji i ról pomiędzy instytucjami unijnymi i w celu zapewnienia podstaw merytorycznych dla wytycznych strategicznych, Rada zamierza regularnie dokonywać wymiany poglądów i prowadzić działania następcze w odniesieniu do ogólnych wyborów strategicznych dotyczących programowania, w tym przyznawania finansowania na filar geograficzny i filar tematyczny instrumentu, oraz w odniesieniu do wykorzystywania filaru dotyczącego szybkiego reagowania i uruchamiania środków finansowych z rezerwy na nowe wyzwania i priorytety.

Te wymiany poglądów powinny również dotyczyć monitorowania optymalnego wykorzystywania zasobów w stosunku do celów dotyczących wydatków, zawieszania unijnej pomocy zewnętrznej w ramach instrumentu oraz wyników ocen tematycznych i geograficznych.

Ponadto wymiany poglądów powinny dotyczyć tego w jaki sposób finansowanie unijne jest wykorzystywane do realizacji celów określonych w instrumencie, dotyczących między innymi zmniejszenia, a w perspektywie długookresowej wyeliminowania ubóstwa, zapewnienia zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianą klimatu, umacniania, wspierania i propagowania demokracji, praworządności i przestrzegania praw człowieka oraz wykorzystywania elastycznych mechanizmów finansowania migracji oraz tego, w jaki sposób stosowanie niezbędnych środków nacisku powoduje ewentualne zmiany w finansowaniu.

Komisja jest proszona o przekazanie stosownych informacji, by ułatwić wymiany poglądów z Radą i by w pełni uwzględnić stanowiska Rady.

Rada formułuje wytyczne strategiczne i zapewnia ogólną koordynację, a przedstawiciele państw członkowskich w komitecie ustanowionym rozporządzeniem w sprawie ISWMR - Globalny wymiar Europy będą pełnić swoją rolę zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 182/2011. Komitet powinien być zwoływany w różnych formatach odpowiedzialnych za konkretne obszary interwencji, takie jak programy geograficzne i tematyczne oraz działania szybkiego reagowania, tak by państwa członkowskie mogły korzystać z odpowiedniej wiedzy fachowej. Przedstawiciele państw członkowskich powinni przeprowadzać regularne wymiany poglądów z Komisją na temat wieloletniego programowania ISWMR - Globalny wymiar Europy, w szczególności w odniesieniu do filarów geograficznego i tematycznego, przeglądów śródokresowych i przeglądów ad hoc wieloletnich programów indykatywnych. Przedstawiciele państw członkowskich mogą zwrócić się o przeanalizowanie kwestii związanych z wdrażaniem instrumentu. Rada zwraca się do Komisji o uwzględnienie powyższych kwestii w swoim wniosku dotyczącym zasad procedury obowiązującej w komitecie.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.226I.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Oświadczenie Rady w sprawie zarządzania w odniesieniu do Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej - Globalny wymiar Europy.
Data aktu: 09/06/2021
Data ogłoszenia: 14/06/2021