Komunikat Komisji - Uzupełnienie do Wytycznych w sprawie szczegółów różnych kategorii zmian, w sprawie funkcjonowania procedur ustanowionych w rozdziałach II, IIa, III i IV rozporządzenia Komisji (WE) nr 1234/2008 z dnia 24 listopada 2008 r. dotyczącego badania zmian w warunkach pozwoleń na dopuszczenie do obrotu dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi i weterynaryjnych produktów leczniczych oraz w sprawie dokumentacji, którą należy przedłożyć na podstawie tych procedur.

KOMUNIKAT KOMISJI
Uzupełnienie do Wytycznych w sprawie szczegółów różnych kategorii zmian, w sprawie funkcjonowania procedur ustanowionych w rozdziałach II, IIa, III i IV rozporządzenia Komisji (WE) nr 1234/2008 z dnia 24 listopada 2008 r. dotyczącego badania zmian w warunkach pozwoleń na dopuszczenie do obrotu dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi i weterynaryjnych produktów leczniczych oraz w sprawie dokumentacji, którą należy przedłożyć na podstawie tych procedur
(2021/C 215 I/01)

W związku z Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/756 z dnia 24 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1234/2008 dotyczące badania zmian w warunkach pozwoleń na dopuszczenie do obrotu dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi i weterynaryjnych produktów leczniczych 1  dodaje się następujące sekcje do Wytycznych w sprawie szczegółów różnych kategorii zmian, w sprawie funkcjonowania procedur ustanowionych w rozdziałach II, IIa, III i IV rozporządzenia Komisji (WE) nr 1234/2008 z dnia 24 listopada 2008 r. dotyczącego badania zmian w warunkach pozwoleń na dopuszczenie do obrotu dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi i weterynaryjnych produktów leczniczych oraz w sprawie dokumentacji, którą należy przedłożyć na podstawie tych procedur (2013/C 223/01).
2.
WYTYCZNE DOTYCZĄCE PROCEDURY ROZPATRYWANIA ZMIAN

2.5a. Szczepionki przeciwko koronawirusowi ludzkiemu

Niniejsze wytyczne odnoszą się do stosowania art. 21 rozporządzenia w sprawie zmian oraz załączników I i II do tego rozporządzenia. Rozporządzenie to umożliwia aktualizację substancji czynnej dopuszczonych szczepionek przeciwko koronawirusowi ludzkiemu.

Zmiany takie obejmują zastąpienie lub dodanie serotypu, szczepu, antygenu lub sekwencji kodowania bądź połączenia serotypów, szczepów, antygenów lub sekwencji kodowania, pod warunkiem że technologia platformy szczepionkowej pozostanie podobna. Zmiany te klasyfikuje się jako zmiany typu II i stosuje się je do wszystkich szczepionek przeciwko koronawirusowi ludzkiemu.

Podczas pandemii, której istnienie zostało we właściwy sposób uznane przez Światową Organizację Zdrowia lub Unię, stosowany będzie przyspieszony harmonogram uzgodniony z właściwymi organami. Właściwe organy mogą zwrócić się podczas oceny o dodatkowe dane w celu podjęcia decyzji.

Posiadaczom pozwolenia na dopuszczenie do obrotu zaleca się uprzednie omówienie z Agencją - lub, w stosownych przypadkach, z referencyjnym państwem członkowskim lub właściwym organem krajowym - przedłożenia takiej zmiany, aby rozważyć stosowność zmiany w substancji czynnej z uwzględnieniem sytuacji epidemiologicznej, pilnego charakteru i kampanii szczepień.

Wszelkie inne zmiany dotyczące szczepionek przeciwko koronawirusowi ludzkiemu są objęte procedurami dotyczącymi zmian przewidzianymi w innych sekcjach niniejszych wytycznych. Wniosek, który należy przedstawić zgodnie z odpowiednimi nagłówkami i numeracją formatu CTD UE, powinien zawierać następujące elementy:

pismo przewodnie,
moduł 1, w tym wypełniony formularz wniosku UE (opublikowany w Uwagach dla wnioskodawców) wraz z przeglądem zmian wprowadzonych we wszystkich modułach z myślą o uwzględnieniu zastąpienia lub dodania serotypu, szczepu, antygenu lub sekwencji kodowania bądź ich połączenia oraz ze zmienionym drukiem informacyjnym przedstawionym w odpowiednim formacie,
aktualizację lub uzupełnienie podsumowań jakości, przeglądów nieklinicznych i klinicznych w stosownych przypadkach,
dane uzupełniające dotyczące proponowanej zmiany. W przypadku modułu 3 posiadacz pozwolenia na dopuszczenie do obrotu powinien z wyprzedzeniem omówić strukturę tego modułu z właściwym organem.

Możliwe jest współistnienie różnych wersji szczepionki (np. różnych serotypów, szczepów, antygenów lub sekwencji kodowania bądź połączenia serotypów, szczepów, antygenów lub sekwencji kodowania) w ramach tego samego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. W celu odróżnienia instrukcji stosowania różnych wersji szczepionki powinny istnieć odrębne druki informacyjne dla każdej wersji serotypu, szczepu, antygenu lub sekwencji kodowania bądź połączenia. Zakłada się również, że może to skutkować istnieniem różnych międzynarodowych niezastrzeżo- nych nazw.

Ponadto, aby zapewnić odpowiednie zróżnicowanie, które może pomóc pracownikom służby zdrowia lub pacjentom przepisać/wybrać odpowiednią wersję szczepionki, oraz aby ułatwić identyfikowalność, posiadacze pozwolenia na dopuszczenie do obrotu powinni proponować kwalifikatory/skróty jako część nazwy własnej, jak również zróżnicowanie opakowań różnych wersji szczepionki.

W wyjątkowych sytuacjach kwalifikatory lub skróty mogą, w razie potrzeby, zostać przetłumaczone. Nazewnictwo poszczególnych wersji należy z wyprzedzeniem omówić z właściwym organem. W przypadku szczepionek dopuszczonych do obrotu w procedurze scentralizowanej powinno ono podlegać zatwierdzeniu przez Agencję.

W przypadku przedkładanych w ramach procedury scentralizowanej wniosków dotyczących aktualizacji szczepionek przeciwko koronawirusowi ludzkiemu należy zgodnie z procedurami finansowymi Agencji uiścić odpowiednią opłatę za zmianę przewidzianą w rozporządzeniu Rady (WE) nr 297/95.

W przypadku wniosków dotyczących aktualizacji szczepionek przeciwko koronawirusowi ludzkiemu przedkładanych w ramach procedury wzajemnego uznawania referencyjne państwo członkowskie powinno również otrzymać wykaz dat wysyłki. Wykaz ten musi zawierać numer procedury, daty wysłania wniosków do każdego z zainteresowanych państw członkowskich oraz potwierdzenie uiszczenia odpowiednich opłat zgodnie z wymogami zainteresowanych właściwych organów.

4.
ZAŁĄCZNIK
B. ZMIANY JAKOŚCIOWE

B.I Substancja Czynna

B.I.a) Wytwarzanie

B.I.a.6 Zmiany w substancji czynnej szczepionki przeciwko koronawirusowi ludzkiemu Warunki, które należy spełnić Dokumentacja, którą należy złożyć Rodzaj procedury
a) Zastąpienie lub dodanie serotypu, szczepu, antygenu lub

sekwencji kodowania bądź połączenia serotypów, szczepów, antygenów lub sekwencji kodowania dla szczepionki przeciwko koronawirusowi ludzkiemu

II
1 Dz.U. L 162 z 10.5.2021, s. 1.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.215I.1

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Komunikat Komisji - Uzupełnienie do Wytycznych w sprawie szczegółów różnych kategorii zmian, w sprawie funkcjonowania procedur ustanowionych w rozdziałach II, IIa, III i IV rozporządzenia Komisji (WE) nr 1234/2008 z dnia 24 listopada 2008 r. dotyczącego badania zmian w warunkach pozwoleń na dopuszczenie do obrotu dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi i weterynaryjnych produktów leczniczych oraz w sprawie dokumentacji, którą należy przedłożyć na podstawie tych procedur.
Data aktu: 07/06/2021
Data ogłoszenia: 07/06/2021
Data wejścia w życie: 07/06/2021