Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 10/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (EFG) oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 1309/2013.

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 10/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (EFG) oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 1309/2013
(2021/C 156/02)

I.
WPROWADZENIE
1.
W dniu 30 maja 2018 r. Komisja przyjęła wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji 1 .
2.
Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji jest instrumentem wspierającym środki wdrażane przez państwa członkowskie w celu poprawy umiejętności pracowników, którzy stracili pracę, i zwiększenia ich szans na zatrudnienie.
3.
Komitet Regionów przyjął swoją opinię w dniu 6 grudnia 2018 r. 2 , a w dniu 12 grudnia 2018 r. swoją opinię przyjął Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny 3 .
4.
Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w pierwszym czytaniu na sesji plenarnej w dniu 16 stycznia 2019 r.
5.
Na posiedzeniu Rady EPSCO w dniu 15 marca 2019 r. wypracowano częściowe podejście ogólne 4  zapewniające ramy negocjacyjne.
6.
W lutym 2020 r. prezydencja rozpoczęła nieformalne dyskusje z Parlamentem Europejskim. Po serii spotkań technicznych i czterech politycznych posiedzeniach trójstronnych (4 lutego, 15 i 27 października oraz 16 grudnia) współprawodawcy osiągnęli wstępne porozumienie.
7.
W dniu 20 stycznia 2021 r. Komitet Stałych Przedstawicieli wypracował porozumienie polityczne 5  i zatwierdził ostateczny kompromis wynikający z rozmów trójstronnych, z zastrzeżeniem weryfikacji technicznej i prawno- językowej.
8.
W dniu 27 stycznia 2021 r. Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych przy Parlamencie Europejskim zatwierdziła tekst kompromisowy, z zastrzeżeniem weryfikacji technicznej i prawnojęzykowej. W tym samym dniu przewodnicząca tej komisji przesłała przewodniczącemu Komitetu Stałych Przedstawicieli pismo, w którym stwierdziła, że z zastrzeżeniem weryfikacji przez prawników lingwistów będzie rekomendowała wspomnianej komisji i zgromadzeniu plenarnemu przyjęcie stanowiska Rady bez poprawek. Skutkiem powyższego byłoby uznanie proponowanego aktu za przyjęty w brzmieniu, które odpowiada stanowisku Rady.
II.
CEL
9.
Celem rozporządzenia jest odnowienie Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji na okres obowiązywania wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 i tym samym umożliwienie Unii finansowania środków służących poprawie umiejętności pracowników, którzy stracili pracę, i zwiększeniu ich szans na zatrudnienie.
III.
ANALIZA STANOWISKA RADY W PIERWSZYM CZYTANIU
10.
Wniosek rozszerza zakres instrumentów poprzez uznanie dodatkowych powodów restrukturyzacji jako kwalifikujących się do wsparcia i ustalenie znacznie niższego progu kwalifikowalności zwolnionych pracowników.
11.
Stopa współfinansowania została dostosowana do EFS+, utrzymano jednak jej obecny minimalny poziom wynoszący 60 %.
12.
We wniosku przewidziano akt delegowany określający przypadki nieprawidłowości, jakie należy zgłaszać, i dane, jakie należy przedstawiać.
13.
Ustalono wspólne wskaźniki produktu i rezultatu dotyczące wniosków EFG.
14.
Przewidziano wyjątkowe przypadki, w których pozostałe środki na zobowiązania dostępne w ramach Funduszu nie są wystarczające do pokrycia pomocy uznanej za konieczną, kiedy to Komisja może odroczyć wniosek o przesunięcie budżetowe do kolejnego roku.
15.
Wniosek zawiera też klauzulę retroaktywności, aby uniknąć luk w finansowaniu w okresie między wygaśnięciem obecnego rozporządzenia i wejściem w życie nowego aktu.
IV.
PODSUMOWANIE
16.
Stanowisko Rady w pierwszym czytaniu dotyczące przedmiotowego rozporządzenia odzwierciedla kompromis wypracowany w toku negocjacji między Radą a Parlamentem Europejskim.
17.
Rada uważa, że jej stanowiska w pierwszym czytaniu stanowią wyważony tekst, który spełnia wszystkie cele rozporządzenia.
1 Dok. ST 9701/18 + ADD 1.
2 Dz.U. C 86 z 7.3.2019, s. 239-258.
3 Dz.U. C 110 z 22.3.2019, s. 82-86.
4 Dok. ST 7624/19.
5 Dok. ST 5043/21 ADD1 - REV1.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.156.24

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 10/2021 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (EFG) oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 1309/2013.
Data aktu: 30/04/2021
Data ogłoszenia: 30/04/2021