Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania kandydowaniem na stałego przewodniczącego wysokiego szczebla zespołu, o którym mowa w art. 143 rozporządzenia (UE, Euratom) 2018/1046, i na jego/jej zastępcę.

Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania kandydowaniem na stałego przewodniczącego wysokiego szczebla zespołu, o którym mowa w art. 143 rozporządzenia (UE, Euratom) 2018/1046, i na jego/jej zastępcę 1
(2021/C 147 A/01)

I.
Zespół

Komisja Europejska zarządza systemem wczesnego wykrywania i wykluczania ("EDES"). EDES utworzono w 2016 r. i opiera się on na rozporządzeniu finansowym mającym zastosowanie do budżetu UE, zmienionym w 2018 r. 2  (art. 135-145). EDES jest sprawnym narzędziem służącym wzmocnieniu ochrony interesów finansowych UE przed nierzetelnymi osobami i podmiotami oraz przed oszustami (kary obejmują m.in. wykluczenie z udziału w pozyskiwaniu środków z funduszy UE lub Europejskiego Funduszu Rozwoju (EFR) oraz, w stosownych przypadkach, publikację decyzji w sprawie sankcji).

Spójność procedury dotyczącej sankcji administracyjnych zapewnia zespół, o którym mowa w art. 143 rozporządzenia finansowego ("zespół").

Najważniejsze kompetencje zespołu to:

ocena wszystkich wniosków o sankcje administracyjne składanych przez urzędników zatwierdzających Komisji oraz innych instytucji i organów Unii,
przyjmowanie zaleceń w sprawie sankcji administracyjnych, tj. wykluczenia lub kar finansowych, oraz, w stosownych przypadkach, publikacji decyzji w sprawie tych sankcji, na wniosek delegowanego urzędnika zatwierdzającego.

Zgodnie z art. 93 rozporządzenia finansowego zespół EDES jest również odpowiedzialny za ocenę przypadków wewnętrznych nieprawidłowości finansowych ze strony pracowników unijnych. Przy rozpatrywaniu takich przypadków w zespole zasiada 3 dodatkowych członków (przedstawiciel właściwego organu powołującego, członek wyznaczony przez właściwy komitet pracowniczy oraz członek służby prawnej danej instytucji lub organu Unii).

Zespół posiada regulamin wewnętrzny ustanowiony decyzją Komisji 2018/1220 3 . Regulamin ten dotyczy sposobu organizowania prac zespołu.

W skład zespołu wchodzą:

stały, niezależny przewodniczący wysokiego szczebla ("przewodniczący"),
dwóch przedstawicieli Komisji (dwóch członków z odnawialnym mandatem wyznaczonych przez Komisję),
jeden przedstawiciel urzędnika zatwierdzającego składającego wniosek.

Zespół wspierany jest przez stały sekretariat, który jest zapewniany przez Komisję i podlega administracyjnie Dyrekcji Generalnej ds. Budżetu. Dyskusje i pisemne procedury przed zespołem mogą być prowadzone w języku angielskim, francuskim lub niemieckim.

II.
Przewodniczący zespołu

Przewodniczący reprezentuje zespół. Przewodniczy on wszystkim posiedzeniom zespołu, które mogą odbywać się w drodze procedury pisemnej. Z pomocą stałego sekretariatu przewodniczący:

zwołuje posiedzenia zespołu, przewodniczy tym posiedzeniom oraz organizuje prace zespołu,
ustala harmonogram posiedzeń zespołu po konsultacji ze stałymi członkami oraz zaprasza, w razie potrzeby, innych urzędników zatwierdzających do udziału w posiedzeniach zespołu w charakterze obserwatorów,
w stosownych przypadkach deleguje na innego członka zespołu upoważnienie do podpisywania - w jego/jej imieniu i według udzielonych przez niego/nią instrukcji - dokumentów odnoszących się do konkretnej sprawy lub do kwestii administracyjnych,
w stosownych przypadkach zapewnia ścisłą współpracę z OLAF-em, a w przyszłości także z prokuratorem europejskim,
ułatwia proces decyzyjny i konsensus między członkami zespołu w celu ustalenia wstępnej klasyfikacji prawnej i wydania zaleceń.

Orientacyjna liczba dni roboczych w roku potrzebnych do wypełniania opisanych powyżej zadań jest następująca:

dziesięć (10) dni roboczych na udział w posiedzeniach w Brukseli,
sześćdziesiąt (60) dni roboczych na prace przygotowawcze (które mogą być wykonywane zdalnie).

Kadencja wynosi pięć lat i nie jest odnawialna.

Przewodniczący zostaje powołany w charakterze specjalnego doradcy w rozumieniu art. 5 warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej. Aby zapewnić poszanowanie niezależności i czasu trwania mandatu przewodniczącego, jego/jej umowa o pracę w charakterze specjalnego doradcy będzie przedłużana do końca mandatu.

III.
Zastępca przewodniczącego

Zastępca zastępuje przewodniczącego podczas jego nieobecności lub w przypadku, gdy ten z uzasadnionych względów nie może pełnić swojej funkcji. Również zastępca zostaje powołany w charakterze specjalnego doradcy w rozumieniu art. 5 warunków zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej. Orientacyjna liczba dni roboczych jest zbliżona do dni roboczych przewodniczącego.

IV.
Kryteria kwalifikacyjne (wspólne dla przewodniczącego i jego/jej zastępcy)

Przewodniczący i jego/jej zastępca wybierani są spośród byłych członków Trybunału Obrachunkowego, Trybunału Sprawiedliwości lub byłych urzędników, którzy osiągnęli rangę przynajmniej dyrektora generalnego w instytucji unijnej innej niż Komisja.

Ponadto kandydaci muszą spełniać następujące kryteria formalne przed upływem terminu zgłaszania kandydatur:

Obywatelstwo: kandydat musi posiadać obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.
Dyplom ukończenia studiów wyższych:
kandydat musi posiadać poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom wyższym, trwającym normalnie cztery lata lub dłużej, potwierdzony dyplomem ukończenia studiów, albo
kandydat musi posiadać poziom wykształcenia odpowiadający ukończonym studiom wyższym, potwierdzony dyplomem ukończenia studiów, oraz przynajmniej roczne właściwe doświadczenie zawodowe, w przypadku gdy normalny okres trwania studiów wyższych wynosi przynajmniej trzy lata (to roczne doświadczenie nie może wchodzić w zakres doświadczenia zawodowego liczonego od chwili ukończenia studiów wyższych, o którym mowa poniżej).
Doświadczenie zawodowe: kandydat musi posiadać przynajmniej 15-letnie doświadczenie zawodowe, nabyte po uzyskaniu wyżej wymienionych kwalifikacji, z czego pięć lat w dziedzinach związanych z prawem, ekonomią lub finansami.
Znajomość języków: kandydat musi biegle władać jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej oraz znać na odpowiednim poziomie przynajmniej jeden inny język urzędowy.
Niezależność i konflikt interesów: przewodniczący/zastępca będzie niezależny w wykonywaniu swoich obowiązków. Nie może znaleźć się w sytuacji konfliktu interesów między swoimi obowiązkami jako przewodniczący/zastępca przewodniczącego zespołu a innymi obowiązkami służbowymi.
V.
Kryteria naboru

Przewodniczącego zespołu i jego/jej zastępcę wybiera się na podstawie:

ich kwalifikacji osobistych i zawodowych, oraz
ich bogatego doświadczenia w sprawach prawnych i finansowych oraz udokumentowanych kompetencji.

Kryteria podstawowe:

dogłębna znajomość sektora prawnego i sektora finansowego w Unii Europejskiej,
duże zdolności koncepcyjne i analityczne,
znakomite umiejętności w zakresie komunikacji ustnej i pisemnej,
potwierdzone umiejętności w zakresie komunikowania się, które umożliwiają skuteczne i efektywne porozumiewanie się z interesariuszami wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz obronę stanowiska zespołu na forach europejskich i międzynarodowych.

Pożądane kryteria:

dogłębna znajomość unijnych rozporządzeń finansowych i regulaminu pracowniczego,
wiedza dotycząca strategii Komisji Europejskiej w zakresie zwalczania nadużyć finansowych,
doświadczenie w postępowaniu z przypadkami nadużyć finansowych i nieprawidłowości na szczeblu unijnym lub krajowym,
doświadczenie zawodowe w zakresie prezentacji wyników analizy w czasie konferencji, seminariów i warsztatów,
doświadczenie w pełnieniu wysokich funkcji sądowniczych.
VI.
Niezależność i oświadczenie o ewentualnym konflikcie interesów (wspólne dla przewodniczącego i jego/jej zastępcy)

Przewodniczący i jego/jej zastępca muszą działać niezależnie i nie wolno im zwracać się o instrukcje do instytucji lub organów Unii Europejskiej ani do żadnego innego podmiotu publicznego lub prywatnego, ani też od nich takich instrukcji nie przyjmują.

Przewodniczący zespołu i jego/jej zastępca będzie musiał złożyć następujące dokumenty:

oświadczenie, w którym zobowiąże się do działania w sposób niezależny i zgodnie z interesem publicznym,
oświadczenie zawierające wykaz wszystkich innych wykonywanych czynności,
oświadczenie o wszelkich interesach, które można by uznać za mające niekorzystny wpływ na jego niezależność.

W swoim zgłoszeniu kandydat musi potwierdzić gotowość do złożenia takich oświadczeń.

VII.
Warunki powołania (wspólne dla przewodniczącego i jego/jej zastępcy)

Przewodniczący zespołu i jego/jej zastępca zostaną powołani po przeprowadzeniu procedury naboru.

Po ocenie wszystkich zgłoszeń na rozmowę kwalifikacyjną zostaną zaproszeni kandydaci o najlepszych kwalifikacjach, którzy w najwyższym stopniu spełniają wymagania.

Komisja wyznaczy listę rankingową dwóch kandydatów o najlepszych kwalifikacjach w następującym porządku:

pierwsza osoba na liście rankingowej zostanie powołana na stanowisko przewodniczącego zespołu,
druga osoba na liście rankingowej zostanie powołana na stanowisko zastępcy przewodniczącego zespołu.

Ustanawiając powyższy ranking, Komisja dopilnuje, aby dwie osoby wybrane jako, odpowiednio, przewodniczący i jego/jej zastępca, miały uzupełniające się profile zawodowe, a ich bogate doświadczenie zawodowe pochodziło z dwóch różnych instytucji UE.

VIII.
Polityka równych szans

Instytucje Unii Europejskiej stosują politykę równych szans i przyjmują zgłoszenia kandydatów niezależnie od płci, rasy, koloru skóry, pochodzenia etnicznego lub społecznego, cech genetycznych, języka czy wyznania, przekonań politycznych lub wszelkich innych opinii, przynależności do mniejszości narodowej, majątku, urodzenia, niepełnosprawności, wieku lub orientacji seksualnej.

IX.
Warunki zatrudnienia przewodniczącego i jego/jej zastępcy

Przewodniczący zespołu i jego/jej zastępca zostaną powołani na pięcioletnią kadencję, która nie jest odnawialna.

Przewodniczący zespołu i jego/jej zastępca będą otrzymywali wynagrodzenie za każdy dzień pracy. Wynagrodzenie to będzie obliczane na podstawie wynagrodzenia podstawowego urzędnika Unii Europejskiej w grupie zaszeregowania AD 16, stopień 1. Od wynagrodzenia odprowadza się podatek na rzecz Unii Europejskiej.

Siedziba zespołu mieści się w Brukseli (Belgia). Przewodniczący zespołu i jego/jej zastępca będą mieli prawo do zwrotu kosztów podróży służbowych zgodnie z zasadami ustanowionymi w regulaminie pracowniczym urzędników Unii Europejskiej oraz w przepisach wykonawczych przyjętych przez Komisję.

X.
Jak wysłać zgłoszenie?

Uwaga:

Kandydaturę można zgłaszać na oba stanowiska (przewodniczącego i jego zastępcy) albo na jedno z nich. Należy to wyraźnie określić w zgłoszeniu kandydata.

Zgłoszenia należy składać w formie elektronicznej na następujący adres: BUDG-AVIS-DE-VACANCES@ec.europa.eu.

Gdyby potrzebowali Państwo więcej informacji, prosimy o wysłanie emaila na adres: Panel-secretariat-BUDG@ec.europa.eu.

Aby zgłoszenie było ważne, należy przesłać je na wskazany powyżej adres e-mail, dołączając do niego życiorys w formacie Word lub PDF oraz list motywacyjny (maksymalnie 8 000 znaków) w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej.

Kandydaci muszą również posiadać ważny adres poczty elektronicznej. Będzie on służył do potwierdzenia otrzymania zgłoszenia i do powiadomienia o wyniku procedury naboru. Należy informować Komisję Europejską o wszelkich zmianach adresu poczty elektronicznej.

W celu uproszczenia procedury wszelkie informacje dla kandydatów dotyczące niniejszej procedury naboru będą przekazywane w języku angielskim.

XI.
Termin

Termin zgłaszania kandydatur to 20 dni roboczych od daty publikacji zaproszenia do wyrażenia zainteresowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Komisja zastrzega sobie prawo do przedłużenia terminu rejestracji kandydatów na wymienione stanowiska wyłącznie w drodze odpowiedniego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

XII.
Ochrona danych osobowych

Komisja zapewni przetwarzanie danych osobowych kandydatów w sposób zgodny z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 4 . Dotyczy to w szczególności poufności i bezpieczeństwa tych danych.

1 Zaproszenie zmienione przez sprostowanie z dnia 12 maja 2021 r. (Dz.U.UE.C.2021.184.27).
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1296/2013, (UE) nr 1301/2013, (UE) nr 1303/2013, (UE) nr 1304/2013, (UE) nr 1309/2013, (UE) nr 1316/2013, (UE) nr 223/2014 i (UE) nr 283/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE, a także uchylające rozporządzenie (UE, Euratom) nr 966/2012 (Dz.U. L 193 z 30.7.2018, s. 1).
3 Decyzja Komisji (UE) 2018/1220 z dnia 6 września 2018 r. w sprawie regulaminu zespołu, o którym mowa w art. 143 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 (Dz.U. L 226 z 7.9.2018, s. 7).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.147A.1

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania kandydowaniem na stałego przewodniczącego wysokiego szczebla zespołu, o którym mowa w art. 143 rozporządzenia (UE, Euratom) 2018/1046, i na jego/jej zastępcę.
Data aktu: 26/04/2021
Data ogłoszenia: 26/04/2021