Zaproszenie do składania wniosków 2021 - EAC/A02/2021 - Europejski Korpus Solidarności.

Zaproszenie do składania wniosków 2021 - EAC/A02/2021

Europejski Korpus Solidarności

(2021/C 132/06)

(Dz.U.UE C z dnia 15 kwietnia 2021 r.)

1.
Wprowadzenie i cele

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków jest uzależnione od:

przyjęcia przez organ prawodawczy, bez wprowadzenia znaczących zmian, wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego ramy prawne Europejskiego Korpusu Solidarności i ustanawiającego program Europejskiego Korpusu Solidarności oraz uchylającego rozporządzenie (UE) 2018/1475 i rozporządzenie (UE) nr 375/2014,
pozytywnej opinii komitetu ustanowionego w akcie podstawowym w sprawie rocznego programu prac na rzecz wdrożenia Europejskiego Korpusu Solidarności w 2021 r.,
przyjęcia przez Komisję rocznego programu prac na 2021 r. po konsultacjach z komitetem programu,
dostępności środków przewidzianych w projekcie budżetu na 2021 r. po przyjęciu budżetu na ten rok przez władzę budżetową lub - w przypadku gdy budżet nie zostanie przyjęty - w ramach systemu opartego na dwunastych częściach środków tymczasowych, oraz
wyznaczenia agencji narodowej przez organ krajowy i jej zatwierdzenia przez Komisję oraz podpisania umów o przyznanie wkładu.

W związku z tym niniejsze powiadomienie nie jest prawnie wiążące dla Komisji (instytucji zamawiającej). W przypadku gdy co najmniej jeden z powyższych warunków nie zostanie spełniony, instytucja zamawiająca zastrzega sobie prawo do przerwania lub odwołania niniejszego zaproszenia do składania wniosków, a także prawo do ogłoszenia innych zaproszeń zawierających odmienną treść i odpowiednie terminy składania wniosków.

2.
Działania

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków obejmuje następujące działania w ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności:

projekty wolontariatu,
zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie,
projekty solidarnościowe,
znak jakości działań w ramach wolontariatu solidarnościowego,
znak jakości wolontariatu w zakresie pomocy humanitarnej.
3.
Kwalifikowalność

O finansowanie w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności mogą ubiegać się wszelkie podmioty publiczne lub prywatne. Ponadto o finansowanie na projekty solidarnościowe mogą ubiegać się grupy młodych osób, które zarejestrowały się w portalu Europejskiego Korpusu Solidarności.

We wszystkich działaniach Europejskiego Korpusu Solidarności mogą w pełni uczestniczyć następujące państwa:

27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz kraje i terytoria zamorskie,
państwa trzecie stowarzyszone z programem:
państwa EFTA/EOG 1 : Islandia i Liechtenstein,
państwa kandydujące do UE 2 : Republika Turcji, Republika Macedonii Północnej.

Ponadto niektóre działania są otwarte dla organizacji z państw trzecich niestowarzyszonych z programem.

Więcej szczegółów na temat zasad uczestnictwa w programie można znaleźć w przewodniku po Europejskim Korpusie Solidarności na 2021 r.

4.
Budżet i czas trwania projektów

Całkowity budżet przeznaczony na niniejsze zaproszenie do składania wniosków szacuje się na 138 873 000 EUR.

Całkowity budżet przeznaczony na zaproszenie do składania wniosków oraz jego podział jest orientacyjny i uzależniony od przyjęcia rocznego programu prac Europejskiego Korpusu Solidarności na 2021 r.; może on ulec zmianie w zależności od zmian rocznego programu prac Europejskiego Korpusu Solidarności. Potencjalni wnioskodawcy powinni regularnie sprawdzać roczny program prac Europejskiego Korpusu Solidarności oraz dokonywane w nim zmiany, opublikowane na stronie: https://europa.eu/youth/solidarity/organisations/reference-documents-resources_pl w odniesieniu do budżetu na poszczególne działania objęte zaproszeniem do składania wniosków.

Poziom przyznanych dotacji oraz czas trwania projektów są różne w zależności od takich czynników jak rodzaj projektu i liczba zaangażowanych partnerów.

5.
Termin składania wniosków

Określone poniżej terminy składania wniosków upływają o godzinie 12.00 (w południe) czasu obowiązującego w Brukseli.

Projekty wolontariatu 28 maja 2021 r.
5 października 2021 r.
Projekty solidarnościowe 28 maja 2021 r.
5 października 2021 r.

Określone poniżej terminy składania wniosków upływają o godzinie 17.00 czasu obowiązującego w Brukseli.

Zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie 5 października 2021 r.

Wnioski o przyznanie znaku jakości można składać w sposób ciągły.

Szczegółowe instrukcje dotyczące składania wniosków można znaleźć w przewodniku po Europejskim Korpusie Solidarności na 2021 r.

6.
Szczegółowe informacje

Szczegółowe warunki niniejszego zaproszenia do składania wniosków wraz z priorytetami można znaleźć w przewodniku po Europejskim Korpusie Solidarności na 2021 r. pod adresem: https://europa.eu/youth/solidarity/organisations/calls-for-proposals_pl

Przewodnik po Europejskim Korpusie Solidarności na 2021 r. jest integralną częścią niniejszego zaproszenia do składania wniosków, a określone w nim warunki uczestnictwa i finansowania mają w całości zastosowanie do niniejszego zaproszenia.

1 Z zastrzeżeniem decyzji Wspólnego Komitetu EOG o uczestnictwie w programie.
2 Z zastrzeżeniem podpisania dwustronnych układów o stowarzyszeniu.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024