Rezolucja Europejskiego Komitetu Regionów na temat kampanii szczepień przeciwko COVID-19.

INTERACTIO - POSIEDZENIE ZDALNE - 142. SESJA PLENARNA KR-U, 3.2.2021-5.2.2021
Rezolucja Europejskiego Komitetu Regionów na temat kampanii szczepień przeciwko COVID-19
(2021/C 106/01)EUROPEJSKI KOMITET REGIONÓW (KR)

1.
Popiera unijną strategię dotyczącą szczepionek jako wyraz solidarności, jedności i skuteczności oraz proces oparty na zasadach równego dostępu wszystkich obywatelek i obywateli UE do szczepionek, przystępności cenowej szczepionek i ich bezpieczeństwa. Odrzuca nacjonalizm szczepionkowy, który jest sprzeczny z tymi zasadami.
2.
Przyjmuje z zadowoleniem przełom w badaniach i innowacjach naukowych, dzięki któremu w drodze globalnej współpracy w rekordowym tempie pojawiły się bezpieczne i skuteczne szczepionki. Uważa, że szczepienia są przełomowym czynnikiem, który pozwoli pokonać najgorszy etap pandemii i jej dramatyczne skutki dla życia społecznego i gospodarczego oraz zdrowia psychicznego w UE. Jednak samo szczepienie nie jest wystarczające i liczba zakażeń musi się szybko zmniejszyć przed pojawieniem się nowych wariantów, w przypadku których nie dowiedziono jeszcze skuteczności obecnych szczepionek.
3.
Domaga się, aby proces zatwierdzania szczepionek przeciwko COVID-19 i negocjowania dostępu do nich był przejrzysty, i ma nadzieję, że bieżące i późniejsze zakupy dawek szczepionek będą nadal przedmiotem właściwej koordynacji i komunikacji na szczeblu UE. Zachęca państwa członkowskie, by unikały takiego podejścia do szczepionek, jakie przyjęły na początku pandemii, gdy niektóre z nich wykazały się brakiem solidarności, powodując niedobory środków ochrony indywidualnej, masek i respiratorów.
4.
Popiera kampanie szczepień prowadzone przez UE, Światową Organizację Zdrowia i państwa członkowskie i wzywa do zwiększenia produkcji i dostaw szczepionek, przyspieszenia szczepień oraz do dostarczenia większej ilości informacji, tak aby obywatelki i obywatele UE mogli jak najszybciej otrzymać termin szczepienia zgodnie z prostą i usprawnioną procedurą, niezależnie od położenia geograficznego.
5.
Odnotowuje z zaniepokojeniem utrzymywanie się wirusa COVID-19 oraz napotykane na całym świecie i w Europie trudności w opanowaniu pandemii i wyjściu poza cykl środków izolacji. Jest również zaniepokojony obecną produkcją i wprowadzaniem szczepionek w całej UE, ponieważ niektórzy producenci szczepionek znacznie ograniczają dostawy, zmuszając w ten sposób władze krajowe do zmiany planów dystrybucji szczepionek. Dlatego uważa za bardzo istotne, aby instytucje europejskie przedsięwzięły odpowiednie środki w celu zapewnienia przestrzegania umów przez producentów.
6.
Zaznacza, że wiele władz lokalnych i regionalnych posiada kompetencje w dziedzinie zdrowia i jest gotowych wspierać wprowadzanie szczepionki - w szczególności pod względem logistycznym - oraz uczestniczyć w kampaniach i działaniach informacyjnych, aby zwiększyć zaufanie i gotowość obywateli do szczepienia oraz przyspieszyć proces szczepień. Apeluje zatem, by państwa członkowskie aktywnie włączyły władze lokalne i regionalne w kampanie oraz szybkie wdrożenie strategii dotyczących szczepionek.
7.
Wyraża zaniepokojenie, że choć do zakończenia pandemii konieczne jest zaszczepienie 70 % ludności, mniej niż połowa obywateli europejskich jest gotowa się zaszczepić w 2021 r., prawie jedna trzecia ludności w siedmiu państwach członkowskich jest przeciwna szczepieniu, a prawie dwie trzecie Europejczyków uważa, że szczepionki zostały wyprodukowane zbyt szybko 1 .
8.
Sądzi, że bardzo ważne jest zapewnienie opinii publicznej, że stosowana technologia jest bezpieczna, a szybka produkcja wynika z przeznaczenia ponadprzeciętnej ilości środków finansowych na opracowanie szczepionek i z zaangażowania w tym celu ponadprzeciętnej ilości zasobów ludzkich. Jest również zdania, że przywódcy szczebla niższego niż krajowy są najlepiej przygotowani do tego, by pomóc w rozwianiu tych obaw.
9.
Przestrzega przed skutkami fałszywych informacji i dezinformacji, które mogą utrudnić szybkie masowe szczepienia, i wzywa do zwiększenia świadomości na temat możliwości oszustw związanych z kampaniami szczepień. Uważa, że zaangażowanie władz lokalnych i regionalnych może się znacznie przyczynić do przeciwdziałania dezinformacji i niepewności związanej ze szczepieniami.
10.
Apeluje o europejską tablicę wskaźników, by umożliwić monitorowanie wyszczepialności i dystrybucji szczepionek w podziale na regiony oraz zwiększenie przejrzystości i koordynacji i pomóc we wskazaniu luk. Uważa, że obywatelki i obywatele powinni otrzymać pełne informacje o zezwoleniach, dostępności i wprowadzeniu szczepionek przeciwko COVID-19.
11.
Oferuje Komisji Europejskiej i państwom członkowskim pomoc swoją i swoich członkiń i członków we wspieraniu kampanii szczepień poprzez wymianę najlepszych praktyk i rozpowszechnianie informacji.
12.
Popiera zamiar Rady dotyczący stworzenia znormalizowanego i interoperacyjnego dowodu szczepienia do celów medycznych, biorąc pod uwagę, że dokumentowanie szczepień jest koniecznością z medycznego punktu widzenia.
13.
Podkreśla, że UE odgrywa wiodącą rolę w ułatwianiu dostępu do szczepionek na całym świecie.
14.
Domaga się, aby reakcje Unii Europejskiej, państw członkowskich oraz regionów i gmin na wybuch pandemii COVID-19 zostały poddane szczegółowej ocenie i aby wyciągnięto odpowiednie wnioski z perspektywy medycznej, gospodarczej, społecznej i administracyjnej, a także z punktu widzenia kompetencji prawnych.
Bruksela, dnia 5 lutego 2021 r.
Apostolos TZITZIKOSTAS
Przewodniczący
Europejskiego Komitetu Regionów
1 Badanie Komisji Europejskiej (DG COMM.A3) "Opinia publiczna wobec szczepień przeciwko COVID-19 w UE", grudzień 2020 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024