Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2021/C 103/13)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Orségi tokmagolaj"

Nr UE: PGI-HU-02482 - 12.9.2018

ChNP () ChOG (X)

1.
Nazwa lub nazwy [ChNP LUB ChOG]

"Orségi tokmagolaj"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Węgry

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.5 Oleje i tłuszcze (masło, margaryna, oleje itp.)

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Orségi tokmagolaj" jest nierafinowanym olejem roślinnym wytłoczonym z toastowanych nasion dyni (Cucurbita pepo L.) uprawianej specjalnie do celów tłoczenia oleju.

Czysty olej z nasion dyni, tłoczony wyłącznie z nasion dyni, jest wolny od jakichkolwiek innych substancji. Jest to lepka ciecz o zdecydowanym charakterze, pozbawiona obcych zapachów lub smaków. Ma pełny, delikatny, pikantny smak przypominający orzechy włoskie. Ma głęboko ciemnozielony kolor.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe stanowią znaczną część zawartości tłuszczu.

Charakterystyka fizyczna i chemiczna:

zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych: min. 55 %

zawartość mydeł: maksymalnie 0,005 % (m/m)

liczba kwasowa: maksymalnie 4,0 mg KOH/g oleju spożywczego

liczba nadtlenkowa: maksymalnie 10,0 mEq O2/kg oleju spożywczego

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Przechowywanie i przygotowanie podstawowego składnika

Mielenie

Ugniatanie

Prażenie

Tłoczenie

Odpoczywanie, sedymentacja

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Produkcja "Orsegi tokmagolaj" odbywa się w granicach administracyjnych następujących gmin:

Bajansenye, Csakanydoroszló, Csorotnek, Doborhegy, Felsojanosfa, Felsomarac, Halogy, Hegyhatszentjakab, Hegyhat- szentmarton, Ispank, Ivanc, Kercaszomor, Kerkaskapolna, Kisrakos, Kondorfa, Kormend, Magyarszombatfa, Molna- szecsod, Nadasd, Nagymizdó, Nagyrakos, Orimagyarósd, Oriszentpeter, Pankasz, Rabagyarmat, Radóckoldek, Szak- nyer, Szalafo, Szarvaskend, Szatta, Szentgotthard, Szoce, Velemer, Viszak.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Związek oleju "Orsegi tokmagolaj" z obszarem geograficznym opiera się na renomie tego produktu i jego innych właściwościach.

Od blisko stu lat w historycznych wioskach regionu Orseg uprawia się dynię oleistą, a z jej nasion wytłacza się olej. Wykorzystanie i spożycie oleju z nasion dyni stało się częścią codziennego życia:

"Lubią skosztować oleju, jak tylko zawrze na ogniu. Alternatywnie - jak już wspomniano - dodaje się go do sałatek, kapusty, ziemniaków, papryki, czerwonej cebuli lub ogórków. Używa się go nawet do pieczenia bułeczek. Oprócz oleju z nasion słonecznika, który jest niezwykle rzadki, niewiele innych olejów spożywczych można spotkać w kuchniach regionu Orseg..." (Kardos, Laszló: Az orseg nepi taplalkozasa. Budapeszt, 1943, s. 90-91).

Do dziś stosuje się tradycyjną metodę produkcji "Orsegi tokmagolaj". Uprawiana w kącie niemal każdego ogrodu warzywnego dynia oleista stanowiła nieodłączny element gospodarstw rodzinnych. Zgodnie z danymi etnograficznymi domowe wytłaczanie oleju było powszechną praktyką w regionie Orseg na początku XX w.

Wytłaczanie oleju na małą skalę ponownie rozpoczęło się w latach 80. XX w., stając się coraz bardziej powszechne. W wydaniu z dnia 10 marca 1984 r. dziennik Szabad Fold podał następujące informacje: "Produkcja oleju z nasion dyni - tradycyjne zajęcie późno zimowe - trwa już na dobre w wioskach regionu Orseg. Popyt na ten apetyczny olej - który może być również wykorzystywany jako remedium w kłopotach trawiennych - wzrósł w ostatnich latach tak bardzo, że w wioskach tych ponownie otworzono zakłady tłoczenia oleju (znane jako olejarnie), które zamknięto tam raptem 10-15 lat temu. W przeszłości rodziny produkowały olej jedynie na własne potrzeby. Dziś coraz więcej oleju jest przeznaczone do sprzedaży. Olej kupowany jest przez spółdzielczy dom handlowy TSZKER, najczęściej na eksport". Potwierdza to Attila Selmeczi Kovacs w swoim badaniu przeprowadzonym w 1992 r.: "Od końca ubiegłego stulecia małe zakłady produkujące olej z nasion dyni rozpowszechniły się w zachodniej części regionu Transdanubia, ale zamiast tradycyjnych narzędzi do rozdrabniania stosowały różne rzemieślnicze rozdrab- niacze, które były znacznie bardziej wydajne. Odpowiednio rozgniatana lub mielona mąka z nasion jest wyrabiana, aby można ją było lepiej ogrzać. Na przykład w należących do zachodniej Transdanubii regionach Orseg i Hetes, gdzie produkcja oleju z nasion dyni zachowała po dziś dzień swój charakter chałupniczy, 6 kg śruty z nasion dyni wytwarza się poprzez dodanie 1 litra wrzącej wody, ciągle wyrabiając. Powstaje miękkie, elastyczne ciasto, które dzieli się na porcje o różnej wielkości w zależności od pojemności prasy olejowej, a następnie toastuje się po jednej porcji jednocześnie. Ciasto miesza się ciągle podczas toastowania, aż nabierze optymalnej konsystencji, którą roz- poznaje się dzięki doświadczeniu". (Selmeczi Kovacs, Attila - Az olajsutes. Nyersanyag es a technológia kapcsolata. W: Neprajzi ertesito, tom 74, 1992, s. 75-89).

Renoma oleju "Orsegi tokmagolaj" opiera się na jego doskonałych właściwościach organoleptycznych wynikających ze szczególnej, tradycyjnej techniki produkcji. Kluczowe czynniki to wieloletnie doświadczenie, wiedza fachowa oraz wykorzystanie odpowiedniego sprzętu i patelni w celu uzyskania prawdziwie delikatnego, wysokiej jakości oleju z nasion o wysokiej wartości. Dzięki technice produkcji oleju z nasion dyni stosowanej w regionie Orseg olej "Orsegi tokmagolaj" ma bardziej intensywny, aromatyczny smak niż zwykły olej z nasion dyni wytwarzany w procesie tłoczenia na zimno. Nasiona dyni toastuje się w niższej temperaturze, ale dłużej podgrzewając, co nadaje "Orsegi tokmago- laj" delikatny, pikantny i charakterystyczny smak orzecha włoskiego.

Z tych właśnie powodów olej "Orsegi tokmagolaj" ma szczególne znaczenie w gastronomii. W 2016 r. profesjonalne jury przyznało krajową nagrodę "Magyarorszag tortaja" [węgierskie ciasto] produktowi zwanemu "Orseg Zold Ara- nya", który jest ciastem produkowanym z masy zawierającej "Orsegi tokmagolaj", z lśniącą galaretką również na bazie "Orsegi tokmagolaj". Od tego czasu "Orseg Zold Aranya" cieszy się dużą popularnością wśród konsumentów i jest sprawdzonym produktem oferowanym w najlepszych węgierskich cukierniach.

"Orsegi tokmagolaj" jest coraz popularniejszy zarówno wśród konsumentów, jak i turystów. W 2011 r. w specjalnym jednogodzinnym wydaniu węgierskiego programu telewizji publicznej Gasztroangyal przedstawiono tradycyjną metodę produkcji "Orsegi tokmagolaj".

Olej "Orsegi tokmagolaj" cieszy się również renomą za granicą: zdobył srebrny medal podczas drugiej międzynarodowej wystawy olejów z nasion dyni, która odbyła się w 2019 r. W ostatnich dziesięcioleciach nazwa ta stała się rozpoznawalną marką.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia)

https://gi.kormany.hu/foldrajzi-arujelzok

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.103.18

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 18/03/2021
Data ogłoszenia: 25/03/2021