Ogłoszenie o naborze nr PE/235/S - Dyrektor (k/m) (grupa funkcyjna AD, grupa zaszeregowania 14) - Dyrekcja Generalna ds. Komnikacji - Dyrekcja ds. Zasobów.

OGŁOSZENIE O NABORZE NR PE/235/S
Dyrektor (k/m) (grupa funkcyjna AD, grupa zaszeregowania 14)

DYREKCJA GENERALNA DS. KOMNIKACJI - DYREKCJA DS. ZASOBÓW

(2020/C 65 A/03)

(Dz.U.UE C z dnia 28 lutego 2020 r.)

1.
Wolne stanowisko

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego podjął decyzję o wszczęciu procedury naboru na stanowisko dyrektora 1  (AD, grupa zaszeregowania 14) w Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji - Dyrekcja ds. Zasobów, na podstawie art. 29 ust. 2 Regulaminu pracowniczego urzędników Unii Europejskiej 2  (zwanego dalej "regulaminem pracowniczym").

Przedmiotowa procedura naboru, której celem jest zapewnienie organowi powołującemu większego wyboru kandydatów, odbędzie się równolegle z procedurą wewnętrzną i międzyinstytucjonalną procedurą naboru na stanowiska.

Nabór nastąpi do grupy zaszeregowania AD14 3 . Wynagrodzenie podstawowe wynosi 14 837,60 EUR miesięcznie. Kwota wynagrodzenia podstawowego, która podlega opodatkowaniu podatkiem wspólnotowym i jest zwolniona z podatku krajowego, może zostać powiększona o określone dodatki, zgodnie z warunkami przewidzianymi w regulaminie pracowniczym.

Zwraca się uwagę kandydatów na fakt, że przedmiotowe stanowisko podlega regulaminowi mobilności pracowników przyjętemu przez Prezydium Parlamentu Europejskiego w dniu 15 stycznia 2018 r.

Praca na tym stanowisku wymaga dyspozycyjności oraz licznych kontaktów wewnątrz instytucji i poza nią, między innymi kontaktów z posłami do Parlamentu Europejskiego. Dyrektor będzie odbywał liczne wyjazdy służbowe do poszczególnych miejsc pracy Parlamentu Europejskiego i poza nie.

2.
Miejsce pracy

Bruksela. Stanowisko to może zostać przeniesione do jednego z pozostałych miejsc pracy Parlamentu Europejskiego.

3.
Równość szans

Parlament Europejski stosuje politykę równości szans i przyjmuje kandydatury bez dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne i inne, przynależność do mniejszości narodowej, status majątkowy, urodzenie, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną, stan cywilny lub sytuację rodzinną.

4.
Opis stanowiska

Jako wysoki rangą urzędnik dyrektor będzie wykonywał, w ramach wytycznych i decyzji przyjętych przez władze parlamentarne i dyrektora generalnego, następujące zadania 4 :

zapewnianie właściwego funkcjonowania dużej jednostki Sekretariatu Generalnego Parlamentu Europejskiego, obejmującej działy zajmujące się poszczególnymi obszarami działalności dyrekcji,
kierowanie zespołami pracowników, ich organizowanie, motywowanie i koordynowanie - optymalizowanie wykorzystania zasobów jednostki przy zapewnieniu jakości pracy (organizacja, zarządzanie zasobami ludzkimi i finansowymi, innowacyjność itp.) w odnośnych obszarach działalności,
planowanie działań dyrekcji (określanie celów i strategii) - podejmowanie decyzji koniecznych do osiągnięcia wyznaczonych celów - ocenianie świadczonych usług w celu zapewnienia ich jakości,
doradzanie dyrektorowi generalnemu, Sekretariatowi Generalnemu oraz posłom do Parlamentu Europejskiego w odnośnych obszarach działalności,
współpraca z poszczególnymi dyrekcjami Sekretariatu Generalnego, reprezentowanie instytucji i negocjowanie umów lub porozumień w odnośnych obszarach działalności,
zarządzanie konkretnymi projektami mogącymi wiązać się z odpowiedzialnością finansową i ich wdrażanie;
pełnienie funkcji subdelegowanego urzędnika zatwierdzającego.
5.
Warunki przyjęcia

Niniejsza procedura naboru jest otwarta dla kandydatów spełniających następujące warunki w dniu, w którym upływa termin składania kandydatur:

a)
Warunki ogólne

Zgodnie z art. 28 regulaminu pracowniczego wymagane są w szczególności:

posiadanie obywatelstwa jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej,
korzystanie z pełni praw obywatelskich,
uregulowany stosunek do służby wojskowej,
nieposzlakowany charakter niezbędny do pełnienia obowiązków na tym stanowisku.
b)
Warunki szczegółowe
(i)
Wymagane tytuły, dyplomy i doświadczenie zawodowe
Poziom wykształcenia odpowiadający pełnemu cyklowi studiów uniwersyteckich potwierdzony uzyskaniem dyplomu, w przypadku gdy normalny czas trwania wspomnianych studiów wynosi co najmniej cztery lata,

lub

poziom wykształcenia odpowiadający pełnemu cyklowi studiów uniwersyteckich potwierdzony uzyskaniem dyplomu i odpowiednie doświadczenie zawodowe o długości co najmniej jednego roku 5 , w przypadku gdy normalny czas trwania wspomnianych studiów wynosi co najmniej trzy lata.

Co najmniej dwunastoletnie doświadczenie zawodowe, nabyte po uzyskaniu kwalifikacji wymienionych powyżej, w tym co najmniej sześcioletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym.
(ii)
Zakres wymaganej wiedzy
Doskonała wiedza ogólna z zakresu spraw europejskich,
doskonała znajomość zagadnień polityki wewnętrznej, krajowej i międzynarodowej,
bardzo dobre rozumienie poszczególnych kultur reprezentowanych w instytucjach europejskich,
doskonała znajomość traktatów,
doskonała znajomość struktury Sekretariatu Generalnego Parlamentu Europejskiego, jego organizacji, środowiska pracy i poszczególnych zaangażowanych podmiotów,
doskonała znajomość Regulaminu Parlamentu Europejskiego, procedur ustawodawczych, wewnętrznych przepisów i praktyk,
doskonała znajomość regulaminu pracowniczego, jego wykładni i przepisów pochodnych,
doskonała znajomość rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz jego przepisów wykonawczych, a także przepisów wewnętrznych i innych podlegających rozporządzeniu dokumentów Parlamentu Europejskiego,
gruntowna wiedza ogólna z zakresu administracji (aspekty: zasoby ludzkie, zarządzanie, budżet i finanse, informatyka, kwestie prawne itd.),
doskonała znajomość technik zarządzania.
(iii)
Znajomość języków

Wymagana jest pogłębiona znajomość (co najmniej poziom C1 6 ) jednego z języków urzędowych Unii Europejskiej 7  oraz bardzo dobra znajomość (co najmniej poziom B2(6)) przynajmniej jednego z pozostałych języków urzędowych.

Komitet doradczy uwzględni znajomość innych języków urzędowych Unii Europejskiej.

(iv)
Wymagane predyspozycje
zmysł strategii,
zdolności kierownicze,
umiejętność przewidywania,
umiejętność szybkiego reagowania,
dokładność,
komunikatywność.
6.
Procedura wyboru

Aby pomóc organowi powołującemu w dokonaniu wyboru, komitet doradczy ds. mianowania wysokich rangą urzędników sporządza listę kandydatów i proponuje Prezydium Parlamentu Europejskiego osoby, które powinny zostać zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną. Prezydium przyjmuje wspomnianą listę, po czym komitet doradczy przystępuje do rozmów, a następnie przedkłada do decyzji Prezydium sprawozdanie końcowe. Prezydium będzie wówczas mogło rozpocząć przesłuchania kandydatów.

7.
Składanie kandydatur

Termin składania kandydatur ustala się na:

20 marca 2020 r. o godz. 12.00 (w południe) czasu brukselskiego.

Kandydaci proszeni są o przesłanie na poniższy adres - wyłącznie pocztą elektroniczną i w formacie pdf - listu motywacyjnego (ze wzmianką: à l'attention de Monsieur le Secrétaire général du Parlement européen, avis de recrutement numéro PE/235/S) i życiorysu w formacie Europass 8 , z podaniem w przedmiocie wiadomości numeru ogłoszenia (PE/235/S):

PERS-EPSeniorManagement@ep.europa.eu

Obowiązuje data i godzina wysłania wiadomości elektronicznej.

Kandydaci mają obowiązek upewnić się, że dokumenty zeskanowane są czytelne.

Przypomina się kandydatom zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną, że w dniu rozmowy muszą przedstawić dokumenty zaświadczające o studiach, jak również doświadczeniu zawodowym i obecnie zajmowanym stanowisku; wspomniane dokumenty przyjmowane są jedynie w formie kopii lub kserokopii 9 . Kandydatom nie zwraca się żadnego z wymienionych dokumentów.

Dane osobowe podane przez kandydatów w ramach niniejszej procedury naboru będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE 10 .

ZAŁĄCZNIK

DYREKCJA GENERALNA DS. KOMNIKACJI - DYREKCJA DS. ZASOBÓW

GŁÓWNE ZADANIA

(Jednostka zatrudniająca 52 pracowników: 38 urzędników, 6 pracowników zatrudnionych na czas określony i 8 pracowników kontraktowych)

Kierowanie pracą 4 działów dyrekcji D, koordynacja i organizacja ich pracy w poszanowaniu przepisów i w duchu służby klientom w trosce o realizację celów DG; współpraca z pozostałymi służbami w obrębie DG i spoza DG.
Proponowanie i wdrażanie najlepszych rozwiązań w celu skutecznego korzystania z zasobów przyznanych DG COMM przez władzę budżetową, w tym określanie kluczowych wskaźników skuteczności działania (KPI).
Analizowanie sytuacji i proponowanie przełożonym działań w przypadkach szczególnie wrażliwych.
Prowadzenie posiedzeń międzywydziałowej grupy roboczej oraz udział w tych posiedzeniach.

DZIAŁ DS. KADROWYCH

Zarządzanie stanowiskami ujętymi w schemacie organizacyjnym oraz zmianami na stanowiskach w DG (publikowanie wakatów, rozmowy kwalifikacyjne, rekrutacja, przedłużanie umów z pracownikami zatrudnionymi na czas określony i z pracownikami kontraktowymi, archiwizacja).
Zarządzanie specyficznymi kwestiami kadrowymi i monitorowanie ich: wdrażanie zasad mobilności, monitorowanie porozumień między DG, ujednolicanie opisów obowiązków, opis każdej jednostki administracyjnej, monitorowanie nieobecności i zmian wymiaru czasu pracy, zarządzania godzinami nadliczbowymi itp.
Zarządzanie poleceniami wyjazdu służbowego, usprawnianie ich ścieżki administracyjnej oraz zarządzanie procedurami przyznawania odstępstw.
Zarządzanie planem szkoleń i pulami środków na szkolenia, rozpatrywanie indywidualnych wniosków
Zarządzanie selekcją stażystów.
Zarządzanie procedurą oceny pracowników: punktami za osiągnięcia, odwołaniami i awansami.
Odgrywanie roli mediatora, poradnictwo zawodowe i informacja zawodowa.

DZIAŁ DS. ZARZĄDZANIA ZAMÓWIENIAMI, UMOWAMI I DOTACJAMI

Zarządzanie procedurami udzielania zamówień i umowami DG COMM: czuwanie nad stosowaniem przepisów; udzielanie wsparcia centralnym służbom DG COMM i biurom kontaktowym w zakresie zamówień publicznych; przygotowywanie, prowadzenie i monitorowanie przetargów aż do udzielenia zamówienia oraz umów ramowych; planowanie procedur udzielania zamówień, czuwanie nad dotrzymywaniem harmonogramu i sprawozdawczość; udział w sporządzaniu wymaganych sprawozdań; zarządzanie prawami własności intelektualnej.
Pełnienie funkcji weryfikatora ex ante transakcji finansowych, a tym samym zapewnianie prawidłowości operacji budżetowych oraz ich zgodności z przepisami.
Planowanie, przygotowywanie i wykonywanie budżetu: przygotowywanie projektu budżetu i monitorowanie wszystkich etapów procedury; tworzenie planu finansowego i czuwanie nad jego realizacją przez cały rok; przygotowywanie i dokonywanie przesunięć środków budżetowych; sporządzanie miesięcznego sprawozdania z zarządzania budżetem i finansami; sporządzanie sprawozdań wymaganych przez jednostki centralne (np. roczne sprawozdanie z działalności, przesuwanie niewykorzystanych środków, sprawozdanie z kontroli wewnętrznej).
Koordynacja finansowa w obrębie DG COMM: informowanie i wspieranie podmiotów upoważnionych do działań finansowych we właściwym stosowaniu i przestrzeganiu rozporządzenia finansowego, w tym poprzez wewnętrzne szkolenia; zarządzanie subdelegowaniem uprawnień i upoważnieniami; zarządzanie FMS i aplikacją WebContracts; sporządzanie i upowszechnianie wewnętrznej dokumentacji budżetowej; utrzymywanie stosunków z Trybunałem Obrachunkowym, audytorem wewnętrznym i służbami kontroli wewnętrznej.
Zarządzanie programem dotacji: formułowanie zaproszeń do składania wniosków, ocena wniosków, zarządzanie umowami o udzielenie dotacji, w tym poświadczanie zasadności wydatków.
Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów oraz monitorowanie gwarancji bankowych. Gwarantowanie przechowywania dokumentów potwierdzających i aktów wykonania budżetu oraz oryginałów umów / umów o udzielenie dotacji / gwarancji bankowych w imieniu delegowanego urzędnika zatwierdzającego. Odpowiedzialność za procedury zarządzania dokumentami w obrębie DG COMM.

SŁUŻBA INFORMATYCZNA

Zarządzanie sprzętem informatycznym DG, w tym w biurach kontaktowych; udzielanie wsparcia, pomocy technicznej, zapewnianie działania serwerów itd. na potrzeby wszystkich użytkowników DG w codziennych problemach i w sytuacjach nadzwyczajnych.
Gospodarowanie sprzętem podlegającym inwentaryzacji w biurach w Brukseli i w Strasburgu oraz informowanie o tym współpracowników; przyjmowanie wniosków o interwencję techniczną ze strony służb i reagowanie na nie.
Zarządzanie projektami DG COMM; ponoszenie odpowiedzialności technicznej za niektóre systemy informatyczne i zarządzanie nimi.
Czuwanie nad realizacją projektów oraz ułatwianie komunikacji i interakcji z DG ITEC i pozostałymi DG w trakcie realizacji zatwierdzonych projektów; identyfikowanie i opracowywanie nowych działań z zakresu informatyki w obrębie DG COMM na potrzeby kolejnego planu w dziedzinie informatyki.
Doradzanie służbom i przełożonym w kwestiach informatycznych i w kwestiach dotyczących umowy ramowej (np. ITS14).
Pełnienie funkcji koordynatora ds. ochrony danych: wspieranie działów DG COMM doradzanie im w dziedzinie ochrony danych.

DZIAŁ DS. WYNIKÓW I ZARZĄDZANIA BUDŻETEM

Wskaźniki i wyniki / sprawozdawczość.
Zarządzanie ryzykiem / ciągłość działania.
Oceny w szczegółowych przypadkach.
1 Wszelkie zawarte w niniejszym ogłoszeniu sformułowania dotyczące osób płci męskiej należy rozumieć jako odnoszące się również do osób płci żeńskiej i odwrotnie.
2 Zob. rozporządzenie Rady (EWG, Euratom, EWWiS) nr 259/68 (Dz.U. L 56 z 4.3.1968, s. 1), zmienione rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 723/2004 (Dz.U. L 124 z 27.4.2004, s. 1) i ostatnio rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 1023/2013 z dnia 22 października 2013 r. zmieniającym regulamin pracowniczy urzędników Unii Europejskiej i warunki zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej (Dz.U. L 287 z 29.10.2013, s. 15).
3 Urzędnik jest klasyfikowany z chwilą zatrudnienia zgodnie z art. 32 regulaminu pracowniczego.
4 Wykaz głównych zadań ujęto w załączniku.
5 Ten rok doświadczenia nie zostanie uwzględniony w ocenie doświadczenia zawodowego określonego w następnym akapicie.
6 Zob. europejski system opisu kształcenia językowego (European Framework of Reference for Languages, CEFR) - https://europass.cedefop.europa.eu/sites/default/files/cefr-pl.pdf
7 Języki urzędowe Unii Europejskiej to: angielski, bułgarski, chorwacki, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, irlandzki, litewski, łotewski, maltański, niderlandzki, niemiecki, polski, portugalski, rumuński, słowacki, słoweński, szwedzki, węgierski i włoski.
9 Nie dotyczy to kandydatów pracujących w Parlamencie Europejskim w dniu, w którym upływa termin składania kandydatur.
10 Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.65A.14

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Ogłoszenie o naborze nr PE/235/S - Dyrektor (k/m) (grupa funkcyjna AD, grupa zaszeregowania 14) - Dyrekcja Generalna ds. Komnikacji - Dyrekcja ds. Zasobów.
Data aktu: 28/02/2020
Data ogłoszenia: 28/02/2020