Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 16/2020 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii.

Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 16/2020 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii

(2020/C 441/02)

(Dz.U.UE C z dnia 18 grudnia 2020 r.)

I.
WPROWADZENIE
1.
W dniu 2 maja 2018 r. Komisja przyjęła pakiet wniosków dotyczących wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021-2027. Pakiet ustawodawczy zawierał wniosek dotyczący nowego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony budżetu Unii w przypadku uogólnionych braków w zakresie praworządności w państwach członkowskich, którego podstawą prawną był art. 322 ust. 1 lit. a) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz art. 106a Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej.
2.
W dniu 12 lipca 2018 r. Europejski Trybunał Obrachunkowy przyjął opinię w sprawie wniosku 1 .
3.
Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko w pierwszym czytaniu w dniu 4 kwietnia 2019 r.
4.
Rada i Parlament Europejski rozpoczęły negocjacje w październiku 2020 r. z myślą o osiągnięciu wczesnego porozumienia w drugim czytaniu. Negocjacje zakończyły się pomyślnie dnia 5 listopada 2020 r. - Parlament Europejski i Rada osiągnęły wstępne porozumienie co do tekstu kompromisowego.
5.
W dniu 12 listopada 2020 r. przewodniczący Komisji Budżetowej (BUDG) i Komisji Kontroli Budżetowej (CONT) Parlamentu Europejskiego wysłali pismo do przewodniczącego Komitetu Stałych Przedstawicieli, w którym oświadczyli, że w przypadku gdy Rada prześle formalnie Parlamentowi Europejskiemu swoje uzgodnione stanowisko w wersji zweryfikowanej przez prawników lingwistów, zalecą oni, aby na sesji plenarnej stanowisko Rady zostało przyjęte bez poprawek w drugim czytaniu Parlamentu.
6.
W dniu 16 listopada 2020 r. Komitet Stałych Przedstawicieli potwierdził kompromisowy tekst rozporządzenia w wersji uzgodnionej przez obie instytucje.
II.
CEL
7.
Z rezultatu negocjacji wynika, że celem rozporządzenia jest ustanowienie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii w przypadku gdy naruszenia zasad praworządności w państwie członkowskim wpływają lub stwarzają poważne ryzyko wpływu - w sposób wystarczająco bezpośredni - na należyte zarządzanie finansami w ramach budżetu Unii lub na ochronę interesów finansowych Unii.
8.
Mechanizm ten zapewniłby proporcjonalność wszelkich podejmowanych środków oraz narzędzia służące wzmocnieniu ochrony odbiorców końcowych lub beneficjentów.
9.
Procedura przyjmowania i wycofywania środków zapewniałaby również poszanowanie zasad obiektywności, niedyskryminacji i równego traktowania państw członkowskich i powinna być prowadzona z zastosowaniem bezstronnego i opartego na dowodach podejścia. W szczególności każde państwo członkowskie objęte procedurą prowadzącą do ewentualnego przyjęcia środków miałoby możliwość przedstawienia swoich uwag dotyczących ustaleń, zaproponowania środków zaradczych oraz przedstawienia uwag na temat proporcjonalności przewidywanych środków.
10.
Uprawienia wykonawcze do przyjmowania i wycofywania środków zostałyby powierzone Radzie, która powinna stanowić na podstawie wniosku Komisji.
III.
ANALIZA STANOWISKA RADY W PIERWSZYM CZYTANIU
A.
Uwagi ogólne
11.
W następstwie głosowania na posiedzeniu plenarnym Parlament Europejski i Rada przeprowadziły negocjacje w celu zawarcia porozumienia w drugim czytaniu na podstawie stanowiska Rady w pierwszym czytaniu, którego brzmienie Parlament byłby w stanie zatwierdzić. Tekst stanowiska Rady w pierwszym czytaniu w pełni odzwierciedla kompromis osiągnięty między współprawodawcami.
B.
Kwestie kluczowe
12.
Główne elementy kompromisu osiągniętego z Parlamentem Europejskim przedstawiono poniżej:
doprecyzowano i wzmocniono charakter tego mechanizmu w odniesieniu do ochrony budżetu Unii,
określono bardziej szczegółowo warunki przyjęcia środków,
zwiększono ochronę odbiorców końcowych i beneficjentów,
określono szczególną rolę Parlamentu Europejskiego,
rozszerzono zakres środków w celu zapewnienia, by mechanizm warunkowości miał zastosowanie do zasobów przydzielanych za pośrednictwem Next Generation EU oraz w przypadkach gdy budżet Unii jest wykonywany za pomocą pożyczek i innych instrumentów gwarantowanych przez budżet Unii,
poprawiono efektywność procedur przyjmowania lub wycofywania środków,
ustanowiono, że środki będą przyjmowane i wycofywane w drodze decyzji wykonawczej Rady stanowiącej większością kwalifikowaną na podstawie wniosku Komisji,
wprowadzono nową klauzulę dotyczącą składanego po trzech latach sprawozdania.
IV.
PODSUMOWANIE
13.
Stanowisko Rady w pełni odzwierciedla kompromis osiągnięty w negocjacjach między Parlamentem Europejskim a Radą, prowadzonych przy wsparciu Komisji. Kompromis ten został potwierdzony pismem przewodniczących parlamentarnych komisji BUDG i CONT do przewodniczącego Komitetu Stałych Przedstawicieli z 12 listopada 2020 r.
1 Dok. ST 11707/18 (Dz.U. C 291 z 17.8.2018, s. 1).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.441.11

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Uzasadnienie Rady: Stanowisko Rady (UE) nr 16/2020 w pierwszym czytaniu w sprawie przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii.
Data aktu: 14/12/2020
Data ogłoszenia: 18/12/2020